Fałszywe konto na Facebooku: ROZSZYFRUJ JE! (Lista podejrzanych czynników)

Na portalach społecznościowych aż roi się od osób, które zakładają fikcyjne profile.
Fałszywe konto na Facebooku: ROZSZYFRUJ JE! (Lista podejrzanych czynników)
25.10.2012

Zazwyczaj zaczyna się tak samo: na Facebooku otrzymujesz zaproszenie od zupełnie obcej osoby, przyjmujesz ją do grona swoich znajomych, a następnie zostajesz zalewana falą jej typowo reklamowych postów, bądź linków. Nagminny spam w pewnym momencie staje się nie do wytrzymania, więc blokujesz wpisy użytkownika, zastanawiając się przy okazji, kim tak naprawdę jest. Odpowiedź może cię zaskoczyć – konto najprawdopodobniej jest fałszywe, a jego właściciel założył je wyłącznie po to, by rozsiewać wśród kilkuset swoich nowych znajomych spam oraz wirusy.

Na szczęście jest pewien sposób, by skutecznie bronić się przed takimi użytkownikami. Wystarczy wnikliwie przeanalizować ich profil i zwrócić szczególną uwagę na kilka czynników. Jakich?

Badanie przeprowadzone niedawno przez firmę Barracuda Labs, wykazało m.in., że facebookowi oszuści mają zazwyczaj sześć razy więcej znajomych niż posiadacze kont prawdziwych. Do tego aż 97 proc. z nich zakłada profil płci żeńskiej (tymczasem kobiet na Facebooku wedle badania jest tylko 40 proc.) i oznacza swoje preferencje jako biseksualne. To jednak nie wszystko. Fałszywi użytkownicy bardzo rzadko wspominają o swoich zainteresowaniach – wskaźnik wynosi jedynie 35 proc.

Nie zaszkodzi również sprawdzić w Google Images zdjęcia profilowego takiej osoby. Może się wówczas okazać, że fotografia pochodzi z jednego z komercyjnych serwisów z płatnymi zdjęciami lub została skradziona z innej strony www.

Pamiętaj, że ostrożność może uchronić cię nie tylko przed niechcianym spamem, ale również przed zawirusowaniem twojego komputera.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Okres - wymówka dobra na wszystko

Mnóstwo kobiet sięga po nią, aby wykręcić się od współżycia i nie tylko.

Zawody bez przyszłości: Napracujesz się jak wół, a i tak nic z tego nie będzie!

Komu w Polsce wiedzie się najgorzej?

Komentarze (24)

Ocena: 5 / 5
nie (Ocena: 5) 26.07.2018 15:08
r r
odpowiedz
niunia (Ocena: 5) 13.11.2017 14:16
ja nieraz spotkałam się z czymś takim... albo np biorą imię i nazwisko oraz zdjęcia profilowe i robią fałszywe konta. mamy w znajomych np "janek kowalski" to oni robią "jan kowalski" i to taka zmyła
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.06.2017 11:33
Ty roro jestes trzasnieta
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.10.2012 10:26
nie miala bym sily do tego calego facebooka. juz wole nk . fakt zbieranie ludzi, ktorych sie nie zna i przyjmowanie ich zaproszen jest bez sensu, nawet tyck,ktorych sie zna tylko z widzenia, a na miescie sie nie odezwa, bo po co maja wiedziec co u mnie. ludzie lubia byc wscipscy.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 25.10.2012 21:33
Najlepszym sposobem jest nie przyjmowanie zaproszeń od ludzi, których się nie zna. ;) Jak mnie ktoś zaprosi, kogo znam tylko z widzenia to go i tak nie przyjmę, bo po co ma mi zaśmiecać tablicę ktoś, kto nawet nie wysili się na zwykłe ,,cześć" na ulicy?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo