I już po próbnym egzaminie gimnazjalnym. Uczniowie przerażeni pytaniami na myślenie

Nauczyciele obawiają się, że uczniowie nie poradzą sobie z pytaniami na myślenie.
I już po próbnym egzaminie gimnazjalnym. Uczniowie przerażeni pytaniami na myślenie
10.12.2011

Gimnazjaliści, którzy w tym roku szkolnym będą podchodzić do egzaminu końcowego, są pierwszym rocznikiem uczonym według nowego programu nauczania. Po raz pierwszy od wielu lat młodzież była kształcona pod kątem samodzielnego myślenia i rozwijania kompetencji, a nie bezrefleksyjnego wkuwania na pamięć i pisania „pod klucz odpowiedzi”. Paradoksalnie jednak może się to obrócić przeciwko nim.

- Tegoroczne przykłady testów uczniowie i nauczyciele przywitali ze strachem. Zamiast prostego obliczania wyniku, pytanie o to, jak do wyniku dojść. Zamiast mechanicznej arytmetyki, zadania na myślenie. Zdolni uczniowie zdadzą bez problemów. Ale ci, którzy uczą się bardziej na pamięć, będą mieli kłopoty – twierdzi na łamach „Gazety Wyborczej” Lidia Krupa, nauczycielka matematyki i informatyki w gimnazjum pod Warszawą. Z kolei szef Instytutu Badań Edukacyjnych, Michał Fedorowicz, dodaje: - W teście z polskiego jest zadanie otwarte, w którym uczeń musi dać dłuższą wypowiedź pisemną. Zmieniają się kryteria oceny tego zadania. Odchodzi się od tak krytykowanego "klucza". Oceniania będzie całość: ogólny zamysł i jego wykonanie. To odejście od testomanii.

Chociaż egzamin próbny nie jest obowiązkowy, w tym roku podejdzie do niego aż 80 proc. uczniów. Tak wysoka frekwencja spowodowana jest obawą gimnazjalistów, że tylko nieliczni spośród nich odnajdą się w nowej formule testów. – Prawdziwy egzamin uczniowie będą zdawali 24, 25 i 26 kwietnia. Jeśli już teraz przekonają się, jak wygląda nowy test, nie przeżyją potem szoku – podsumowują zgodnie pedagodzy.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Komu pomóc przed świętami?

W Boże Narodzenie warto pomyśleć o ludziach, którzy nie poradzą sobie bez naszej pomocy.

Prezenty MIKOŁAJKOWE lat 90-tych, czyli co było na topie za czasów Spice Girls?

Trendy w mikołajkowych prezentach zmieniają się jak na wybiegach!

 

Komentarze (88)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 17.12.2011 15:33
Wlasnie jestem rocznikiem, który idzie nowa podstawą programową. I skłamałabym gdybym powiedziała, ze test był trudny.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.12.2011 21:36
Tez psialam ten test, byl dosc latwy . jesli ktos dokladnie czytal i przerabial zadania. Wiekszosc z nas skarzyla sie na rozprakwe, ale nie byla najgorsza ! byl latwy temat i w dodatku podana do tego urywek dziadow z ktorego mozna bylo skorzystac .. ?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.12.2011 09:25
Mamy zdolnych gimnazjalistów. Co rok ta sama śpiewka.... Dajcie już spokój
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.12.2011 21:23
Pytania na myślenie z rzeczy które w programie nauczania są później, coś co powinno być przerobione w styczniu jest na teście
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.12.2011 20:04
Widać, że połowa gimnazjalistów - nie potrafi czytać ze zrozumieniem, nie potrafi udowadniać prostych twierdzeń i kompletnie nie interesuje się chemią, biologią czy historią Polski i Europy. Czeka nas wtórny analfabetyzm, ot co :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo