Najbardziej nawiedzone miejsca

Oto przeklęte punkty na mapie świata. Spędziłabyś noc w jednym z tych miejsc?
Najbardziej nawiedzone miejsca
07.06.2012

Peter Haining, autor „Leksykonu duchów” na pytanie, czy w nie wierzy, odpowiada: „Dowody realności owych istot, bytów czy stworów (nazwa nie gra roli) uważam za najzupełniej pewne. Nie mogę im zaprzeczać przeczytawszy tysiące udokumentowanych świadectw i znając osobiście wielu rzetelnych ludzi przekonanych, że się naprawdę zetknęli z duchami”. Skoro zatem ekspert w dziedzinie parapsychologii akceptuje istnienie duchów i nawiedzonych miejsc, co tu dopiero mówić o laikach. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Reader’s Digest wynika, że aż 63 proc. Polaków wierzy w duchy. W tej kwestii wyprzedzają nas tylko Czesi. Podobno przeklęte miejsca istnieją do dzisiaj (wystarczy obejrzeć najsłynniejsze zdjęcia duchów). Potrzebujesz więcej dowodów na istnienie nawiedzonych miejsc? Przeczytasz o tym w artykule – piszą o nich Peter Haining i Bogna Wernichowska w „Leksykonie duchów”.

Miejsca nawiedzone

Dwór w Sanford Orcas

To wspaniała budowla z epoki Tudorów, położona w spokojnej wiosce Sanford Orcas niedaleko Sherborne (hrabstwo Dorset) w Anglii. Dwór nawiedza aż 14 różnych duchów – są wśród nich dwie kobiety, pierwsza odziana od stóp do głów na zielono, a druga uwodzicielska, która pojawia się zawsze tuż przed północą i nazywa się ją „Damą w Czerwonych Jedwabiach”. Inne zjawy w Sanford Orcas to m.in. czarny pies, mnich czy widmo jednego z poprzednich właścicieli, który popełnił samobójstwo. Ale najbardziej niezwykły jest dwumetrowy upiór pojawiający się tylko w obecności… nieskalanej dziewicy. Legenda mówi, że to duch dworskiego lokaja, który uczynił sobie sport z uwodzenia służebnych dziewek.

Przejście podziemne w Johannesburgu

Przejście łączące gmach Poczty Głównej z Dworcem Głównym jest podobno najczęściej nawiedzanym miejscem w Afryce Południowej. Podczas budowy tunelu jeden z robotników został zasypany przez obsuwający się piasek i od tej pory przemyka się tam nocą jego cień. O wstrząsających spotkaniach z tą nieszczęsną duszą relacjonowało już kilkunastu pracowników poczty johannesburskiej.

Miejsca nawiedzone

Opactwo westminsterskie

Obok grobu Nieznanego Żołnierza w Opactwie Westminsterskim w Londynie pojawia się duch w mundurze khaki z pierwszej wojny światowej. Jest cały ubłocony i nie ma nic na głowie. Jack Hallam, który pisze o tym duchu w książce „The Ghost Tour”, twierdzi, że pewna kobieta tak opisała tę zjawę: „W oczach ma dziwnie błagalny wyraz. Zawsze kroczy z wyciągniętą ręką, jakby kogoś o coś prosił”. Warto wiedzieć, że oprócz tego ducha, w opactwie westminsterskim pojawiają się jeszcze dwa widma – wysoki, chudy mnich zwany ojcem Benedictusem oraz przewodniczący trybunału John Bradshaw, który skazał na ścięcie Karola I.

Biały Dom

Niewiele osób wie, że w Białym Domu – jednym najsłynniejszych budynków Ameryki – pojawia się kilka różnych duchów, ale najlepiej udokumentowane są relacje o widmie rezydenta Abrahama Lincolna, które widywali tam zarówno mieszkańcy, jak i goście. Prezydent Theodore Roosevelt powiedział kiedyś: „Myślę stale o Lincolnie, prostym, powłóczącym nogami, z tą jego smutną, męską, pobrużdżoną twarzą. Widuję go w różnych pokojach i korytarzach”. Podobno od chwili, kiedy Lincoln padł z ręki zamachowca, jego duch pojawia się za kadencji każdego następnego prezydenta. Warto wiedzieć, że Abraham Lincoln już za życia znany był ze swych cech mediumicznych i żywo interesował się zjawiskami paranormalnymi. W kwietniu 1863 roku zezwolił nawet na urządzenie w Białym Domu seansu spirytystycznego. Podobno obserwowano wówczas różne niezwykłe zjawiska.

Miejsca nawiedzone

Downing Street 10

Panuje przekonanie, że siedziba premierów Wielkiej Brytanii przy Downing Street 10 w Londynie jest wciąż nawiedzana przez ducha. Przybiera on postać mężczyzny w stroju z epoki regencji (1811-1820), można zatem wnioskować, że duch za życia piastował wysoki urząd – być może nawet premiera. Widmo ma dobrotliwy wyraz twarzy i ukazuje się ponoć tylko podczas kryzysów rządowych.

Wilcza 2/4

My również mamy nawiedzone miejsca i nie musi to być dwór lub zamek. Tym razem chodzi o róg alei Ujazdowskich, który jest najczęściej wymienianym w pamiętnikach i wspomnieniach adresem nawiedzonego domu Warszawy sprzed roku 1945. Podobno nikt nie doczekał w tym mieszkaniu północy, płoszony przez jęki i szczęki łańcuchów, kroki, płacz, trzaski, jęki czy przesuwanie mebli. Jedna z wersji mówiła, że na początku XX wieku w mieszkaniu miało miejsce morderstwo – ponoć zamożna starsza pani została zamordowana przez swojego lokaja. Nadprzyrodzone zjawiska przy Wilczej łączono także z samobójstwem studenta. Podobno jego duch nawiedzał mieszkanie w towarzystwie białego psa.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

Rodzice 6 lat temu przykuli go do łóżka! Bo „jest opętany!”

Ten chłopiec jest opętany czy może choruje na ciężką chorobę?

Niewiarygodna historia mrożąca krew w żyłach: 13-letnia Eva i jej braciszek Andy widzą zmarłych!

Ta historia nie jest fikcją literacką czy filmowym scenariuszem.

Miejsca nawiedzone

Darmstadt w Niemczech

To niemieckie miasto nawiedza słynna Czarna Dama. Uważa się ją za ducha Marianne, żony wielkiego księcia Ferdynanda. Zjawa najczęściej ukazuje się książętom Hesji. Jest posępną kobietą spowitą w czarne szaty żałobne. Nosi również długi welon kryjący jej twarz. Pojawienie się Czarnej Damy zwiastuje śmierć.

Zamek w Kapsztadzie

Ten zbudowany w 1665 roku zamek jest najstarszą budowlą Afryki Południowej. Od blisko trzystu lat pojawia się tutaj najstarszy duch tego kraju. Wysoka, jasna postać przechadza się po murach i znika za blankami, kiedy zbliżają się ludzie. Nie tak dawno, bo w 1947 roku, zjawę ujrzało dwóch wartowników. Kiedy jednak spróbowali zbliżyć się do upiora, zdarzyło się coś, co tak opisali: „Ze zdumieniem zauważyliśmy, że stojące na blance muru widmo robi krok naprzód i rozpływa się w powietrzu”. Żołnierze ci wychylili się przez blankę i spojrzeli piętnaście metrów w dół, do dawnej fosy, ale niczego nie dostrzegli.

Komentarze (21)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 09.06.2012 14:16
deliciousskinnn.blogspot.com
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.06.2012 23:28
Me Gusta ; ) Kocam opowieści o duchach : )
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 07.06.2012 22:40
Wilcza 2/4 taaa...mieszkałam kamienicę obok i pytalal ludzi o rzekome zjawiska. to wszystko brednie oczywiście
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.06.2012 21:53
jestem duchem z zaświatów i straszę na Papilotku......buuuuuuuuuu
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 07.06.2012 20:12
Dobry artykuł! ;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo