„Fakt” radzi, jak przeżyć uderzenie pioruna...

Kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci wyjść cało z opresji!
„Fakt” radzi, jak przeżyć uderzenie pioruna...
09.05.2012

Okres wiosenno-letni to czas, kiedy spędzamy bardzo dużo czasu na świeżym powietrzu. Wychodząc z domu, musimy jednak pamiętać, że to właśnie teraz pogoda jest najbardziej kapryśna i w zupełnie niespodziewanym momencie może na przykład spotkać nas burza.

Wyładowania atmosferyczne to nie przelewki, bo porażenie piorunem często kończy się śmiercią. Jak więc postępować, aby zminimalizować zagrożenie? Kilku wskazówek udzielił ostatnio serwis Fakt.pl. Oto, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę:

Po pierwsze: W czasie burzy uciekaj z otwartych terenów (plaży, leśnej polany, łąki, wysokich gór). W takich miejscach to właśnie Twoje ciało jest obiektem, które ściąga wszystkie ładunki elektryczne.

Po drugie: Nie chowaj się pod drzewo. Dlaczego? Prąd zawsze płynie najkrótszą (a raczej najłatwiejszą) drogą od plusa, do minusa. Co najgorsze, to właśnie drzewo lepiej przewodzi prąd niż powietrze, i dlatego właśnie ładunek elektryczny "przeskakuje" na nie przy pierwszej możliwej okazji.

Piorun

Po trzecie: Znajdź suche miejsce. Jeśli to kompletnie niemożliwe, ustań na własnym plecaku, torbie, śpiworze. Chodzi o to, aby Twoje nogi nie miały bezpośredniego kontaktu z wodą.

Po czwarte: Nie bierz do ręki komórki ani innych przedmiotów zawierających metalowe części. Unikaj również rozmów przez telefon stacjonarny oraz używania laptopów podłączonych do prądu. Jesteś przecież wtedy na końcu przewodu...

Po piąte: Jeśli przebywasz podczas burzy w mieszkaniu, na wszelki wypadek nie bierz w tym czasie kąpieli w wannie lub prysznica. Nie włączaj do prądu suszarki, pralki czy zmywarki. Najlepiej, abyś unikała kontaktu z wszelkimi domowymi urządzeniami, które mogą przewodzić prąd elektryczny.

Więcej na Fakt.pl: Jak przeżyć uderzenie pioruna! 10 rad! FILMY

Zobacz także:

Gdzie w Polsce najłatwiej zdać egzamin na prawko? LISTA MIAST, w których to pestka!

W których miejscowościach jest najwyższa zdawalność?

Co widzą miejskie kamery? (Podobno potrafią odczytać nawet treść naszych SMS-ów!)

Co jeszcze jest w stanie wyśledzić wszędobylski monitoring?

Komentarze (13)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 11.05.2012 17:55
Dziękuje wam! Już wiem jak przezyc udezenie pioruna!!! jestescie niesamowici :*
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.05.2012 18:46
jak przeżyć uderzenie pioruna czy jak go uniknąć?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.05.2012 16:26
wciaz nie wiem jak przezyc uderzenie pioruna.zenada
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.05.2012 10:50
baaardzo niefachowo i dziwacznie brzmi. Lepiej nie biec podczas burzy (wiem, że nie było w ten sposób ujęte, lecz uciekanie może kojarzyć się z bieganiem). Jeżeli jesteśmy w szczerym polu i daleko do miasta, należy przykucnąć i przeczekać w ten sposób burzę (nie siadać i nie leżeć!). Trzymać się z dala dębów, topoli, lip. Wyrzucić wszelkie metalowe przedmioty, jeśli jesteśmy poza domem. Kąpiel nic nam nie zrobi, o ile bojler wyłączony (chyba, tak mi się wydaje). JAK ROZPOZNAĆ CZY UDERZY W NAS PIORUN lub bardzo blisko nas- bardzo proste- uczucie, że włosy stają nam dęba. Jeśli jesteśmy akurat w samochodzie, zostańmy w nim, gdyż jest to najbezpieczniejsze miejsce- ładunek gromadzi się na zewnętrznej stronie samochodu, karoserii
zobacz odpowiedzi (3)
Anonim (Ocena: 5) 09.05.2012 10:24
Dalej nie wiem jak przeżyć uderzenie pioruna... zły tytuł.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo