Jak dobrze wybrać kierunek studiów? Na pewno nie słuchać rodziców!

Dorośli podpowiadają swoim latoroślom, jaki zawód wybrać, chociaż kompletnie nie mają pojęcia o rynku pracy.
Jak dobrze wybrać kierunek studiów? Na pewno nie słuchać rodziców!
27.10.2011

Co chciałabym robić w przyszłości? Jaki zawód wykonywać? W dzisiejszych czasach wielu młodych ludzi nie potrafi odpowiedzieć na te pytania. Wybór określonej ścieżki zawodowej sprawia im olbrzymią trudność. W podjęciu określonej decyzji często więc pomagają rodzice.

Niestety, jak wynika z najnowszych badań, nie są oni zbyt kompetentnymi doradcami. Namawiają swoje dzieci na wykonywanie zawodów, które znają, profesji kojarzącej im się z pewnym prestiżem. Jak zauważa portal Sfora.pl – dorośli najczęściej chcą, aby ich latorośl była lekarzem lub prawnikiem.

Rodzice często zupełnie nie zdają sobie przy tym sprawy, że zawody te wcale nie są gwarancją znalezienia dobrej posady. Współczesny rynek pracy rządzi się bowiem zupełnie innymi prawami. Zatrudnienie najłatwiej znajdują specjaliści z branży telekomunikacyjnej oraz informatycznej.

Dorośli posyłający swoje dzieci na studia kompletnie nie znają najnowszych trendów gospodarczych. Dzieje się tak z pewnością dlatego, że tylko 9 proc. rodziców korzysta z porad doradców zawodowych a jedynie 6 proc. chodzi ze swoimi dziećmi na targi pracy – zauważa Sfora.pl.

Doradzając "w ciemno" swoim dzieciom, często rujnują im życie. Popychając w stronę zawodu, który nie ma przed sobą przyszłości, skazują latorośl na porażkę. Złe podpowiedzi i zbyteczne rady zamykają wielu młodym ludziom drogę na szczyt.

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

Skoś swój trawnik! Oryginalna reklama maszynek do golenia (TRAFNE!)

Rzadko widzi się spoty z tak wyrazistym przesłaniem!

Zamążpójście, wykształcenie & chatka na wsi: To gwarancja długowieczności!

Jeśli spełnisz te warunki, masz szansę dożyć późnej starości.

Komentarze (85)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 31.10.2011 16:55
Wcale nie ma pracy dla kazdego kto skonczy lekarski. Warto byloby pamietac, ze na staze w szpitalach jest zazwyczaj tylko kilka miejsc, a studentow dziesiatki. Cala reszta nie ma jak zrobic specjalizacji albo czeka na nia latami.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.10.2011 18:58
ja bym chciała skandynawistykę,jednakże moim największym marzeniem jest montaż i reżyseria. Moi rodzice oczywiście uważają to za głupotę i pchają na prawo.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.10.2011 04:16
Dla mnie ten kto to pisał jest totalnym zerem , albo się tak czuje i głupio pisze ;). Jeśli chodzi o zawody :prawnik lekarz to zawsze będą to prestiżowe zawody dlatego też warto je wybierać , jeśli chodzi o pracę po tych studiach (mówię tu głównie o lekarskim) no to znam wielu młodych lekarzy i tyle kasy trzepią ... dla lekarza zawsze praca się znajdzie :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.10.2011 11:04
a co myslicie o dietetyce?
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 29.10.2011 10:52
Ja jestem na mechatronice, jest ciężko. Studia to sama matma i fizyka, no i oczywiście grafika inżynierska+przedmioty kierunkowe. Zaczyna 140 osób, kończy 15... Ale za to dostaje się na 3. roku stałą pracę za parę tys. Oczywiście trzeba dotrwać ;) Ale ja się nie poddam, podoba mi się perspektywa programowania robotów przy produkcji :)
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo