Piątek 13-tego - o co chodzi?

Dlaczego tak bardzo boimy się tej daty?
Piątek 13-tego - o co chodzi?
13.04.2012

Mamy dzisiaj piątek, 13 kwietnia 2012 roku. Imieniny obchodzą Ida, Jan, Justyna, Kunegunda, Małgorzata, Marcin, Marcjusz i Przemysław. Słońce wschodzi o godzinie 5.42, a zachodzi o 19.32.

Wydawałoby się, że to dzień, jak każdy inny, jednak, czy na pewno...? Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie ten dziwaczny przesąd, że oto mamy dzisiaj jeden z tych najbardziej „pechowych dni”. Bo kto z nas nie słyszał o piątku 13-tego? Na samą myśl o tej złowrogiej dacie mimowolnie czujemy niepokój.

I chociaż większość z nas nie wierzy (bądź nie chce wierzyć) w prymitywne zabobony, to jednak i tak z utęsknieniem czekamy na „bezpieczne” dotrwaniu do wieczoru. Czy rzeczywiście mamy czego się obawiać? Skąd w ogóle wzięły się przesądy o rzekomo pechowych piątku 13-tego?

Starożytne źródła nieszczęścia

Feralna trzynastka ma swoje źródło najprawdopodobniej w systemie liczbowym starożytnej Babilonii. Układ ten opierał się na liczbie 12 – było zatem 12 godzin dnia i nocy, 12 znaków zodiaku i 12 miesięcy w ciągu roku. Następna w kolejności trzynastka kojarzyła się więc z pewnego rodzaju zaburzeniem porządku i chaosem.

Niektórzy twierdzą jednak, że źródłem wiary w pechowość piątku 13-go są wydarzenia z 1307 roku, kiedy właśnie w tym dniu, w październiku, pojmano wszystkich francuskich templariuszy, co dla wielu z nich oznaczało śmierć na stosie.

 

piątek 13

Nieposkromiony strach

O tym, jak trudno jest pokonać lęk przed piątkiem 13-tego świadczą zachowania wielu współczesnych ludzi. Chociaż bowiem żyjemy już w XXI wieku, a człowiek powoli opanowuje Kosmos, to jednak strach przed tą feralną datą jest wciąż żywy. I tak w wielu hotelach na całych świecie nie istnieją pokoje, a czasem nawet i piętra opatrzone liczbą 13. Podobnie jest zresztą w samolotach, gdzie nie ma siedzenia z numerem 13.

Według wielu przesądów również piątek nie jest najlepszym dniem do załatwiania ważnych spaw. Niektórzy uważają wręcz, że nie powinniśmy wtedy podejmować żadnych, nawet mało znaczących decyzji. Najlepiej byłoby unikać tego dnia kąpieli, kichania oraz zakładania nowych ubrań.

Czy można przyciągnąć do siebie nieszczęście?

Obawy przed piątkiem trzynastego mogą czasem zamienić się w chorobliwy lęk. Medycyna mówi wtedy o tzw. triskaidekafobii. Ludzie cierpiący na to schorzenie głęboko wierzą, że 13-tego w piątek, na pewno przydarzy im się coś złego. Niestety, wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, że postępując tak, mogą ściągnąć na siebie złe moce. Czyż bowiem nie bywa tak, że gdy czegoś bardzo chcemy i cały czas o tym myślimy, to po prostu zaczynamy do tego dążyć podświadomie!

Michalina Żebrowska

Zobacz także:

10 najgorszych okładek płyt: Kopulujące pary, nagie ciała, dwuznaczne pozy - ale chłam!

Nie tylko muzyka może być fatalna – jej oprawa graficzna także.

Najlepsze powieści Jane Austen

Jeśli masz duszę romantyczki, te książki przypadną Ci do gustu!

piątek 13

Jeszcze inna wersja wydarzeń głosi, że swoje pechowe korzenie liczba 13 zawdzięcza chrześcijanom, a dokładnie postaci Judasza, trzynastego uczestnika Ostatniej Wieczerzy. Kiedy dodamy do tego, że Chrystus został ukrzyżowany właśnie w piątek – wszystko ułoży się w logiczną całość.

Dodatkowo, pechowe znaczenie liczny 13 utwierdziło średniowiecze. Ówcześni ludzie wierzyli bowiem, że to właśnie 13 dnia każdego miesiąca czarownice organizują tzw. sabat. Co więcej, powszechnie uważano, że na takim zlocie pojawiało się dokładnie 12 czarownic, a jako 13. dołącza do nich szatan.

Zgubny wpływ tej daty na nasze obecne życie zdają się potwierdzać pewne wydarzenia sprzed kilku lat. W początkach ery Internetu twórcy wirusów komputerowych mieli wyjątkową słabość do feralnego piątku, przez co niektórzy użytkownicy komputerów woleli tego dnia nie uruchamiać swoich maszyn. Jednym z pierwszych wirusów, aktywujących się w piątek trzynastego był \"Jerusalem\", znany również jako \"Time\". W 1988 roku zniszczył on dane wielu przedsiębiorstw, zainfekował tysiące komputerów i szkodził przez dłuższy czas, ponieważ w tamtym czasie programy antywirusowe nie były tak rozpowszechnione i skuteczne, jak dziś.

Również w Polsce pechowy piątek dał o sobie znać. Kiedy tego dnia w 1973 roku zespół naukowców otworzył za zgodą ówczesnego metropolity krakowskiego, Karola Wojtyły, grobowiec króla Kazimierza Jagiellończyka – rozpoczęła się seria niewyjaśnionych zgonów wśród badaczy.

piątek 13

Pierwszy z nich zmarł rok po otwarciu krypty, a piętnastu kolejnych umarło w ciągu dekady. Szeptano wówczas, że wszystkiemu winna jest feralna data i że naukowcom z pewnością nie stałoby się nic złego, jeśli grobowiec otworzyliby dzień później.

Zaskakująca symbolika trzynastki

Liczba 13 nie zawsze uznawana była za pechową. Japończycy uważają wręcz, że jest to jeden z najszczęśliwszych numerów. Podobnie było zresztą w starożytnym Egipcie. Mieszkańcy Delty Nilu wierzyli, że do nieba prowadzi mistyczna drabina z dwunastoma szczeblami wiedzy. Ostatni - trzynasty stopień – był uwieńczeniem żywotu ludzkiego i prowadził do życia wiecznego. W ich przekonaniu 13 miała wręcz mistyczny wymiar. Symbolizowała dążenia człowieka do tego, co najbardziej upragnione i wyczekiwane. Pozytywne skojarzenia trzynastka miała także w kulturze Majów. Wierzyli oni, że istnieje 13 niebios i 13 bogów, co czyni tę liczbę boską.

Aby jeszcze dobitniej rozwiać nasze obawy dotyczące dzisiejszego dnia, warto wspomnieć o niezwykłej symbolice piątku. Według ezoteryków to właśnie tym dniem tygodnia opiekuje się bogini miłości i piękna – Wenus. Ludzie zajmujący się wróżbiarstwem wierzą więc, że jest to idealny dzień na urodzenie potomstwa. To właśnie wtedy przychodzą na świat najpiękniejsze kobiety i najprzystojniejsi mężczyźni. Co więcej, osoby, których suma imienia i nazwiska lub daty urodzenia wynosi 13, mają trzynastego w piątek wyjątkowe szczęście.

Polecane wideo

Komentarze (70)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 15.04.2012 18:35
nigdy nie wierzylam w te przesady, ale coz za ironia kiedy w piatek 13 o godzinie 13 w wypadku samochodowym ginie daleki znajomy... Historia prawdziwa...niestety
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.04.2012 15:29
ja również urodziłąm się 13 w piątek :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.04.2012 13:49
Nawet podoba mi się artykuł:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.04.2012 12:22
a ja się urodziłam w piątek 13:) i uwielbiam liczbę 13:D zawsze mi towarzyszy i jakoś nie mogę powiedzieć że mam pecha:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.04.2012 23:59
A ja mam dzis urodziny!!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie