Polska szkoła nie uczy myślenia! MASOWA PRODUKCJA IDIOTÓW?

Uczniowie mają problem z rozwiązywaniem zadań, które odbiegają od znanego im schematu.
Polska szkoła nie uczy myślenia! MASOWA PRODUKCJA IDIOTÓW?
21.10.2011

Jak donosi serwis rp.pl, polskie szkoły – zamiast aktywnego myślenia – uczą dzieci wiedzy szablonowej. – Uczniowie dobrze radzą sobie z zadaniami, do których mogą zastosować przećwiczony wcześniej sposób rozwiązania – tłumaczy prof. Małgorzata Żytko. – To, co jest nietypowe i odbiega od schematu, który został im przekazany na lekcji, sprawia im kłopot, mimo że mieści się w granicach ich umiejętności.

Potwierdziły to najnowsze badania Centralnej Komisji Edukacyjnej, która postanowiła sprawdzić, z jakimi kompetencjami uczniowie szkół podstawowych kończą pierwszy etap edukacji. W tym celu blisko 10 tys. polskich dzieci musiało rozwiązywać zadania, sprawdzające m.in., czy potrafią skutecznie się porozumiewać oraz zastosować wiedzę w nowych sytuacjach. Wyniki obserwacji niestety okazały się mało optymistyczne.

- W części matematycznej jedynie 5,1 proc. uczniów rozwiązało wszystkie zadania. Znaczna część w ogóle nie czytała treści. Starała się za to na podstawie podanych liczb dobrać pasujące rozwiązanie albo rozwiązać zadanie, posiłkując się słowami kluczami. Jeśli np. w zadaniu padł wyraz „łącznie", to dzieci bez zastanowienia się, do czego to określenie się odnosi, dodawały podane liczby – wyjaśnia rp.pl.

Równie źle wypadła część językowa, ponieważ uczniowie mieli problem z napisaniem dłuższego wypracowania oraz z interpretacją tekstu. Potrafiły za to prawidłowo nazwać części mowy.

Zdaniem specjalistów wszystkiemu winne są dwa czynniki: współczesny program nauczania oraz testy, które zamiast uczyć najmłodszych samodzielnego myślenia, trenują w nich schematyczne podejście do zadań.

Podzielacie tę opinię?

Maja Zielińska

Zobacz także:

Dzieci z całego świata i ich pokoje (Dlaczego niektórzy mają WSZYSTKO, a inni NIC?!)

Zobacz, w jakich warunkach wychowują się dzieci z różnych krajów.

Koguci grzebień zamiast szminki: TAK, niektóre pomadki powstają z kogutów!

Może wolałabyś tego nie wiedzieć, ale musiałyśmy Cię uprzedzić...

Polecane wideo

Komentarze (46)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 22.11.2011 05:34
Najgorsze jest to, że ludzie w życiu codziennym też posługują się oklepanym, wyuczonym schematem -jak psy a nie ludzie. Jak się dobrze zastanowić to mnóstwo globalnych problemów z którymi boryka się ludzkość wynika właśnie ze schematycznego myślenia większości.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.10.2011 22:13
TAK, zdecydowanie podzielam tą opinię! W tym roku zdaję maturę i każdy nauczyciel mówi, że aby zdać maturę, trzeba po prostu rozwiązywać testy żeby nauczyć się działać według schematu bo wiedza jest mniej potrzebna. NP. z polskiego.. Trzeba wiedzieć JAK odpowiadać na pytania a nie mieć wiedzę.. TO CHORE
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.10.2011 18:28
Przecież Polacy do nie są głupi ludzie! Weźcie sobie popatrzcie na Amerykanów. Oni robią w liceum takie zadania z matematyki, jak ja robiłam w podstawówce!
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 22.10.2011 23:55
A czego sie spodziewaja? Jak ja robilam jakies zadanie np. z matematyki, wychodzil mi ten sam wynik, a zrobilam go innym sposobem niz nauczycielka dostawalam 0 punktow... :/ wiec jak maja sie uczyc samodzielnego myslenia skoro tlumi sie takie zachowania wsrod uczniow?
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 22.10.2011 16:44
Chodzi sie do tej szkoły tylko dlatego , by potem jakoś wyżyć, ale wszytkiego uczą nas "do matury" od tylu lat uczymy się angielskiego, by w liceum zaniżali poziom, byśmy dobrze zdali maturę. Jesteśmy zdolni i checmy się uczyć tylko , że nam nie dają, bo " w tamty roku na maturze"ble, ble, ble, ble! A kiedy poprosi się o pomocy to pzrychodzi dyrekcja i mówi, że nic nie mamy do gadania i ,żepowinniśmy być wdzięczni losowi, że możemy się uczyć wtak dobrej szkole...;/ Nauczyciel podchodzą do uczniów przedmiotowo = by podwyższyć status szkoły, więc uczotylko go matury/ egzaminu gimnazjalnego, a rodzice muszą płacić kosmiczne pieniądze za kursy dodatkowe, bo gdzy wracamy do domu to mówimy, że szkoła zaniża nam poziom co jest prawdą
odpowiedz

Polecane dla Ciebie