+ TRZY tygodnie laby: Niektórzy uczniowie dostaną GRATIS wakacje w roku szkolnym (KTÓRZY?)

Tylko pozazdrościć tak długiej przerwy!
+ TRZY tygodnie laby: Niektórzy uczniowie dostaną GRATIS wakacje w roku szkolnym (KTÓRZY?)
17.01.2012

Ferie, przerwa świąteczna, długi weekend majowy – okazji do wypoczynku od nauki jest wiele. Jednak to nie wszystkie dni wolne, na które mogą liczyć uczniowie. Niektórych tegorocznych gimnazjalistów i licealistów czekają aż trzy dodatkowe tygodnie laby! Jak to możliwe?

Wszystko za sprawą wprowadzonych w tym roku zmian w sposobie przeprowadzania egzaminów gimnazjalnych i maturalnych. Sprawdziany zostały rozłożone na więcej dni. I tak na przykład, egzamin dojrzałości z języka polskiego będzie trwał dwa razy dłużej. Jednego dnia uczniowie napiszą poziom podstawowy, a drugiego rozszerzony. Tak samo będzie z matematyką.

Jak wiadomo, w trakcie przeprowadzania w placówkach ważnych testów, uczniowie młodszych klas mają zwykle wolne. Szum na korytarzach i zamieszanie w szkole mogłyby bowiem rozpraszać piszących.

Jeżeli więc matury rozpoczną się 4 maja, a egzaminy z matematyki, języka polskiego i języka obcego potrwają łącznie aż 5 dni, to w sumie razem z długim weekendem majowym, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych nie będą chodzili do szkoły aż dwa tygodnie.

Co więcej, jeżeli przy danym liceum funkcjonuje gimnazjum to młodzież może liczyć na niemal trzy tygodnie wolnego – zauważa Rzeczpospolita. Egzamin gimnazjalny odbędzie się bowiem tuż przed weekendem majowym.

Z tak długiej przerwy w nauce cieszą uczniowie. Perspektywa tylu wolnych dni nie podoba się jednak nauczycielom i dyrektorom szkół. Wielu z nich twierdzi, że taka sytuacja nie pozwoli im to zrealizować całego programu nauki.

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

Bajeczny bodypainting - zabawa dla każdego: Dla dzieci, dla kobiet w ciąży, dla Ciebie! ♥

Malowidła na ciele to prawdziwe dzieła sztuki.

Obrzydliwie rasistowskie zadania w podręcznikach od matmy. Dokąd zmierza współczesna szkoła?

Zniesmaczeni rodzice nagłośnili całą sprawę w mediach.

Komentarze (40)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 22.01.2012 07:24
przecież podczas pisania matur rozszerzonych jest się w szkole... zamyka się ew. jeden lub dwa korytarze, a lekcje odbywają się normalnie. Nie przychodzi się wyłącznie na metematykę, polski i angielski. A jeżeli szkoła łączona jest z gimnazjum to tylko gimnazjalisci nie przychodzą.... głupoty wypisujecie i tyle;] Nie tak dawno skończyłam liceum, wiem jak to wygląda. Nie martwcie się, na studiach jeszcze gorzej;d
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.01.2012 21:29
Och. Nie do końca. U nas w szkole w maju młodsi chodzić będą w kratkę, gdy my piszemy podstawę z polskiego mają wolne, ale gdy rozszerzenie - lekcje. Podobnie z matematyką, angielski wciąż odbywa się jednego dnia. W dużej mierze to kwestia decyzji dyrektora, który ma pulę dni wolnych do rozdania :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.01.2012 23:22
Aha, pewnie. W maju tydzień (albo więcej) laby, a do 29 czerwca biegamy do szkoły, gdzie ostatnie półtora tygodnia to nicnierobienie na lekcjach. Podziękuję, postoję.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.01.2012 22:19
To powinno się wywalić z programu rzeczy totalnie niepotrzebne (a jest ich sporo) i na spokojnie, bez stresu zająć się programem. A nie wszystko szybko, szybko, a potem są braki, które trudno nadrobić ze względu na pośpiech.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 17.01.2012 18:40
Dlatego właśnie jest przedłużony rok szkolny. Wszystko się zwróci. Jeden tydzień i tak zawsze przepadał na matury a ten drugi odpracuje się w czerwcu. Szkoły w których jest połączone gimnazjum z liceum najczęściej mają normalne lekcje podczas testów gimnazjalnych tylko w innej części budynku. Nie widzę problemu.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo