Tajemnica sycylijskich zegarków: Od kilku dni spieszą się o 20 minut!

Włosi szukają przyczyny tego tajemniczego zjawiska...
Tajemnica sycylijskich zegarków: Od kilku dni spieszą się o 20 minut!
11.06.2011

Od kilku tygodni w niektórych włoskich domach ma miejsce dziwne zjawisko – donosi Onet.pl. Na Sycylii, a szczególnie w rejonie Katanii, źle chodzą zegarki. Podczas gdy stare czasomierze z kukułką pokazują prawidłową godzinę, to nowe, elektroniczne budziki oraz wskaźniki czasu na urządzeniach gospodarstwa domowego spieszą się o około 20 minut.

Szalone zegarki stały się powodem wielu rodzinnych awantur, a temperamentni Włosi oskarżali o spowodowanie awarii innych domowników. Gdy jednak okazało się, że problemy z nastawieniem cyfrowych zegarków ma co drugi mieszkaniec Katanii, zaalarmowano władze.

Początkowo przypuszczano, że dziwna sytuacja może mieć związek z procesami wulkanicznymi na Etnie, u której podnóża położona jest Katania. Z czasem jednak kłopoty z wariującymi zegarkami pojawiły się w innych częściach wyspy.

Jak podejrzewa inżynier Emanuele Dilettoso z wydziału energii elektrycznej uniwersytetu w Katanii, przyczyną niewłaściwego działania czasomierzy jest najprawdopodobniej remont kabla doprowadzającego energię elektryczną na Sycylię. Większość cyfrowych urządzeń posiada wewnętrzny zegar regulowany według częstotliwości napięcia sieci elektrycznej, więc zakłócenia w dostarczaniu energii rzeczywiście mogły doprowadzić do zaburzeń pracy zegarków.

Hipoteza ta zostanie jednak potwierdzona dopiero za kilka dni, gdy roboty dobiegną końca. Do tego czasu Sycylijczycy muszą się uzbroić w cierpliwość i zaufać zasłużonym zegarom z wahadełkiem.

Nina Drzewiecki

Zobacz także:

Egzorcyzmy, opętanie, złe duchy: Hollywoodzkie wizje kontra rzeczywistość

Czym są egzorcyzmy? Na czym polegają tajemnicze rytuały wypędzania demonów? Poznaj, całą prawdę o tym niezwykłym obrzędzie...

Makijaż, solarium, tipsy: To oferuje salon piękności dla dzieci (Klientki mają zaledwie kilka lat!)

Jedną z pierwszych klientek gabinetu była półtoraroczna dziewczynka.

Komentarze (13)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 11.06.2011 23:53
dobrze, ze nie dodaliście na koniec jakiejś teorii spiskowej ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.06.2011 19:37
Jeśli dotyczy to zegarów zasilanych z sieci to powiem że wiele nowoprodukowanych zegarów jest nadal taktowana częstotliwością sieci zasilającej co by tłumaczyło to zjawisko. W zeszłym roku latem Włochy miały problem z zasilaniem z powodu fali upałów i w tym roku zapobiegając podobnej sytuacji na pewno dostarczają do SEE więcej mocy niż trzeba co w efekcie powoduje wzrost częstotliwości a tym samym spieszenie się zagarów. Sprawdziłem moje zegary w kuchni i W POLSCE TAKŻE SIĘ SPIESZĄ więc wszystko pasuje system elektroenergetyczny Europy w którym jest i Polska jest źle skompensowany co w efekcie powoduje wzrost częstotliwości w sieci. Zmieżcie sami jest więcej niż 50Hz.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.06.2011 17:53
facebooky.pl/?ref=103189
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.06.2011 15:18
a już myślałam że marsjanie atakują a tu nic eh./.. jestem zawiedziona haha;d
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.06.2011 15:13
: X Moje zdjęcia, podobają się ? : bisi.pl/2ps : X
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo