REWOLUCJA w LICEACH w Polsce: Pojawią się nowe bloki tematyczne i specjalizacje!

Przyszłych licealistów czekają po wakacjach spore zmiany.
REWOLUCJA w LICEACH w Polsce: Pojawią się nowe bloki tematyczne i specjalizacje!
06.02.2012

Mniej godzin języka polskiego, historii i przedmiotów przyrodniczych, więcej lekcji o zdrowiu i urodzie – takie rewolucyjne zmiany czekają po wakacjach polskich licealistów. Od nowego roku szkolnego wchodzi w życie nowa reforma edukacji.

Opracowany przez ministerstwo szkolnictwa projekt zakłada całkowitą likwidację liceów ogólnokształcących i wprowadzenie na ich miejsce szkół profilowanych. Co to oznacza dla uczniów?

Młodzież uczęszczająca do pierwszej klasy liceum będzie teraz kończyła rozpoczęty w gimnazjum program nauki. Kolejne dwa lata przeznaczone zostaną na wybór określonej ścieżki kształcenia.

Uczniowi, którzy wybiorą profil humanistyczny, nie będą uczyli się fizyki, chemii czy biologii, którą zastąpić mają takie bloki tematyczne jak: zdrowie i uroda, śmiech i płacz czy woda – cud natury. Komu zamarzy się kariera ekonomisty lub inżyniera o powstaniu listopadowym ostatni raz usłyszy w wieku 13 lat – informuje Dziennik Gazeta Prawna

Rewolucyjne zmiany w polskim szkolnictwie ostro krytykuje wielu pedagogów. Nauczyciele obawiają się, że uczniowie nie będą w stanie w tak młodym wieku dobrze określić swoich zainteresowań oraz wybrać drogi na przyszłość. Istnieje również obawa, że przedwczesna specjalizacja doprowadzi maturzystów do analfabetyzmu w dziedzinach, z którymi przez całe liceum nie będą mieli do czynienia.

Co myślicie o tych zmianach? Czy takie profilowanie nauczania jest potrzebne?

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

RANKING: To były najważniejsze słowa 2011! (Na pewno do dziś dzwonią w Twoich uszach)

Które wyrazy wypowiadaliśmy przez miniony rok najczęściej? Oto 8 popularnych słów!

Mięsne potwory Ludovica Levasseura

Demoniczne kukły powstały ze szczątków zwierząt.

Komentarze (256)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 10.02.2012 01:37
wreszcie ktoś pomyślał o tym, jak to jest naprawdę z tą nauką w liceach.. wiesz, co będziesz zdawać mniej więcej na maturze, jakie przedmioty przydadzą ci się w przyszłości, jakie sam masz predyspozycje - skupiasz się w zupełności na nich, a nie na fizyce, którą olewasz i wyciągasz na dwa, żeby zdać!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.02.2012 17:00
Nic nowego. Jestem na profilu humanistycznymi tak mam zmniejszoną ilość godzin przedmiotów ścisłych, a w trzeciej klasie nie mam już w ogóle biologii, chemii i fizyki itp. Więc ta ustawa moim zdaniem nic nowego nie wprowadza. A ścieżkę dotyczącą kariery zazwyczej wybiera się podczas wybierania profilu klasy/
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.02.2012 23:30
Idea dobra i na tym skończę, bo wyjdzie z tego i tak jeden krach.. do tego trzeba przygotowywać już dzieci, a nasze polskie społeczeństwo nie jest przygotowane na coś takiego! Na każdym etapie szkoły jest nam wałkowana wiedza ogólna, która nie pomaga pogłębiać swoich zainteresowań..owszem są różnego rodzaju kółka, ale do nich, ale je traktuję się na luzie.. a przecież od czegoś mamy licea o danych profilach! Sama chodziłam do technikum chemicznego, bo w gimnazjum kochałam chemię i w szkole średniej dalej tak było, ale nie zapominajmy, że miałam również wszystkie przedmioty tak jak w LO, maturę zdawałam taką samą! idąc za swoim zamiłowaniem poszłam na chemię, a życie i tak mnie zweryfikowało i studiuję teraz ekonomię.. każda wiedza jest potrzebna, ale podawana w odpowiedni sposób! Mówicie tyle o Ameryce, poczytajcie trochę więcej jak wygląda tam szkolnictwo.. Ty organizujesz sobie rok, a nie Tobie go organizują.. Wiele zbędnej wiedzy jest nam wałkowana, ale nie bądźmy pokoleniem analfabetów i niedorozwojów, fizyka, chemia, biologia, czy wos są potrzebne!! potem oglądasz telewizję i zastanawiasz się, co to kapitalizm, czy demokracja.. a w sklepie słysząc konserwant za głowę się chwycisz. Oj, nasi politycy się nie popisali.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.02.2012 23:16
GŁUPOTA! może warto by było zamiast tego przyjżeć się obecnej sytuacji w szkole gdzie teraz bez korepetycji niemożliwe jest zdanie dobrze matury?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.02.2012 22:37
Nie rozumiem tego. bez sensu.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo