Sposoby na najczęstsze plamy

To nieważne, którego proszku używasz. Najistotniejszy jest sposób, w jaki chcesz się pozbyć zabrudzenia. W środku pierwsza część naszego poradnika - 10 najczęstszych plam.
Sposoby na najczęstsze plamy
30.09.2008

Nadrzędna zasada, do której musisz się stosować, jeśli chcesz długo cieszyć się swoimi ciuchami, nawet jeśli nieraz zdarzyło ci się na nie wylać wino czy tłusty sos, mówi, że jeśli plama w praniu nie zeszła - nie prasuj. Gorąca temperatura tylko ją utrwali. Pierz tyle razy, ile trzeba - do skutku i dopiero, gdy nie będzie śladu po zabrudzeniu, możesz zastosować żelazko.

Użycie wybielacza często wiąże się z tym, że środek pozostawi obwódkę wokół plamy. Dlatego bezpośrednio po jej usunięciu wysusz to miejsce suszarką do włosów. Innym środkiem na plamy jest pasta do zębów. Nałóż ją na plamę, pozwól wyschnąć, a potem wyszczotkuj. Czasami to ostatnia deska ratunku.

Oto 15 najtrudniejszych plam i recepta na pozbycie się ich tak szybko, jak się pojawiły:

Pepsi/coca-cola

Usuwanie plam z coca-coli nie jest trudne. Świeże plamy pierzemy w czystej wodzie. Stare nacieramy rozpuszczonym w wodzie mineralnej słabym proszkiem do prania.

Cukier karmelowy

Usuwanie plam od cukru karmelowego może stać się uciążliwe, jeśli pozostawimy je na tkaninie przez dłuższy czas. Również zaschnięte plamy są trudniejsze do usunięcia, dlatego najlepiej jeszcze świeże wypłukać w zimnej wodzie z płynnym detergentem, a w razie potrzeby w rozcieńczonym perhydrolu.

Curry

Usuwanie plam z curry jest trudne. Najlepiej jeszcze świeże plamy wypłukać w letniej wodzie, a następnie natrzeć spirytusem. Delikatne tkaniny ostrożnie nacieramy tamponikiem z waty, nasączonym alkoholem. Następnie pierzemy. Można również spróbować je namoczyć w rozcieńczonym salmiaku lub benzynie do czyszczenia. Tkaninę można wybielić tylko wówczas, gdy nie zostanie ona przez to uszkodzona.

Lody

Plamę wycieramy tamponikiem nasączonym w spirytusie, a następnie płuczemy w letniej wodzie. Resztki lodów zdejmujemy nożem i moczymy tkaninę w ciepłej wodzie z detergentem. Pozostałe tłuste plamy czyścimy rozpuszczalnikiem.

Buraczki

Usuwanie plam z buraczków wykonujemy, wycierając je natychmiast mokrą gąbką lub wypłukując w zimnej wodzie i mocząc całą noc. Wywabianie plam jest skuteczne także wtedy, gdy wetrzemy nierozcieńczony detergent i wypłuczemy. Wilgotną jeszcze plamę należy posypać boraksem i polać gorącą wodą. Usuwanie plam z buraczków już zaschniętych można wykonać poprzez płukanie w zimnej wodzie, a następnie posypanie ich boraksem i pozostawienie na około 8 godzin.

Czarna jagoda

Usuwanie plam z czarnej jagody jest stosunkowo trudne. Na plamy te najskuteczniej działa ocet. Tkaninę należy namoczyć w roztworze octowym na przynajmniej jedną godzinę lub czyścić watą nasączoną octem, a potem zeprać. Z materiałów lnianych usuniemy plamy przez moczenie tkaniny (przez około pół godziny) w kwaśnym mleku. Z wyrobów wełnianych - sokiem z cytryny, z jedwabiu - spirytusem (dodatkowo płuczemy w ciepłej wodzie). Usuwanie plam z jagód można przeprowadzić również przy użyciu ciepłego mleka i spłukania ciepłą wodą. Stare plamy z czarnej jagody wystawiamy na słońce.

Czekolada

Najlepiej zamoczyć tkaninę w mleku, a następnie wyprać w ciepłej wodzie z mydłem. Inny sposób na usuwanie plam z czekolady to zrobienie papki z żółtka i gliceryny. Nakładamy ją na plamy i pozostawiamy na chwilę. Zmywamy ciepłą wodą. Resztki zeskrobujemy i płuczemy w zimnej wodzie, a następnie namaczamy w proszku enzymatycznym. Pozostałe plamy można usunąć wywabiaczem.

Czerwone wino, czerwony barszcz, czerwone owoce

Usuwanie plam tego rodzaju wykonujemy przy pomocy soli. Posypujemy nią obficie zabrudzenia, po czym wcieramy w plamy, zmieniając ciągle na czystą. Następnie, natychmiast pierzemy w zimnej wodzie, aż w końcu wykonujemy normalne pranie. Z deseniowego obrusu wywabiania plam po czerwonym winie można dokonać, posypując go obficie solą i piorąc. Polewamy plamę wrzątkiem i pierzemy. Zalewamy gorącym mlekiem, po czym płuczemy w gorącej wodzie. Aksamit i jedwab posypujemy mąką ziemniaczaną i kropimy sokiem z cytryny. Stare plamy nacieramy alkoholem i moczymy przez ok. 8 godzin w maślance.

Flamastry

Tkaninę pierzemy w mydle lub glicerynie, a następnie jak zazwyczaj. Pozostałości usuwamy spirytusem metylowym.

Guma do żucia, np. na swetrze

Nie wszystkie gumy do żucia są jednakowe, dlatego sposobów na usuwanie plam jest kilka:

1. Najlepszy to użycie zmywacza do paznokci (aceton).

2. Zamrożenie, a następnie zeskrobanie jej. Można również pocierać kawałkiem lodu i stwardniałą gumę zeskrobywać. Pozostałe plamy czyścimy alkoholem metylowym lub benzyną do czyszczenia.

3. Pranie w rękach pod bieżącą, prawie gotującą wodą z kranu. Trzeba tylko pamiętać, że niektóre tkaniny mogą się sfilcować.

Zobacz także: Jak uratować sfilcowany sweter?

Keczup

Usuwanie plam z keczupu przeprowadzamy, wycierając go wodą z mydłem, roztworem ługowym albo środkiem do prania. Można wypłukać plamę w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie. W razie potrzeby, użyć spirytusu metylowego.

Krew

Pierzemy w lodowatej wodzie lub płuczemy w zimnej, z dodatkiem soli kuchennej. Jeśli plama jest stara, długo ją namaczamy, często zmieniając wodę na czystą i zimną. Następnie pierzemy w mydle, również w zimnej wodzie, a na koniec w proszku. Z dywanu usuniemy taką plamę, namaczając ją w zimnej wodzie, a następnie delikatnie trąc szmatką, nasączoną słabym amoniakiem. Skutecznym środkiem na starą krew jest również niemiecki proszek do prania DASH. Wystarczy zamoczyć w nim tkaninę na około 10 godzin i plamy same znikną. Innym sposobem na usuwanie plam z krwi jest zeszczotkowanie najpierw starych plam, a następnie spranie ich w wodzie z dodatkiem amoniaku lub proszku enzymatycznego, ewentualnie w roztworze perhydrolu.

Jeżeli pozostaną żółte plamy, pocieramy je tamponikiem namoczonym w wodzie utlenionej.

Masło

Na usuwanie plam z masła również mamy kilka sposobów, w zależności od tego, na jakiej tkaninie one występują:

1. Świeże plamy należy wyprać w gorącej wodzie.

2. Posypujemy plamę mączką ziemniaczaną, a potem czyścimy szczotką.

3. Pod plamę podkładamy ligninę i tampon nasączony w benzynie, po czym uderzamy w zabrudzenie. Starą plamę nawilżamy wcześniej gliceryną.

4. Czyścimy wywabiaczem do plam i suszymy suszarką do włosów.

Podkład

Najlepiej wetrzeć w tkaninę płynny detergent i szybko wypłukać w wodzie. Tłuste podkłady usuwamy wywabiaczami do plam.

Pomadka do ust

Zaplamione miejsca pocieramy tamponikiem namoczonym w benzynie lub czyścimy wywabiaczem do plam, a jeżeli barwnik nie rozpuści się, stosujemy alkohol metylowy i pierzemy w roztworze płynnego detergentu.

Polecane wideo

Komentarze (100)

Ocena: 5 / 5
Kama (Ocena: 5) 25.03.2018 22:39
Ja tak załatwiłam swoją bawełnianą bluzkę. nie zauważyłam, że miałam przypalone żelazko i patrz, że zrobiłam centralnie plamę na środku bluzki co wyglądało okropnie. Pod ręką miałam Isokor i całkiem fajnie dał sobie radę z zabrudzeniem. Nie chciałam stsowoać Vanisha bo jest za mocny do tego typu tkanin. Tylko chodzi mi o Isokor Cleaner o ten konkretnie : efektlotosu .pl/isokor-cleaner-100ml-p-11. html
odpowiedz
karka (Ocena: 5) 29.08.2017 21:12
Najgorsze są plamy z jagód, a wyobraźcie sobie, ze ja takie miałam na białym dywanie. Walczyłam z nimi jakiś czas ale tylko zniszczyłam dywan. Moja koleżanka korzysta z Kliniki Dywanów i tam wysyła dywany gdy ma na nich jakieś plamy albo chce je odświeżyć. Następnym razem też skorzystam z profesjonalnej pomocy.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.08.2015 12:45
Jak usunąć plamę z żelazka bo pRzypalilam bluzkę i na zelazku została plama potem tym żelazki em pracowałam koszule i się z zbrodzila czym to usunac
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.06.2015 17:27
jak odplamić fotel który jest czadzony ?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.03.2015 18:26
Jak usunąć zacieki z śliskiej powierzchni?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie