Komu pomóc przed świętami?

W Boże Narodzenie warto pomyśleć o ludziach, którzy nie poradzą sobie bez naszej pomocy.
Komu pomóc przed świętami?
07.12.2011

Okres przed Bożym Narodzeniem zazwyczaj upływa nam na porządkach, wielkich zakupach i przygotowaniach – już teraz wiadomo, że na organizację tegorocznych świąt wydamy krocie. Myślimy wtedy przede wszystkim o swoich bliskich. Chcemy, żeby był to ciepły, rodzinny, wyjątkowy czas dla nas i naszych krewnych. Zanim jednak zasiądziemy do świątecznego stołu, warto spróbować pomóc osobom ubogim, schorowanym, starszym, samotnym, znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Wykorzystajmy dobrze czas przygotowań do Bożego Narodzenia i pozwólmy również innym cieszyć się ze świąt.

Zbiórka żywności

Te o zasięgu ogólnopolskim od wielu lat organizowane są przede wszystkim przez Banki Żywności czy Caritas. Artykuły spożywcze można zostawić w specjalnie oznakowanych koszach w sieciowych sklepach i marketach. Najbardziej pożądane są produkty o długim terminie przydatności do spożycia – oleje, konserwy, słodycze, mąka, cukier, kasza, ryż. – Żywność jest podstawą życia, a dostęp do niej podstawowym prawem każdego człowieka. Dlatego niezmiernie ważne jest, abyśmy pamiętali o ludziach potrzebujących pomocy. Niejednokrotnie żywność przekazana przez Banki Żywności jest dla nich jedyną szansą na godne spędzenie Świąt Bożego Narodzenia – podkreśla Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności. Dzięki zbiórkom od 15 lat organizowanym przez banki żywności udało się zebrać w sumie blisko 5 tys. ton żywności! Jeśli przegapisz akcję, zawsze możesz zgłosić się z darami np. do diecezjalnego Caritasu lub właśnie lokalnego banku żywności.

Do końca roku można również włączyć się w internetową zbiórkę żywności. Wirtualny sklep znajduje się pod adresem www.bankizywnosci.pl – tutaj kupujemy artykuły, które chcemy przekazać potrzebującym.

święta

Szlachetna paczka

Wystarczą cztery proste kroki, aby podarować potrzebującej rodzinie świąteczną paczkę. „Szlachetna paczka” to ogólnopolska akcja, której głównym celem jest bezpośrednia pomoc. Żeby zostać darczyńcą, najpierw należy wybrać rodzinę – lista dostępna jest na stronie www.szlachetnapaczka.pl. Następnie możesz skontaktować się z wolontariuszem opiekującym się rodziną, który przekaże ci listę najpotrzebniejszych rzeczy. Następnie według tej listy kompletuje się paczkę, którą przekazuje się do specjalnego magazynu. Stąd wybranej rodzinie daje ją wolontariusz. W paczce może znaleźć się wszystko – to od ciebie zależy, jaki prezent postanowisz podarować wybranej rodzinie. Paczki nie są otwierane wcześniej; nienaruszone trafiają do domów potrzebujących rodzin. Pomóc możesz również jednorazowo, wpłacając na konto stowarzyszenia Wiosna, które jest pomysłodawcą akcji, dowolną kwotę. Można także wysłać charytatywnego SMS-a o treści „Paczka” pod nr 75 465 (za 6,15 zł).

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Pomysłodawcą i organizatorem tej ogólnopolskiej kampanii jest Caritas Polska. Akcja ma charakter ekumeniczny, co oznacza, że angażuje się w nią nie tylko kościół katolicki, ale również prawosławny i ewangelicki. W ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom sprzedawane są świece, które płoną na wigilijnych stołach na znak solidarności z najbardziej potrzebującymi. Dochód ze sprzedaży świec przeznaczany jest na pomoc najmłodszym – na ich dożywianie, leczenie, skompletowanie wyprawki szkolnej, wypoczynek letni oraz zimowy. Z każdej świecy Caritas przeznacza również 10 gr na pomoc dzieciom z Afryki. W tym roku akcja odbywa się pod hasłem „Podarujmy dzieciom czas”. W ubiegłym roku udało się rozprowadzić ponad 3 miliony wigilijnych świec. Aby wesprzeć jedną ze świetlic prowadzonych przez Caritas, trzeba wysłać SMS-a o treści „Pomagam” na nr 72 052 (za 2,46 zł).

święta

Grunt to rodzina

Wyjątkową kampanię pod nazwą „Grunt to rodzina” prowadzi Fundacja Św. Mikołaja. – Cel kampanii to budowa pozytywnego wizerunku i wsparcie rozwoju rodzicielstwa zastępczego oraz zbiórka pieniędzy na fundusz edukacyjny dla dzieci z rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych – wymienia Lucyna Zbierska, młodszy koordynator Fundacji Świętego Mikołaja. Do tej pory 3,8 mln zł zasiliło program edukacyjny, za co udało się wesprzeć blisko 4 tys. dzieci. Pieniądze – w postaci dotacji – przeznaczane są na realizację konkretnych przedsięwzięć edukacyjnych, m.in. na organizację zajęć wyrównawczych, językowych, rozwijających zainteresowania i logopedycznych oraz wyjazdy edukacyjne dla wychowanków rodzinnych domów dziecka, prowadzenie szkoleń dla opiekunów. Pomoc może się odbywać np. na zasadzie przekazania darowizny czy wolontariatu. Szczegóły: www.mikolaj.org.pl.

Dary do schroniska

Przed Bożym Narodzeniem nie zapominajmy również o czworonogach, zwłaszcza że zima to czas, kiedy w schroniskach przybywa zwierząt. Warto zatem przyczynić się do poprawy warunków, w jakich żyją. Dobrym rozwiązaniem jest przekazanie artykułów spożywczych do lokalnego przytuliska (kasza, makaron, ryż, sucha karma). Zimą zwierzaki muszą mieć także legowiska, aby przetrwały mrozy, dlatego warto oddać stare, niepotrzebne koce, materace, kurtki, kożuchy, poduszki itp. Informację na temat tego typu akcji znajdziesz w lokalnych mediach. Zawsze możesz również zgłosić się do schroniska indywidualnie. Jeśli chcesz pomóc czworonogom, codziennie odwiedzaj stronę internetową www.pustamiska.pl. Każde 70 kliknięć to poprawa warunków bytu jednego zwierzaka. Pieniądze z emisji reklam na tej stronie przekazywane są na rzecz schronisk dla bezdomnych zwierząt.

Inną akcją, która ma na celu pomoc zwierzętom, jest sprzedaż książek wydawnictwa Zielona Sowa z serii „Zaopiekuj się mną”. Ze sprzedaży każdego egzemplarza 1 proc. przekazywany jest na pomoc zwierzętom.

Więcej o tym, jak jeszcze możesz pomóc, piszemy w osobnym tekście.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

Ile kosztuje wynajęcie Świętego Mikołaja?

Możesz ściągnąć do swojego domu Świętego Mikołaja z workiem prezentów!

Świąteczny atak na jedzenie

Jak uniknąć świątecznych pokus?

Komentarze (25)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 17.11.2017 14:13
Ja bym chciała skorzystać z pomocy szlachetnej paczki bo jestem naprawde w cięzkij sytuacji zyciowej
odpowiedz
ola.oluch (Ocena: 5) 22.12.2014 09:31
Jeśli chcecie pomagać, a nie wiecie komu, to ja polecam hospicjum dla dzieci - podkarpackie hospicjum dla dzieci - instytucja godna zaufania i warta polecenia jeżeli nie wiecie komu i jak pomóc
odpowiedz
natalia0235@onet.pl (Ocena: 5) 08.12.2013 00:01
-"Witam mam na imię Natalia bardzo lubię dzieci i bardzo lubię im pomagać od jakiegoś roku interesuje mnie pewna rodzina z 6 dzieci jeżeli chciał byś pomóc razem będzie na pewno nam raźniej w mailu więcej informacji o rodzinie oraz adres rodziny z możliwością odwiedzenia ich osobiście."
odpowiedz
lublinianin (Ocena: 5) 19.12.2012 23:48
JA tez pomagam. Czasem tylko trudno zdecydować kogo obdarować. Nie wiele jest, ale jest jakaś potrzeba by się podzielić. Zawsze mówię dziecku ucz się dzielić.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.12.2011 13:12
Widzę różne opinie na temat pomocy coś wiem na ten temat.Sama niejednokrotnie byłam w potrzebie i nadal jestem.Ale wiem,że nie każdy może pomóc a czasami nie chce.Jako osobie niepełnosprawnej jest mi bardzo ciężko.Ale jeśli byłabym w stanie komuś pomóc sama bym pomogła.tylko problem jest w tym,że to w chwili obecnej ja potrzebuję pomocy,nigdzie nie chodzę nawet do opieki bo byłam parę razy zawsze słyszałam,że nie mają kasy.Ale jak patrzę jak pijaki chodzą i dostają to aż mi się wyć chce.Bo to tak wygląda,że pijakom się należy a kalece niestety nie:(.I to jest nasza rzeczywistość.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo