Ekstremalne równouprawnienie w Szwecji

Mężczyźni domagają się, aby obok wibratorów w aptekach stanęły sztuczne waginy, w żadnym miejscu nie może być zniżek ze względu na płeć. Na wyższych szczeblach w państwie też musi panować równowaga między przedstawicielami obu płci.
Ekstremalne równouprawnienie w Szwecji
10.09.2008

Kraje skandynawskie, a szczególnie Szwecja, słyną z bardzo silnej walki o równouprawnienie kobiet i mężczyzn oraz o przywiązanie do tradycji państwa opiekuńczego.

Właśnie do rzecznika do spraw równego statusu trafiła skarga dwóch mężczyzn przeciwko sieci aptek Apoteket. Panów zdenerwował brak gadżetów erotycznych dla mężczyzn w ofercie sprzedaży. Apoteket latem wprowadził do swojej oferty wibratory i kulki pochwowe. Akcesoria od razu stały się hitem sieci. W uzasadnieniu wniosku o dyskryminację, panowie podali:

„Zaburzony i nieprawdziwy wizerunek seksualności, zgodnie z którym kobieta ze sztucznym penisem jest postrzegana jako wyzwolona, silna i niezależna, natomiast mężczyzna z nadmuchiwaną plastikową waginą, jako ohydny i zboczony" („The New York Times", tłumaczenie Onet).

Apteki przyjęły specyficzną linię obrony i są gotowe wprowadzić do sprzedaży gadżety dla panów:

„O ile nam wiadomo, nie ma na rynku dobrej jakości produktów dla mężczyzn. Jeżeli takie produkty się pojawią, nie widzimy powodu, żeby ich nie wprowadzić do sprzedaży".

W 2005 roku w Szwecji, do ustawy o równym statusie, dopisano poprawkę o wprowadzeniu równowagi w społeczeństwie. Ta broń zaczyna działać w obie strony.

Przywileje, jakimi do tej pory dysponowały kobiety, zaczynają po kolei znikać. Panie mogły liczyć na zniżki w taksówkach czy u fryzjera, od niedawna wszędzie muszą obowiązywać takie same ceny.

Podobna historia dotyczy promocji w barach, gdzie wpuszczano jak najmłodsze dziewczyny, a panom podwyższano granicę wieku. Właścicielom klubów i dyskotek zależało na jak największej liczbie kobiet, to było gwarancją sukcesu. Miały być magnesem przyciągającym mężczyzn i wabikiem zwiększającym obroty.

Równouprawnienie dotyczy także par homoseksualnych. Przekonała się o tym para lesbijek z Uppsali. Poddały się one darmowemu zabiegowi sztucznego zapłodnienia, finansowanemu przez państwo. Trzy próby się nie powiodły, dlatego panie postanowiły spróbować in vitro na drugiej partnerce. Lekarze odmówili, motywując, że pary heteroseksualne w podobnej sytuacji nie miałyby kolejnej szansy.

W Polsce walka o równouprawnienie jeszcze się nie zaczęła, a dotychczasowe próby jej podjęcia skupiały się na rozgraniczeniu nazewnictwa na psychologów i psycholożki. Publiczne debaty na ten temat zazwyczaj kończyły się sporami, które nie przynosiły realnych korzyści.

W Norwegii na początku tego roku wprowadzono nowe prawo, według którego w każdej spółce akcyjnej musi zasiadać co najmniej 40% kobiet, pod groźbą rozwiązania. Po 2 miesiącach obowiązywania prawa, 12 spółek zostało ostrzeżonych, dano im 4 tygodnie na wprowadzenie równowagi w zarządach.

Polecane wideo

Komentarze (41)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 29.07.2009 22:03
To już nawet nie można iść do apteki po leki, żeby nie natknąć się na obrzydlistwa w postani sztucznych penisów czy paskudnie wyglądających gumowych lal
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.06.2009 10:22
I bardzo dobrze. Jak równouprawnienie, to równouprawnienie:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.09.2008 16:11
fajne zdjęcie ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.09.2008 19:22
mnie tam na równouprawnieniu nie zależy, lubię być traktowana inaczej (nie chodzi mi o to że gorzej) po prostu jak prawdziwa kobieta
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.09.2008 18:22
[quote="Nefertiti"][quote][b]Aśtaa[/b] "Zaburzony i nieprawdziwy wizerunek seksualności, zgodnie z którym kobieta ze sztucznym penisem jest postrzegana jako wyzwolona, silna i niezależna, natomiast mężczyzna z nadmuchiwaną plastikową waginą, jako ohydny i zboczony" Pffff a co mają powiedzieć kobiety? Facet im więcej lasek "zaliczy" tym jest uważany za lepszego i bardziej męskiego, kobieta im więcej miała partnerów, tym jest gorsza i nie raz nazywana dziwką ;/ ja tam lubie prawiczkow, nie lubie facetow z wielkim przebiegiem, na pewno nie dałabym im sie dotknac bo bylabym pewna ze mnie zdradza, dla mnie facet ktory mial wiele przygod nie wie zbyt duzo o milosci, bo dla mnie seks to okazanie milosci, a nie przygoda :) a co do tego rownouprawnienia to nie bede nic mowic ale na stacjach BP mozna kupic sztuczne pochwy, a dla kobiet nic nie ma :) mnie tam i tak nie krecą takie zabawki, wole mojego miska :) No i co Wy na to kochani mężczyźni? Aż tak Wam żle?[/quote] Zgadzam sie :P:P:P[/quote]
odpowiedz

Polecane dla Ciebie