Oto lista najdroższych parafii w Polsce!

Sprawdź, gdzie najwięcej płaci się za chrzest, ślub i pogrzeb.
Oto lista najdroższych parafii w Polsce!
29.06.2011

Księża z całej Polski bardzo często używają terminu „co łaska”, jednak nie od dziś wiadomo, że określenie to niekoniecznie musi oznaczać faktyczną dobrowolność. Parafianie z konkretnych kościołów wiedzą bowiem, że za pewne sakramenty trzeba duchownym zapłacić określoną stawkę. Jaką?

Okazuje się, że zapłata waha się w zależności od parafii. Według serwisu internetowego www.colaska.pl najdrożej jest w kościele pw. św. Anny w Przechlewie. Za ślub kościelny trzeba tu zapłacić 1600 złotych, za pogrzeb 2100 złotych, za chrzest 500 złotych, a za odprawienie mszy świętej w danej intencji proboszcz żąda aż 300 złotych. Dla porównania w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Słupsku stawka za ostatnią z wymienionych rzeczy wynosi zaledwie 10 zł.

Za mszę pogrzebową zdecydowanie najwięcej zapłacimy w kościele w Mielcu (2600 zł), najmniej natomiast w parafii pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Różańca Świętego w Słupsku (200 zł).

Ksiądz Ireneusz Smagliński, rzecznik prasowy kurii w Pelplinie, zaprzecza jednak tym liczbom. - W Internecie można umieścić wszystko – tłumaczy. - W rzeczywistości nie ma odgórnie ustalonych stawek za udzielenie sakramentów czy też inne posługi duszpasterskie. Jest to uzależnione od wielu czynników - między innymi od tradycji i obyczajów panujących w danej parafii, jej potrzeb... Podobnie jest z każdym towarem. Na jednej stacji możemy zapłacić na przykład 5 złotych za litr benzyny, na innej już o 20 groszy więcej. Na pewno jednak nie powinno dochodzić do sytuacji, że któryś z księży nie udzieli sakramentu, gdyż otrzymał za to zbyt mało pieniędzy.

Zgadzacie się z tym? Jakie Wy macie doświadczenia w tej kwestii?

Maja Zielińska

Zobacz także:

Których części ciała nie lubimy w sobie najbardziej?

Biust, pośladki, a może uda? Zobacz, czego nie lubimy w sobie najbardziej!

Oto najpopularniejsze KIERUNKI STUDIÓW! (Kim chcą zostać młodzi Polacy?)

Sprawdź, co w tym roku najchętniej wybierają polscy studenci!

 

Komentarze (81)

Ocena: 5 / 5
Edyta (Ocena: 5) 02.05.2016 09:14
U mnie za ślub ksiądz życzy sobie 2600 zł. Tylko ze on płaci dla organisty i kościelnego... Tyle ze pewności nie ma ile...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.04.2012 08:36
"Po czwarte: K/kościół jest opodatkowany - ksiądz płaci za WSZYSTKICH (nawet tych, którzy nie chodzą do kościoła, a są do niego 'wpisani') parafian podatek do biskupa/kurii, a stamtąd do państwa." Jesteś debilem twierdząc że kościół płaci podatki, to my społeczeństwo płacimy podatki a państwo utrzymuje tych czarnoksiężników z naszej kieszeni, do tego biorą jeszcze od wiernych "co łaska" co w rzeczywistości wygląda całkiem inaczej tylko "jak nie dasz x to nie będziesz miał chrztu, pogrzebu czy ślubu" Tysiące osób płacących podatki nie jest katolikami więc z jakiej racji maja utrzymywać darmozjadów i pedofilii jeżdżących lexusami?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.08.2011 16:03
polecam też inny podobny portal colaska.info
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.08.2011 11:08
U mnie jak ciocia była w swoim domu na wsi i tam była kolęda ksiądz chodził . Ciotka włożyła kase ( duużo ! , nie pamiętam ile ) wziął i jeszcze gadał , że ludzie teraz mało dają pieniędzy i wgl. a ona mu na to , że jest z innej parafii i z innego miasta :-)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.07.2011 16:41
taaa nie opłaca sie umierac w naszym kochanym Mielcu ;d ;d ;d
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo