Które kierunki studiów są w tym roku najbardziej oblegane? MAMY RANKING

Maturzyści wybrali kierunki, które zapewnią im w przyszłości dobrą pracę.
Które kierunki studiów są w tym roku najbardziej oblegane? MAMY RANKING
11.07.2011

Dziennik „Metro” postanowił sprawdzić, jakie kierunki studiów cieszą się w tym roku największą popularnością. Okazało się, że na topie nadal są psychologia i prawo, jednak najwięcej maturzystów zdecydowało się składać papiery do tych uczelni wyższych, które oferują kierunki ścisłe. Powód jest prosty – ukończenie takich studiów daje po prostu gwarancję znalezienia w przyszłości pracy.

- Maleje zainteresowanie humanistyką. Takie kierunki wybierają w dużej mierze średniacy, którzy nie do końca mają pomysł na siebie. Na socjologię czy politologię rzadziej trafiają intelektualne orły – tłumaczy profesor Krystyna Szafraniec i dodaje: - Nowością jest spadek zainteresowania studiami w ogóle (nawet o 8 pkt. procentowych w ostatnich 3-4 latach). Młodzi widzą, że po studiach nie ma pracy, a np. mechanicy czy glazurnicy żyją na poziomie.

Jakie kierunki są zatem najbardziej oblegane w tym roku? Na Politechnice Wrocławskiej największą popularnością cieszą się geodezja i kartografia – tam zanotowano 16 osób na miejsce. Nieco łatwiej jest na górnictwie, gdzie o jeden indeks walczą 4 osoby. Podobnie jest na Uniwersytecie Warszawskim – na energetyce i chemii jądrowej, gdzie przewidzianych jest wolnych 40 miejsc, papiery złożyło aż 170 osób. W tym roku oblegana jest również fizyka (2-3 osoby na miejsce), która dotąd nie cieszyła się dużym zainteresowaniem maturzystów.

Najtrudniej będzie jednak tym, którzy wybrali filologię norweską na UAM w Poznaniu – tam o jeden indeks walczy aż 22 chętnych. Z kolei na iberystyce na UMCS w Lublinie jest 11 osób na jedno miejsce, a na filologii hiszpańskiej z językiem angielskim – 14. Mocną pozycję na uniwersytetach i politechnikach ma również informatyka.

A Wy na jakie kierunki się wybieracie?

Maja Zielińska

Zobacz także:

Pępek to siedlisko brudu! Żyje tam ponad 1000 różnych drobnoustrojów (FUJ!)

To prawdziwe siedlisko bakterii...

Chemikalia w kosmetykach TUCZĄ: Który składnik jest WINNY tyciu?

Stosowanie większości kosmetyków daje nieprzyjemne efekty uboczne.

Komentarze (393)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 28.09.2012 15:35
smieszne, ze najpierw pisza, ze maleje zainteresowanie humanistyką, a dalej, ze parenascie osob na miejsce na filologiach... przeciez to sa wlasnie humanistyczne kierunki, politologia, stosunki i prawo naleza do grupy spolecznych.... ponadto - czemu nikt nie pisze o bezrobociu po np. biotechnologii, po ktorej w PL naprawde ZERO pracy?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.03.2012 18:43
Ja wybieram się na informatykę albo robotykę tego jeszcze nie rozstrzygnąłem
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.02.2012 23:21
Najważniejsza jest uczelnia, a nie kierunek, póxniej jedno spojrzenie pracodawcy GDZIE się studiowało i od razu sprawa inaczej wygląda. Ja jakiś czas temu powiedziałem stanowcze NIE uczelniom panstwowym i studiuje na wszib-ie - i jestem mega zadowolony.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.07.2011 21:43
transport
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.07.2011 18:28
Bezpieczeństwo wewnętrzne ;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo