Zwiększ iloraz inteligencji

Dla tych, które uważają, że ich iloraz inteligencji nie wystarcza, jest dobra nowina - można go zwiększyć.
Zwiększ iloraz inteligencji
19.10.2008

Inteligencja (z łacińskiego intelligentia – pojętność), w psychologii – zespół zdolności umysłowych umożliwiających jednostce korzystanie z nabytej wiedzy przy rozwiązywaniu nowych problemów i racjonalnym zachowaniu w różnych sytuacjach życiowych.

Inteligencja dzieli się na płynną i skrystalizowaną. Skrystalizowana jest niczym innym jak praktyczną wiedzą m.in. w rozwiązywaniu przeróżnych problemów. Płynna zaś odpowiedzialna jest za związki pomiędzy różnymi pojęciami, które nijak się mają do dotychczasowo nabytej wiedzy.

Psychologowie - dr Suzanne Jaeggi oraz dr Martin Buschkuehl - z Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor uważają, że można zwiększyć inteligencję płynną.

Zanim doszli do powyższych wniosków, przebadali cztery grupy ochotników i ćwiczyli ich pamięć operacyjną za pomocą złożonych procedur: prezentowali im audiowizualne bodźce, które badani mieli przez pewien czas przechowywać w pamięci. Półgodzinne treningi powtarzane były codziennie – w pierwszej grupie przez 8 dni, a w kolejnych przez 12, 17 oraz 19 dni. Badacze mierzyli poziom inteligencji płynnej po zakończeniu całego cyklu treningu i porównywali go z pomiarem sprzed treningów.

Wnioski są zaskakujące, bowiem okazało się, że poziom inteligencji płynnej u osób w grupach eksperymentalnych wzrósł bardziej niż w grupie kontrolnej. Dodatkowo, osoby, które ćwiczyły pamięć operacyjną najdłużej, czyli 19 dni, na koniec miały najwyższy poziom inteligencji płynnej.

Dlaczego przeprowadzono akurat takie badanie, a nie inne? Dr Jaeggi i jej współpracownicy uważają, że inteligencja skrystalizowana ma silny związek z pamięcią długoterminową. W związku z zapamiętywaniem informacji następuje również proces jej przyswajania, wcielania w istniejącą już strukturę pamięci. Odszukiwane są wzorce podobieństw i różnic, które mogą stanowić podstawę dopasowania nowej, ulepszonej.

Wyniki mówią same za siebie. Ćwiczyć, ćwiczyć, i jeszcze raz ćwiczyć pamięć operacyjną. Podobno, ta metoda sprawdza się także u dzieci opóźnionych w rozwoju, a także tych z was, które mają problemy z pamięcią.

Polecane wideo

Komentarze (46)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 05.06.2009 22:40
[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] ale bez logicznego myslenia w szkole np. z fizyki się 5 nie dostanie bo pojęcia są na dopuszczający... ja mam 5 z fizyki bo myślę logicznie[/quote] ale bucowata lala z ciebie, ja też myślę logicznie, z matmy miałam 6, skończyłam studia techniczne, a z fizy miałam z****ane oceny, dopiero trafiłam na studiach na jednego fizyka i on w dwie godziny mi wszystko wyjaśnił,teraz fiza wydaje mi sie łatwa, a ta w liceum-banalna, ale trzeba mieć dobrego nauczyciela i chęci[/quote] A ja mam z fizyki,matmy, biologi,polskiego,plastyki,tecjhniki,angielskiego i muzyki 6.Wystarczy systematyczna nauka. [/quote] i z czego jeszce kur**? przyjaciól szukasz? popisówą nie znajdziesz
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.06.2009 19:56
[quote="Gosc"]wasze wyniki zaleza od dobrej woli nauczycieli,ktorzy nie sa obiektywni :)[/quote] Taka prawda. U mnie np na bioli są oceny ''za nazwiska''. Dziwnym trafem w najlepszej sytuacji są uczniowie, którzy olali rok, a ich rodzice zajmują stanowiska... Reszta, choćby nie wiem, jak się starała, nie da rady im dorównać, bo nie mają nikogo na stołku... Nie mówię, że jestem wzorową uczennicą, ale starałam się cały rok i mam 3, a osoba, która powinna być nieklasyfikowana z powodu nieobecności, ma 4! Oczywiście, kochany tatuś jest w Radzie Miasta... ;/ Cóż, takie polskie realia, nic się nie poradzi...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.06.2009 13:58
[quote="Gosc"]wasze wyniki zaleza od dobrej woli nauczycieli,ktorzy nie sa obiektywni :)[/quote] Dokładnie. Mnie większość nauczycieli mnie nie lubi, powpisywali mi po czwórkach, a moja znajoma, mimo że mniej wie, mniej umie, ma same 5. Dyskryminacja. Na szczęście niedługo idę do nowej szkoły^^.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.06.2009 13:38
wasze wyniki zaleza od dobrej woli nauczycieli,ktorzy nie sa obiektywni :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.06.2009 21:44
a ja mam 6.2
odpowiedz

Polecane dla Ciebie