Rodzić po ludzku? Na pewno nie na Filipinach! Oto jak wyglądają tamtejsze oddziały położnicze

Średnio na trzy rodzące kobiety przypada tam jedno łóżko.
Rodzić po ludzku? Na pewno nie na Filipinach! Oto jak wyglądają tamtejsze oddziały położnicze
16.06.2011

Kobiety, które narzekają na polskie warunki położnicze powinny uświadomić sobie, że wcale nie mają najgorzej. Istnieją bowiem na świecie miejsca, w których hasło "rodzić po ludzku" przestaje mieć jakąkolwiek rację bytu. Wspomnieć tutaj można chociażby o oddziałach położniczych na Filipinach.

W miejscowości Manila, będącej stolicą (!) Filipin, lekarze z tamtejszego oddziału położniczego odbierają dziennie około 60 porodów. To jedno z bardziej zatłoczonych miejsc na świecie. Średnio na trzy rodzące kobiety przypada tam jedno łóżko. Zwykle co minutę rodzi się jedno dziecko. Bywa, że naraz odbierane jest nawet 16 porodów!

Dla osoby żyjącej w naszym kręgu kulturowym taki chaos i zatłoczenie może wydawać się czymś nie do przyjęcia, zjawiskiem wywołującym szok i oburzenie. Warto jednak zaznaczyć, że dla wielu tamtejszych kobiet sytuacja taka wydaje się całkiem normalna. Zwłaszcza że, jest to zwykle jedyna możliwość urodzenia dziecka w asyście jakiejkolwiek opieki medycznej.

Filipiny odnotowują obecnie jeden z najwyższych na świecie przyrostów naturalnych. Wylicza się, że w tym kraju rodzi się 200 dzieci na godzinę!

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

Urodziłaś się w grudniu? Możesz być głupsza od swoich koleżanek!

Zdaniem badaczy dzieci urodzone pod koniec roku mają mniejsze szanse na to, by zdać maturę.

W jakim wieku kończy się młodość i zaczyna starość?

Syndrom wieku średniego obniża się z pokolenia na pokolenie...

Komentarze (61)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 19.06.2011 11:17
A NIE TU JAKIES POROWNANIA!!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.06.2011 11:16
co nas inne kraje interesuja.czy lepiej czy gorzej..zyjemy w Polsce i ma byc JAK NAJLEPIEJ I TYLE!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.06.2011 21:26
Polsce już niedużo brakuje Tusk rządzi ze niedługo polskie szpitale będą wyglądać jak te na Filipinach, albo jeszcze gorzej
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.06.2011 10:48
Mam 20 lat mieszkam z mężem, rodzicami i rodzeństwem w Anglii( obecnie przlecieliśmy samolotem do Polski na 3 tyg) i mam 2 wspaniałych synków. Mój starszy o 10 lat brat poznał przez internet młodą 21-letnią dziewczyne. Zakochali się w sobie i chcą się spotkać niedługo i być razem. Ta dziewczyna jest bardzo ładna i atrakcyjna,ale i tak uważam ją za pustą, bo ona boi się wpadki( wielka mi rzecz wpadka, ja zaliczyłam wpadkę w wieku 17 lat i jakoś żyje) i ona chcę brać tabletki antykoncepcyjne. Jakaś chora,bo po tych tabletkach można być bezpłodną. Wkurza mnie,że ta paniusia prowadzi wygodne życie. Dlatego spytam was o rade co zrobić żeby ona była w ciąży? może zamienić jej tabletki? a może brata jakoś namówić,by szybciej chciał mieć dziecko? Już raz próbowałam mówiąc bratu,żeby napisał do niej,że w Anglii za dziecko dostaje się kase i myślałam,że ten pustak poleci na kase i mu odp,że chcę być w ciąży. Ale ona nic tylko o tym,że woli się realizować w pracy i jeszcze chce zrobić kariere, bo ona sobie ceni niezależność. Wielkie mi rzeczy niezależność ja jakoś siedze w domu: gotuje, sprzatam, zajmuję się dziećmi itd i to za darmo to i ona by też mogła, a nie tylko na kase patrzy. Szczerze nie lubie tej panienki wkurza mnie,że ja już musze się zajmować 2 dzieci a ona nie jest nawet w pierwszej ciąży i pewnie długo nie bedzię
zobacz odpowiedzi (14)
Anonim (Ocena: 5) 16.06.2011 22:22
biadolicie i tyle porod to nie ciezka chorob akiedys kobiety rodzila w domach i to po kilkor dzieci a teraz wielkie damy chcialy by nie wiem co(mozeporodwdzakuzji zprywatnymlekarzemi słuzacazamiast położnej ) ja rozumiem ciaze zagrozone itp wtedy jest potrzebna pożadna opieka ale raczej chodzi o wykwalifukowanie a nie latanie nadciezarna jakby tojjko byłoksiezniczka ale zwykly porod bez przesady nie narzekajcie na nasze szpitale akurat jesli chodzi o opieke nie jest zle
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo