Herbaciany savoir-vivre, czyli jak stylowo celebrować angielskie five o`clock?

Garść praktycznych porad, które pomogą ci zachować klasę przy stole.
Herbaciany savoir-vivre, czyli jak stylowo celebrować angielskie five o`clock?
21.07.2011

Herbaciane rytuały, choć kojarzą się głównie z tradycją japońską, także w europejskiej kulturze cieszą długą historią. Z pewnością warto znać zasady prawidłowego podawania herbaty: tak, by w pełni wydobyć jej smak i aromat, a także nadać jej godną, pełną elegancji oprawę.

Po pierwsze – odpowiednie naczynie

Choć obecnie do parzenia herbaty najczęściej używamy kubków, jedynym odpowiednim dla niej naczyniem jest filiżanka – charakterystyczna dla angielskich przyjęć. – Naczynie to niezwykle ważny element herbacianego rytuału. Idealna filiżanka do herbaty powinna być zrobiona z cienkiej i delikatnej porcelany oraz mieć kształt lekko pękaty, rozszerzający się ku górze – tłumaczy Andrzej Kuc znawca herbat z firmy Posti, który już od 40 lat zgłębia herbaciane tajemnice.

Po drugie – właściwe podanie

Herbatę najlepiej podawać w czajniczku z podgrzewaczem, by nie narazić jej na utratę temperatury. Dzbanuszek powinien być zaopatrzony w sitko, które uniemożliwi fusom dostanie się do napoju. Z kolei filiżanki zawsze powinny stać na spodeczku. - Nalewając herbatę z dzbanka do filiżanek, trzeba zawsze pamiętać o tym, by podchodzić do siedzących przy stole osób z prawej strony – tam bowiem zwykle stoi filiżanka. Poza tym, jeśli gość będzie chciał ją lekko unieść, by ułatwić nalewanie, nie narazimy go na potrącenie innych części stołowej zastawy wyjaśnia ekspert. Herbatę można również zaparzyć bezpośrednio w filiżankach, w których mamy zamiar ją podać.

Po trzecie – eleganckie popijanie

Herbatę popijamy z filiżanki, trzymając ją za uszko – nie obejmujemy jej dłonią, a jedynie podtrzymujemy. Nie odginamy także małego palca, bo wbrew powszechnemu przekonaniu nie świadczy to o wytworności degustatora. Nie wypada również pić herbaty (ani żadnego innego napoju) z łyżeczką w środku – jest to nie tylko nieeleganckie, ale również niebezpieczne! Herbatę słodzimy korzystając z łyżeczki, najlepiej tej dodanej do cukiernicy, nigdy jednak nie zamaczamy jej w napoju. Mieszając herbatę robimy lekkie, koliste ruchy, nie uderzając przy tym o ścianki naczynia, a następnie odkładamy łyżeczkę na spodeczek tak, by znajdowała się na nim cała. Niewskazane jest jedynie opieranie łyżeczki o podstawkę filiżanki, bowiem mogą po niej ściekać krople napoju, tworząc na obrusie trudne do usunięcia plamy. Jeśli pijemy herbatę przy stole, unosimy jedynie filiżankę, jeśli natomiast pijemy ją przy ławie lub niskim stoliku, należy podnieść ją razem ze spodkiem.

herbata

Po czwarte – dodatki

Najpopularniejszym dodatkiem do herbaty jest cukier. Warto go umieścić w pasującej do zastawy cukiernicy, w której zawsze powinna znaleźć się stylowa łyżeczka. Jeśli podajemy cukier w kostkach, konieczne są specjalne szczypce, służące do jego nakładania. Zamiast cukru można podać różnego rodzaju soki, konfitury bądź miód. Umieszczamy je na spodeczkach lub w niewielkich miseczkach, również wkładając do nich łyżeczkę. Do miodu warto dodać okrągłą, drewnianą łyżkę, która ułatwi jego nabieranie. Jeśli podajemy do herbaty cytrynę, powinna ona być obrana i pokrojona w plasterki bądź mniejsze kawałki, zawsze z wetkniętą w nie wykałaczką.

Po piąte – pamiętaj, że herbata jest jak wino…

… należy więc odpowiednio dobrać jej rodzaj do podawanego posiłku. – Herbata Earl Grey świetnie podkreśla smak ostrych serów, dla potraw pikantnych doskonałym akompaniamentem będzie herbata zielona lub cejlońska, pełnię smaku z mięs drobiowych wydobędziemy natomiast przy pomocy herbaty jaśminowej bądź czarnej. Earl Grey idealnie pasuje również do dziczyzny, do ryb najlepiej podawać herbatę zieloną lub czarną mówi Andrzej Kuc. Po zakończonym posiłku, mniej więcej pół godziny później, warto podać herbatę zieloną, wspomagającą trawienie.

Po szóste – doskonała również latem

Herbata mrożona gasi pragnienie dużo skuteczniej niż napoje gazowane. Przygotowany napar intensywnie schładzamy w lodówce, a następnie podajemy na stół w szklanym dzbanku, filiżanki zastępując wysokimi szklankami. Podobnie jak do herbaty gorącej, podać do niej można cukier, cytrynę bądź listki świeżej mięty. - Chińczycy podczas upałów dodają do herbaty odrobinę soli, co pomaga zapobiegać odwodnieniu organizmu – zaznacza Andrzej Kuc.

Porad udzielił ekspert marki POSTI

Zobacz także:

Wakacyjne kursy językowe

Nie masz planów na wakacje? Skorzystaj z letniej oferty szkół języków obcych i doszlifuj swoje lingwistyczne umiejętności.

Najlepsze pomysły na wakacje solo

Spakuj walizkę, pożegnaj się z bliskimi i nie martw się, że podczas tegorocznych wakacji będziesz sama. Spędzając urlop solo, masz szansę przeżyć przygodę życia.

Polecane wideo

Komentarze (19)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 09.08.2011 11:52
bardzo ważny jest tez sposób samego parzenia herbaty - inaczej parzymy czarna, inaczej zieloną a inaczej białą. Złe parzenie radykalnie zmienia smak...ja np nie lubiłam herbaty zielonej, ale odkąd zaczęłam ją poprawnie parzyć (przestudzona woda, max 3 minuty) zmieniłam zdanie;) Zielona Dilmah Sencha jest teraz jednym z moich ulubionych produktów;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.08.2011 10:25
Warto czasem celebrować picie herbaty :) Ja na przykład jeszcze jakiś czas temu nie przykładałem do tego aż tak wielkiej wagi. Jednak odkąd zacząłem czytać bloga klubu miłośników dobrej herbaty to trochę zmieniła się moja percepcja i podejście do herbaty.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.07.2011 10:34
gdzie moj komentarz o tym zakichanym wymyslonym przez europejczykow five'o'clock????? czyzby papilot bal sie pokazac ludziom prawde;/ bo przeciez musz miec swietny artyklul. zenada
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.07.2011 00:08
Śliczne zdjęcie...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.07.2011 00:01
Macarony ladnie wygladaja a smakuja jak sam cukier...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie