W jakim wieku kończy się młodość i zaczyna starość?

Syndrom wieku średniego obniża się z pokolenia na pokolenie...
W jakim wieku kończy się młodość i zaczyna starość?
15.06.2011

Upływ czasu to zjawisko nieuniknione. W pewnym momencie naszego życia zaczynamy po prostu zdawać sobie sprawę, że pewny etap mamy już za sobą. W dal odchodzą różne przywileje i atrakcje młodości, a my zaczynamy zauważać, że coś w naszym życiu uległo nieodwracalnym zmianom.

Kiedy więc następuje ten moment? Kiedy kończy się ten piękny okres zwany młodością, a zaczyna starość? To pytanie zadaje sobie wielu naukowców. I tak, według sondażu przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, młodość kończy się wraz z ukończeniem czterdziestu lat. To właśnie wtedy człowieka dotyka tzw. syndrom wieku średniego. Większość ludzi przestaje właściwie dbać o swoją kondycję. Zaczynają przesadnie się objadać i przybierać pokaźnie na wadze. Co ciekawe, często robią to zupełnie nieświadomie.

Jak pokazuje ankieta, co trzecia osoba, która ukończyła już czterdzieści lat, chciałaby cofnąć czas, żeby nie dopuścić do takiej nawagi. Zwłaszcza że takie zachowanie niesie za sobą ryzyko chorób serca oraz cukrzycy.

Okazuje się jednak, że ukończenie magicznej czterdziestki wcale nie jest sztywną i niezmienną granicą wyznaczającą starość. Eksperci zaobserwowali bowiem, że syndrom wieku średniego obniża się z pokolenia na pokolenie. Zdarza się, że na wypalenie zawodowe i niespełnienie w życiu prywatnym narzekają już ludzie w wieku 35 lat!

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

Nastolatek sprzedał nerkę, żeby zarobić na najnowszego iPada

Po przeprowadzonej nielegalnie operacji jest w fatalnym stanie. Nikt nawet nie wie, czy ludzie, którzy wycięli nerkę byli lekarzami!

Toksyczna WARSZAWA: To tutaj mieszkają najbardziej zestresowani Polacy!

Mieszkańcy stolicy kilka razy w tygodniu jedzą fast foody, nie mają czasu na sport i najwięcej palą.

Komentarze (15)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 24.06.2015 13:53
Według mnie młodość kończy się dopiero w wieku 60 lat. Mam 55 lat, a czuję się i wyglądam jakbym miała 35. Maluję się i ubieram jak nastolatka.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.06.2011 15:15
Ja mam 47 lat,wcale nie czuję się i nie wyglądam staro ! Gdy ide na spacer z moim wnuczkiem,nie raz słyszę "ale ma pani pieknego synka" :) Poza tym,nie mam nadwagi (164 cm wzrostu i 57 kg),zawsze umalowana,ale bez przesady,elegancko ubrana,fryzura też ok...Więc dla mnie jest to wielkie generalizowanie,nie zawsze babcia musi wyglądać i czuć się staro :)))))
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.06.2011 19:53
Tylko że nie ma czegoś takiego jak młodosc sie kończy a starość zaczyna, jest wiele etapów przejsciowych, czesto zdajemy sobie z nich sprawę kiedy sami nie wiemy jak sie czujemy; czy mlodo czy staro, moze stad kryzys. Ja widze obecnie że gro 30sto latków to takie 20sto latki, no niektorzy w tym wieku maja faze na rodzince, dzieci i udawanie nie wiadomo jak dojrzalego, ale tak na prawde 20 czy 30 lat moze niczym sie nie roznic, jesli jestesmy mldzo duchem i mamy dobre geny.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.06.2011 13:37
Już napewno "dopuścić do takiej nawagi"
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.06.2011 13:07
Mam 19 lat, a już czuje się stara, naprawdę! Tęsknie za czasami, gdy miałam 15-17 lat..
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo