Ludzki mózg się kurczy - niebezpiecznie upodabniamy się z prymitywnego Homo erectusa!

Czy oznacza to, że z roku na rok, kolejne pokolenia rodzą się coraz głupsze niż ich rodzice?
Ludzki mózg się kurczy - niebezpiecznie upodabniamy się z prymitywnego Homo erectusa!
15.06.2011

Jeszcze do niedawna na całym świecie powszechna była teoria, według której wraz z postępem cywilizacji mózg człowieka regularnie zwiększa swoje rozmiary. W końcu przecież, ten unikalny organ utożsamiany jest z esencją naszej inteligencji.

Najnowsze badania naukowców okazują się jednak przeczyć naszemu dotychczasowemu myśleniu. Według naukowców, na przestrzeni kilkudziesięciu tysięcy lat nasz gatunek stał się uboższy o 150 centymetrów sześciennych szarych komórek. Wielkość tę można porównać to rozmiarów piłki tenisowej.

Co najgorsze jednak, jeżeli przekształcenia te będą nadal się utrzymywały, to już za około 20 tysięcy lat możemy osiągnąć pojemność czaszki podobną do Homo erectusa prymitywnego przodka człowieka żyjącego pół miliona lat temu.

Czy oznacza to, że stajemy się coraz głupsi? Podobno nie powinniśmy mieć powodów do obaw. Jak twierdzą naukowcy, fakt, że ludzki mózg się zmniejsza, wcale nie jest jednoznaczny z tym, że podobne zjawisko dotyka jednocześnie naszej inteligencji.

Możemy więc spać spokojnie. W przypadku mózgu bowiem, "większe' wcale nie oznacza "lepsze"!

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

Słynne przepowiednie i proroctwa

Kataklizmy, katastrofy, koniec świata – od tysięcy lat ludzkość karmiona jest mrożącymi krew w żyłach przepowiedniami. Które są sprawdziły, które nie i co jeszcze nas czeka?

Ludzka farma w Nigerii: Bandyci hodowali noworodki na sprzedaż!

Bezdzietne pary kupowały dzieci za równowartość ok. 17 tys.zł.

Polecane wideo

Komentarze (18)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 17.06.2011 21:21
to by wiele wyjaśniało
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.06.2011 16:35
gdyby wielkość mózgu miała jakieś znaczenie najinteligentniejszą rasą byłyby słonie, wieloryby albo inne wielkie stworzenia:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.06.2011 17:35
nie do końca jesteśmy w stanie określić czym jest inteligencja, więc pisanie o jej uszczuplaniu się w wyniku zmniejszania się pojemności puszki mózgowej jest bez sensu. swoją drogą niezłe odkrycie - osoba która to pisała chyba ostatnio przeglądała podręcznik do biologii z gimnazjum.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.06.2011 15:50
współczesne komputery są mniejsze, a mają więcej możliwości, niż te sprzed 30 lat- to samo z mózgiem czlowieka- mniejszy, ale pojemniejszy ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.06.2011 12:14
Wielkość mózgu nie ma znaczenia tylko fakt jego wykorzystania. Na dzień dzisiejszy nie potrafimy korzystać w pełni z możliwości naszych mózgów, wykorzystujemy jedynie niewielki procent. Poza tym, Homo neandertalensis (neandertalczyk) miał większy mózg od dzisiejszego człowieka, a wcale nie był osobnikiem mądrzejszym. :) Nie ma obaw.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie