Masoneria - czy rządzi światem?

Niektórzy twierdzą wręcz, że to oni stoją za zamachem na WTC, wojną w Afganistanie i Iraku oraz kryzysem gospodarczym.
Masoneria - czy rządzi światem?
28.10.2011

Zjawisko masonerii od lat wzbudza spore kontrowersje. Na temat tej organizacji powstało bardzo wiele legend oraz teorii spiskowych. Owiane aurą tajemniczości stowarzyszenie przyciąga zainteresowanie kolejnych pokoleń. Niektórzy ludzie twierdzą wręcz, że masoni odpowiedzialni są za tworzenie porządku współczesnego świata. Działając z ukrycia, pełnią rzeczywistą władzę nad ludzkością. Osoby, które oglądamy w telewizji są tylko marionetkami w rękach prawdziwych przywódców ukrywających się za kurtyną i pociągających za odpowiednie sznurki.

Tajemnica wielkiego bractwa

W tę niezwykłą siłę masonerii można wierzyć lub nie. Jedno jest pewne – wolnomularze istnieją naprawdę. Ich obecność w dziejach udokumentowana jest historyczne. Co więcej, to niezwykłe stowarzyszenie przetrwało do naszych czasów. Loże masońskie z roku na rok poszerzają grono wtajemniczonych. Warto więc zastanowić się skąd bierze się ich olbrzymia siła? Jak to się stało, że mimo upływu tylu lat masoni wciąż tak niezmiernie nas fascynują?

Niestety, bardzo trudno jest powiedzieć wiele na temat wolnomularstwa. Wszystko za sprawą hermetyczności tego stowarzyszenia oraz milczenia jego wyznawców. Spotkania masonów odbywają się za zamkniętymi drzwiami. Wszyscy członkowie loży przysięgają zachowanie tajemnic bractwa. I to właśnie ta niezwykła otoczka tajemniczości sprawia, że tak bardzo chcielibyśmy poznać prawdę na temat masonów. Ludzie przez wieki zastanawiali się, jak ważne muszą być to informacje, skoro nie można podawać ich do publicznej wiadomości.

masoneria

Powrót do źródeł

Poszukując prawdy na temat tego tajemniczego stowarzyszenia, musimy oprzeć się na pewnych historycznych przesłankach, sięgnąć do samych źródeł, początków tej organizacji. Jak podają badacze, zjawisko masonerii wywodzi się z oświecenia. Niektórzy nie wykluczają jednak, że działalność bractwa wiązać należy już ze starożytnością. Pierwszymi masonami mieli być podobno budowniczy piramid oraz gotyckich katedr. Ludzie, którzy posiadali tajemną wiedzę architektoniczną, dzięki której potrafili wznosić tak niezwykłe budowle. Co ciekawe, masoni za swojego członka uważają nawet biblijnego Adama, pierwszego człowieka oraz Noego, budowniczego biblijnej arki.

Początki wolnomularstwa wiązane są z zakładaniem cechów rzemieślniczych. Zrzeszały one wykwalifikowanych architektów i murarzy. Członkowie bractwa omawiali wspólnie problemy zawodowe, dzielili się swoimi umiejętnościami i dokonaniami. Co najważniejsze, głównym celem takich stowarzyszeń było dążenie do zachowania tajemnicy rzemiosła. Chodziło o to, aby ważne odkrycia architektoniczne nie wpadły w niepowołane ręce. Z czasem jednak sztuka murarska stawała się coraz bardziej powszechna. Bractwa powoli zaczęły więc tracić na znaczeniu. Swoją renomę odzyskały dopiero wtedy, gdy zaczęły dopuszczać do swojego grona ludzi spoza środowiska rzemieślniczego. Od XVIII wieku loże masońskie stawały się miejscami spotkań najbardziej wpływowych ludzi w państwie, naukowców, duchownych. Członkowie stowarzyszenia zaczęli głosić hasła moralnego doskonalenia człowieka oraz braterstwa wszystkich ludzi bez względu na wiek, pochodzenie, narodowość czy wyznawaną religię.

masoneria

Świat w rękach masonów

Wielkie loże masońskie powstały w wielu europejskich krajach, między innymi w Anglii, Francji Portugalii czy Polsce. Idee wolnomularskie wywarły również bardzo duży wpływ na kształtowanie się Stanów Zjednoczonych. Masonami byli wielcy założyciele tego państwa tacy, jak Benjamin Franklin czy George Washington.

Przez wieki do masonerii należało wielu sławnych ludzi. W Polsce w działalność bractwa angażowali się między innymi król Stanisław August Poniatowski, twórca konfederacji targowickiej Stanisław Szczęsny Potocki, czy pierwszy prezydent Polski – Gabriel Narutowicz. Zafascynowany działalnością wolnomularstwa był również Adam Mickiewicz. Poglądy tego stowarzyszenia odegrała olbrzymi wpływ na jego twórczość.

Czy masoni naprawdę istnieją?

Z biegiem lat dla masonerii nastały jednak trudne czasy. Ideom wolnomularstwa zaczął przeciwstawiać się Kościół oraz oficjalna władza. Ze względu na tajemniczy charakter obrad, zarzucono stowarzyszeniu działalność antyrządową i spiskową. Duchownym nie podobały się z kolei idee głoszone przez masonów. W imię humanizmu i racjonalizmu stawiali oni przecież człowieka na wyższej pozycji niż Boga. Dążyli również do zniesienia granic pomiędzy religiami w celu stworzenia jednej, wspólnej dla wszystkich wiary.

Na zanik idei masońskich wpłynęła również sytuacja na świecie, która miała miejsce po drugiej wojnie światowej. Poglądy wolnomularzy nie znajdowały żadnego poparcia ani w ideologii komunistycznej, ani w kręgach opozycji katolickiej. Nie oznacza to jednak, że tajemnicze spotkania masonów całkowicie przestały istnieć. Wręcz przeciwnie, tradycja ta przetrwała do naszych czasów i nadal cieszy się olbrzymią popularnością. Obecnie obserwuje się wręcz rozkwit idei masońskich.

masoneria

Szacuje się, że obecnie na świecie jest około 1,5 mln masonów. Najwięcej członków bractwa mieszka się na terenie Stanów Zjednoczonych. W Filadelfii czy Chicago posiadają oni nawet swoje świątynie. Dużo masonów żyje także na terenie Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, przedstawicieli wolnomularstwa nie brakuje również w Polsce. W 1991 roku reaktywowano w naszym kraju tzw. Wielką Lożę Narodową Polski. Organizacje masońskie posiadają swoje reprezentacje w największych miastach naszego kraju: w Krakowie działa "Przesąd Zwyciężony”, w Warszawie "Pod Szczęśliwą Gwiazdą”, a w Poznaniu "Świątynia Hymnu Jedności” .

Twórcy nowego porządku świata

Tak jak i kiedyś, tak i współcześnie, działalność masonów wzbudza spore kontrowersje. Ludzie wciąż zastanawiają się, na czym mogą polegać tajemnicze spotkania bractwa. Zwłaszcza że, masoneria otacza sekretem wszystko, co dzieje się w loży. Masoni są bowiem zobowiązani do składania przysięgi i nie ujawniania tajemnic bractwa.

Ludzie nie potrafią jednak przestać spekulować. Wielu z nich twierdzi, że współcześni masoni knują międzynarodowy spisek. Kiedyś wskazywało się na udział masonów w powstaniu USA i rewolucji francuskiej, teraz przypisuje się im olbrzymią rolę w kształtowaniu nowego porządku świata. Niektórzy twierdzą wręcz, że to oni stoją za zamachem z 11 września 2001 roku, wojną w Afganistanie i Iraku oraz... kryzysem gospodarczym.

masoneria

Z całego świata napływają głosy jakoby masoneria dążyła do zdobycia władzy nad światem, przejęcia kontroli nad narodowymi rządami. Według wielu, celem masonerii jest stworzenie społeczeństwa opartego o zasady "wolności, równości, braterstwa", separacji państwa i Kościoła oraz tolerancji. Według kolejnych, wolnomularze to wyznawcy "żydowskiej dominacji" nad światem. O masońskim spisku ma świadczyć chociażby symbolika wtopiona we współczesną architekturę i kulturę. Zjawisko to szczególnie widoczne ma być w Stanach Zjednoczonych, czyli w państwie założonym przez masonów. Wolnomularzy nie brakuje jednak również na naszym kontynencie. Obecnie szacuje się, że w samym Parlamencie Europejskim jest ich około 30 procent!

Czy ludzie ci rzeczywiście pragną przejąć władzę nad światem? Jakie są ich prawdziwe zamiary? Niestety, pytania te muszą pozostać bez odpowiedzi. Jedno jest tylko pewne. Snując tego typu spiskowe teorie, musimy uważać, aby nie popaść w paranoję. Wyobraźnia człowieka nie zna granic. Czasem to my sami, na podstawie kilku nic nie znaczących faktów, potrafimy dopowiedzieć sobie resztę historii. Rzeczywistość tymczasem okazuje się zupełnie inna...

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

Największe teorie spiskowe ludzkości: Kto je tworzy, kto w to wierzy?

Zdaniem niektórych Bin Laden wciąż żyje, światem rządzi tajna organizacja studencka, a wirus HIV został stworzony w laboratorium by wytępić 500 milionów ludzi, a resztę zamknąć w sztucznie zbudowanym raju...

Inwazja klonów, czyli co by było, gdyby naukowcy nie mieli żadnych hamulców...

Co się stanie, gdy klony opanują Ziemię? Kiedy ruszy produkcja narządów? Czy będziemy mieli duplikat siebie?

Polecane wideo

Komentarze (54)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 21.12.2020 21:34
Nwo istnieje i zaczyna realizować plan
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.12.2020 21:33
Telefony laptopy z Chin mają oprogramowanie do szpiegowania ludzi. Pytanie skąd pomysł na telefon komórkowy. Po to. Ludzie obudźcie się żyjemy w inwigilacji. Masoni zaczęli plan dawno. Stąd komputery laptopy telewizja która ma nas wprowadzać w błąd. Oni chcą ogłupić społeczeństwo tym co chcą wmówić. Czytajcie o masonerii zanim nas w ręce przejmą. Zawsze podejrzewam że cos nie tak
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.12.2020 21:29
Zlikwidować wszystkie aplikacje internetowe Facebook Gmail Google Play itp. Te kontrolują świat. Po to je założyli żeby mieli informacje o użytkownikach wszystko. Radzę wam to już zrobić. 2 lata temu zaczęłam się interesować masonerią. Wiem że chcą kontrolę nad ludźmi.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.11.2011 20:23
11 września w shanksville wykopano dół
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.10.2011 21:21
Kto by nie chciał rządzić światem??? Jakby się nad tym dłużej zastanowić to każdy jest w jakimś stopniu egoistą i pragnie władzy , bo przecież to co wydaje się nieosiągalne i niemożliwe jest najbardziej pożądane, a wiadomo jeden człowiek niewiele może, ale jeśli znajdzie się więcej takich osób to no... wtedy siła rośnie zwłaszcza jak działa się "po cichu".
odpowiedz

Polecane dla Ciebie