Bajeczny bodypainting - zabawa dla każdego: Dla dzieci, dla kobiet w ciąży, dla Ciebie! ♥

Malowidła na ciele to prawdziwe dzieła sztuki.
Bajeczny bodypainting - zabawa dla każdego: Dla dzieci, dla kobiet w ciąży, dla Ciebie! ♥
16.01.2012

Skóra pokryta rysunkami i obrazkami niczym gobelin? Oczywiście – dowód znajdziesz w osobnym tekście. Bodypainting w ostatnim czasie coraz bardziej zyskuje na popularności, choć znany jest już od zamierzchłych czasów. I śmiało można nazwać go sztuką.

Gdy Kamila z okolic Radomia została zaproszona do sesji bodypaintingu jako modelka, trochę się krępowała, a jednocześnie z ekscytacją wyczekiwała spotkania z zaprzyjaźnioną tatuażystką, która oto postanowiła zgłębić tajniki ozdabiania skóry farbami. Kamila przygodę z bodypaintingiem wspomina z uśmiechem na twarzy. – To naprawdę niesamowite wrażenie być materiałem dla artysty. Pamiętam tylko, że farby były zimne, ale całkowicie bezpieczne, więc nie było mowy o żadnym uczuleniu. Wzór wyglądał bajecznie, aż żal było się go pozbyć – przyznaje Kamila. Jak dodaje, modelką dla bodypaintera była dotąd tylko raz. Ale to wystarczyło, by tę formę tworzenia nazwała sztuką.

Kwestia wprawy i talentu

Malowanie ciała to wywodząca się ze starożytności technika tymczasowego zdobienia skóry. Niepowtarzalne wzory można tworzyć m.in. henną, farbami wodnymi, fluorescencyjnymi, tłustymi albo lateksowymi specjalnymi gąbkami albo pędzlami, flamastrami czy aerografem, czyli pistoletem pod ciśnieniem. Używanie każdego sprzętu wymaga wprawy, umiejętności, cierpliwości i... sporo talentu artystycznego.

bodypainting

Warto również wspomnieć o Art Color Ballet, jedynej w naszym kraju formacji baletowej, która łączy taniec nowoczesny ze sztuką bodypainting – ciała występujących na scenie tancerzy pokryte są artystycznymi, fantazyjnymi malowidłami. Zespół istnieje od 1998 roku, a zadebiutował w krakowskim klubie Jazz Rock Cafe. Jego założycielką jest Agnieszka Glińska, tancerka, choreograf i instruktorka tańca, wykładowca techniki malowania ciała w szkole kosmetycznej. Grupa od razu została przyjęta entuzjastycznie. Art Color Ballet prezentował się z powodzeniem za granicą, np. podczas dni Krakowa i Małopolski w Londynie. To trzykrotny mistrz świata w kategorii bodypainting Fluoro Effect na World Bodypainting Festival.

Bezpieczne farby dla dzieci

Pierwszy festiwal bodypainting w Polsce odbędzie się w 2012 roku (początkowo planowano go w sierpniu 2011 roku). Będzie można obejrzeć pokaz mody w bodypaintingu, korowód dzieci w maskach, prezentacje make-upów konkursowych czy Teatr Ósmego Dnia. Zostanie wydzielona również specjalna strefa dla dzieci, gdzie maluchy będą mogły oddać się w ręce makijażysty, który wyczaruje na ich twarzach kolorowy facepainting. Farby do malowania twarzy dla dzieci są tłuste i łatwo się rozprowadzają. Zmywa się je wodą z mydłem lub preparatem do demakijażu.

Tymczasem już między 2. a 8. lipca w Austrii, jak co roku, odbędzie się wspomniany już największy na świecie festiwal sztuki bodypainting. Wezmą w nim udział artyści z około 40 krajów. Codziennie będą odbywały się pokazy, zajęcia, wydarzenia plenerowe i imprezy towarzyszące, a także cieszące się ogromną popularnością BodyArt Fashion Show. Koniecznie obejrzyj relację z jednej z poprzednich edycji festiwalu.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

Skąd się wzięły tatuaże?

Poznaj historię tatuażu, która sięga czasów starożytnych.

Tatuaż vs piercing?

Weź udział w naszej sondzie i sprawdź, co na ten temat myślą inne Papilotki.

Emma Hack

„Bodypainting czerpie z doświadczeń różnych pokoleń, kultur i religii, i co za tym idzie... z natury. W każdym przypadku, gdzie pojawia się akt malowania ciała, dochodzi do konfrontacji aspektu fizycznego z psychiką. Dokonuje się on poprzez odkrywanie współzależności człowieka z naturą. Pierwszym krokiem jest odkrycie wrażliwości na piękno natury, co poprzedza bezpośrednio transformację fizyczną i psychiczną” – to fragment pracy magisterskiej Joanny Cieśli z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych).

Zachować umiar

Wiele osób, które słyszą o bodypaintingu, zastanawia się przede wszystkim, czy jest on bezpieczny dla skóry. Tutaj opinie są podzielone. Bo np. wzory wykonane henną zmywają się po upływie dwóch, trzech tygodni. Farby wodne również są łatwo zmywalne i pozwalają skórze oddychać, podobnie jak barwy fluorescencyjne. Ale już pokrywanie ciała farbami lateksowymi może doprowadzić do udaru cieplnego i zahamować wydzielanie potu. Dlatego wzory powinien wykonywać specjalista profesjonalnym sprzętem, a podczas zabiegu zachować umiar. Ciekawą odmianą malowania ciała jest bodypainting ciążowy. Makijażysta wykonuje na brzuchu przyszłej mamy malunek, przygotowuje stylizację, a fotograf robi pamiątkowe zdjęcia. Wszystkie farby są na bazie wody i nie zawierają szkodliwych pierwiastków – ani dla ciężarnej, ani dla dziecka. To ciekawa forma upamiętnienia tego wyjątkowego czasu. Fotografie pomalowanych brzuchów przyszłych mam obejrzysz w osobnym artykule.

Sztuka poprzez taniec

Bodypaiting to oryginalna i wyjątkowa odmiana sztuki. W ten sposób można tworzyć naprawdę fantazyjne motywy na skórze – na świecie są już nawet galerie poświęcone sztuce bodypaintingu. Pierwsza powstała przed pięcioma laty w Nowym Orleanie.

Komentarze (5)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 16.01.2012 17:03
Tutaj wpisz treść komentarza do Bajeczny bodypainting - zabawa dla każdego: Dla dzieci, dla kobiet w ciąży, dla Ciebie! ♥...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.01.2012 12:44
polecam TornadovskyBodypainting :D mój kumpel, świetny jest ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.01.2012 11:30
Moja subkultura, Furry, czesto właśnie się maluje w ten sposób, aby pokazać swoją fursonę, czyli zwierzę mieszkajace w każdym z nas.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 16.01.2012 06:12
kiedyś miałam okazje malować modelki przed pokazem body painting. ;3
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo