Ulubione zabobony Polaków (Ty też na pewno to robisz!)

Ponad połowa dorosłych mieszkańców naszego kraju wierzy w przynajmniej jeden przesąd.
Ulubione zabobony Polaków (Ty też na pewno to robisz!)
15.10.2011

Wiara w przesądy jest tak stara, jak ludzkość – istnieje od zawsze. Twórcą zabobonów był oczywiście sam człowiek. Systematycznie przekazywał je z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu są nieśmiertelne po dzień dzisiejszy.

Potwierdzają to najnowsze wyniki sondażu CBOS, który przeprowadzono na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski, liczącej 1077 osób. Ankieta wykazała m.in., że aż 54 proc. Polaków wierzy w przynajmniej jeden zabobon. - 72 procent ankietowanych przyznało, że od czasu do czasu trzyma kciuki. 57 procent odpukuje w niemalowane drewno, 53 procent chucha na pieniądze, a 49 procent chwyta za guzik, gdy zobaczy kominiarza – wylicza portal stooq.com.

Z badania CBOS wynika również, że najbardziej zabobonni są renciści, bezrobotni oraz ludzie z wykształceniem podstawowym i niskimi dochodami. Poza tym wiarę w przesądy najczęściej deklarowali Polacy w przedziale wiekowym od 45 do 54 lat, choć nie brakowało też osób przesądnych w młodszym wieku.

A Wy w jakie zabobony wierzycie?

Maja Zielińska

Zobacz także:

Co za wariat! Pobił żonę, bo nie polubiła jego statusu na Facebooku (ZNAK CZASÓW?)

Reszta znajomych furiata musi trzymać się od tej pory na baczności!

18-latki w bankach spermy: Marzą o dziecku, ale nie mają chłopaka (CHORE?)

Z pełną świadomością chcą zachodzić w ciążę i być samotnymi, młodymi matkami.

 

Polecane wideo

Komentarze (27)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 18.10.2011 09:29
Mam 23 lata i jestem bardzo przesądna. Nie boję się czarnych kotów, ale butów na stole czy kapelusza na łóżku już tak. Odpukuję w niemalowane, pluję przez prawe ramię, mijając zakład pogrzebowy, siadam na 10sek, gdy muszę się po coś wrócić do mieszkania, chucham na pieniądze i za nic nie przyjmę od ukochanego prezentu w postaci butów, rękawiczek, pereł czy zegarka. Drabiny na szczęście już są takie, że się nie da pod nimi przejść ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.10.2011 18:50
trzymam kciuki, chucham na pieniądze, przydeptuje portfel jak spadnie, zakonnica przynosi pecha więc trzeba "plunąć" trzy razy przez lewe ramię, odpukuje w niemalowane, spadające gwiazdy (wierze że spełniają marzenia), nigdy nie bior pierwszej rzeczy z półki w sklepie
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.10.2011 13:45
ja nie wierzę w nic z tych rzeczy... jedynie jak czarny kot (albo jakikolwiek inny kolor) przebiega mi drogę to się cieszę, bo kocham koty :D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.10.2011 13:37
Spadające gwiazdy, odpukiwanie, mania prześladowcza mojej liczby 21, guzik z kominiarzem ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.10.2011 17:34
mnie jak swędzi lewa dziurka w nosie to na miłość i sprawdza sie ...także duzo innych a wykształcenie nie ma nic do tego!!!
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie