Współcznesne kobiety: Dość już tej kariery! Trend na bycie żoną, matką, gospodynią...

To mit, że współczesne przedstawicielki płci pięknej myślą tylko o swojej karierze.
Współcznesne kobiety: Dość już tej kariery! Trend na bycie żoną, matką, gospodynią...
12.09.2012

Jeszcze kilkanaście lat temu nikogo nie dziwił fakt, że świeżo upieczona mama nie wraca do pracy i poświęca się wychowaniu dziecka – przynajmniej do czasu, gdy nie zacznie ono chodzić do przedszkola. Obecnie wpaja się jednak kobietom, że powinny być niezależne i samodzielne, że na pierwszym miejscu muszą stawiać swój rozwój zawodowy. Czy jednak nasze społeczeństwo rzeczywiście tak bardzo pragnie zniesienia tradycyjnego modelu rodziny?

Okazuje się, że niekoniecznie. Najnowszy sondaż, przeprowadzony na zlecenie uSwitch pokazał bowiem, że aż trzy na cztery matki wolałyby zostać w domu i zajmować się dzieckiem, niż wracać do obowiązków zawodowych. W praktyce nie pozwala im jednak na to kiepska sytuacja finansowa. – 75 proc. respondentek wyraziło chęć opiekowania się potomkiem, jeśli tylko pieniądze nie stanowiłyby problemu. 12 proc. preferowałoby szybki powrót do pracy, niż bycie mamą na pełny etat, a 13 proc. nie ma w tej kwestii zdania – relacjonuje wyniki ankiety Ann Robinson.

Sondaż jednoznacznie wskazuje zatem na to, że większość z nas popiera tradycyjny podział ról w małżeństwie, kiedy to kobieta dba o dom, a mężczyzna pracuje. Wy również się z tym zgadzacie?

Maja Zielińska

Polecane wideo

Komentarze (44)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 14.09.2012 10:02
marny artykuł...sondaże to, sondaże tamto...żaden problem dostosować sobie grupę badawczą do wyników, jakie chce się uzyskać. Nie uogólniajmy że kobiety chcą tradycyjnego modelu rodziny, bo on już nie jest ogólno dostępny. Realia są takie, że kobiety muszą zazwyczaj pracować, żeby razem z pracującym mężem jakoś spłacać kredyty mieszkaniowe i się utrzymać. Każdy potrzebuje poczucia samorealizacji i uznania, a zazwyczaj jako gosposia domowa tego pakietu się nie otrzyma. Skończyło się zaściankowe myślenie, że kobieta to tylko nadaje się do rodzenia dzieci i utrzymywania domu w porządku. Radzimy sobie doskonale z rolą matki, żony i kobiety pracującej, kształcącej się, chcącej czegoś od życia.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.09.2012 22:20
chyba tylko kobiety ktore nie znaja swej wartosci i kobiety wygodne i leniwe zostaja w domu z wlasnej woli. Zawsze latwo isc na latwizne pewnie i wogole najlepiej to sie cofnosc jakies 100 lat temu kiedy nawet prawa do glosu nie mialy, same sobie rzepke skrobia.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.09.2012 22:54
mnie praca wcale nie kreci, pracowalam, dla mnie to ograniczanie czlowieka, od 7-30 do 15-50 , lub nawet nie wymiarowe godziny pracy i nie ustalone to dla mnie udreka ... nikt nie bedzie mi mowic co robic, a tak jade do kumpeli o ktorej mam ochote, ide na zakupy kiedy mam ochote i wogole robie co chce... sama o sobie decyduje, jedynie moj biedny maz musi pracowac bo ktos zarabiac musi :(ale gdybym wygrala gore kasy nie pracowalibysmy napewno :)
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 12.09.2012 20:20
Jeżeli media zaczną promować rodzinne życie i gospodarowanie, to ludzie zaczną myśleć inaczej, zaczną to akceptować. Taka prawda! Dzisiejsze media kreują świat, kreują nas... nieświadomie... a jednak!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.09.2012 18:54
jak można sie spleniać jako sklepowa, urzednik czy jakis inny pionek? rozumiem, artystka, malarka, architekt kiedy moze pracowac w domu nienormowanymi godzniami pracy, lub kobieta która jest naukowcem robi badania i moze tez pracowac w domu i wnisie coś w cale speloczenstwo. I chodzenie do pracy i bycie robolem, nie patrzec na pierwsze kroki dziecka, nie miec wkladu w jego rozwój, oddawac dziecko opiekunce ;/
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie