Gdzie kobietom żyje się najgorzej?

Na którym miejscu w rankingu równości znalazła się Polska?
Gdzie kobietom żyje się najgorzej?
08.11.2011

Chociaż mamy już XXI wiek, to jednak w wielu zakątkach naszego globu kobiety wciąż muszą walczyć o swoją pozycję w społeczeństwie. Co ciekawe, sytuacja ta wcale nie dotyczy jedynie krajów Trzeciego Świata, gdzie na dobre utrwalił się dawny model życia, tradycyjny podział ról i obowiązków. Problem ten widoczny jest również w wielu bogatych i mocno rozwiniętych krajach Europy Zachodniej.

Jak wynika z Raportu Światowego Forum Ekonomicznego, kobietom najgorzej żyje się w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Nie lepiej jest jednak również i w Polsce. W światowym rankingu dotyczącym równości płci, zajęliśmy dopiero 41 miejsce – podaje gazeta.pl.

Nierówność między kobietami a mężczyznami szczególnie mocno uwidacznia się w sferze życia zawodowego. Panie wciąż nie mogą liczyć na takiego same zarobki , jak ich koledzy zajmujący podobne stanowisko. Przedstawicielki płci pięknej mają również znacznie mniejsze szanse wykazania się w polityce. Do rządzenia państwem dopuszczane są tylko nieliczne z nas. Podobnie jest z zarządzaniem firmą. Na czele większości olbrzymich korporacji stoją oczywiście mężczyźni.

Skąd wynikają te dysproporcje? Dlaczego kobiety wciąż są tak bardzo dyskryminowane? Według specjalistów, winą za taki stan rzeczy należy obarczać nadmiar obowiązków, które narzuca przedstawicielkom płci pięknej współczesny świat. Mają one być nie tylko wykwalifikowanymi pracownicami, lecz także idealnymi żonami i matkami. A to właśnie wchodzenie w związek małżeński i macierzyństwo mocno ogranicza ich udział w życiu gospodarczym i politycznym. Co więcej, sprawia, że kobiety wydają się osobami mniej dyspozycyjnymi i atrakcyjnymi w sferze publicznych działań.

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

Gdzie narodziło się życie? Poznaj ZASKAKUJĄCĄ odpowiedź!

Najnowsze odkrycie naukowców to olbrzymi krok w badaniach nad ewolucją człowieka.

Zabili konia i urządzili krwawą sesję foto!

21-latka weszła do wypatroszonego ciała zwierzęcia, tarzała się w jego krwi i pozowała do zdjęć.

Polecane wideo

Komentarze (28)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 20.03.2012 15:19
Sudan, Afganistan,Somalia:3 najgorsze kraje do życia dla kobiet na świecie 50 batów za krótką sukienkę w Sudanie kobieta nie może jechać pociągiem z mężczyzną w Somalii każda dziewczynka w wieku od 4 do 13 lat jest obrzezana i wykorzystywana seksualnie do pracy ,każdy mężczyzna w Afganistanie sprzedaje swoje kobiety niebezpiecznym ludziom za 50 owiec!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.11.2011 14:38
starego wiarusa 33... ;/
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.11.2011 09:57
Ja uwazam, ze kobiety trzeba podzielic na kilka grup: pierwsza to kobiety leniwe, matki polki, ktorym nawet w glowie nie siedzi pomysl pracowac, lepiej zostac w domu i koszule pracowac, narzekac na meza i cala reszte, druga to kobiety ktore pojda do pracy ale beda zbijac baki (dawne urzedowki) i liczac godziny do domu zbey ugotowac mezowi obiad i zrelaksowac sie ogladajac M jak milosc, sa kobiety ktore sa pracowite i bardzo dobre w swej pracy, one dziela swietnie obowiazki w domu i pracy, ale do tego musza byc szczesciarami i miec partnera ktory pomoga im w codzinnym zyciu (w Polsce niestety o takieog trudno) i istnieje jeszcze jedna grupa kobiety, ktore sa bardzo inteligentne i bija na leb kazdego inteligentnego faceta, kobiety te odnosza sukcesy w rozncyh dziedzinach (Marie Curie Skladowaska) i sa na tyle madre, ze albo pozostaja same, albo dobieraja sobie partnera, ktory bdzie trakotowac je na rowni i jak trzeba ugotowac dzieciakom czy zminic pieluche, ten podwinie rekawy i narzekac nei bedzie.Nie nadmienilam, ze oczywiscie faceci tez maja swoje grupy: leniwych (jest ich tam pewnie okolo 50% spoleczenstwa), "fuszerke robie" dajmy na to 20%, bedzie moze z 25% pracowitch i reszta 5% inteligentnych, ktorych nawiasem mowiac w rzadzie nie ma.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.11.2011 21:33
kobiety powinny tak naprawdę zarabiać dwa razy więcej niż mężczyźni, bo pracują poza pracą zarobkową jeszcze w domu i przy dzieciach. A tak w ogóle jesteśmy inteligentniejsze od mężczyzn - spójrzcie na najlepsze gimnazja i licea w swoich miastach, 2/3 to kobiety, na studiach 60% to kobiety! nie rozwijamy się dalej bo rodzimy dzieci, a gdybyśmy nie musiały rodzić dzieci, to przegoniłybyśmy facetów we wszystkim! I jeszcze jedna przewaga kobiet nad facetami: zauważcie, że 99% psycholi, gwałcicieli, morderców itp to mężczyźni :) to po prostu słaba psychicznie płeć :)
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 08.11.2011 15:00
A nikomu nie przyszło do głowy, że kandydatki nie są na tyle dobre, żeby dopuszczać je do wyższych stanowisk w rządzie? Nie liczy się płeć, tylko to, kto daną pracę lepiej wykona, a wpychanie bab do rządu na siłę po prostu mija się z celem. Co do dyskryminacji to tylko kwestia wyboru, jeśli jakaś chce spędzić całe życie w kuchni służąc facetowi to proszę bardzo, ale mi coś takiego nie odpowiada
zobacz odpowiedzi (5)

Polecane dla Ciebie