YAMANBA, czyli co robią azjatyckie nastolatki, żeby nie wyglądać jak Japonki?

Farbują włosy na platynowy blond, a jasną cerę opalają na brązowo. Chcą ukryć wszystko, co typowo japońskie w ich urodzie.
YAMANBA, czyli co robią azjatyckie nastolatki, żeby nie wyglądać jak Japonki?
25.05.2011

Japonia od pokoleń była krajem bardzo konserwatywnym i odizolowanym od innych kultur. Liczne ograniczenia, którym musiało się podporządkować japońskie społeczeństwo, przyniosły w efekcie niechęć do tradycji wśród kolejnych pokoleń. Widać to szczególnie na przykładzie subkultury ganguro, a zwłaszcza jej skrajnego odłamu – yamanba, który swoją fascynację Zachodem wyraża na wszelkie możliwe sposoby.

yamanba

Nie chodzi tu jednak tylko o specyficzny wygląd. Odłam yamanba wytworzył również swój własny SMS-owy język – bez japońskich znaków, za to z łacińskimi literami i znakami interpunkcyjnymi. Wszystkie te zabiegi mają jeden cel – ucieczkę od kultury i tradycji Japonii. Zamiast skromności obowiązuje więc prowokacja i hałaśliwość, a w miejscu konserwatyzmu pojawia się nieograniczona swoboda.

yamanba

Nie bez przyczyny ganguro oznacza po japońsku kicz. Młode Japonki, które zaliczają się do tej subkultury i jej skrajnego odłamu uwielbiają bowiem długie tipsy, sztuczne kwiaty we włosach i pstrokate bransoletki. Gadżetem, z którym nigdy się nie rozstają, jest też ich bogato zdobiony telefon komórkowy – kolorystyką nawiązujący zazwyczaj do stylu swojej właścicielki.

yamanba japonia

Większość z nas kojarzy z pewnością nastolatki z tokijskich ulic ubrane w oryginalne stroje lolitek lub przebrane za postacie z ulubionych Mang i Anime. Yamanba wizerunkowo przebija jednak wszystkie te stylizacje. Nastolatki, które zaliczają się do tej subkultury, stawiają przede wszystkim na mocno utleniony blond, który nierzadko wpada w odcień siwy. Do tego dochodzi przesadna opalenizna z solarium, biała szminka na ustach oraz wyraźne obrysowanie oczu białym cieniem do powiek i czarnym eye linerem. Zwieńczeniem makijażu są zazwyczaj niebieskie szkła kontaktowe, kolorowe diamenciki naklejane na twarz, a także biały puder na linii nosa.

yamanba

Szokujące subkultury można spotkać na ulicach wszystkich państw świata. Yamanba wyróżnia się jednak na ich tle swą karykaturalnością i przerysowaniem. I może dlatego jest tak fascynująca.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Jak usunąć trudne plamy?

Plama z czerwonego wina, atramentu czy rdzy to nie koniec świata. Przedstawiamy skuteczne sposoby na pozbycie się najbardziej uciążliwych zabrudzeń.

TYDZIEŃ MODY COLGATE MAX WHITE ONE

Pokaż nam swój zniewalający uśmiech, śnieżnobiałą stylizację i wygraj jeden z ośmiu ekskluzywnych dodatków od największych modowych marek!

 

Polecane wideo

Komentarze (168)

Ocena: 4.96 / 5
Anonim (Ocena: 3) 27.06.2014 16:49
Ja na jednym z portali wyczytałem, że dziewczyny stylizowane na ganguro podrywają starszych, zapracowanych facetów mających kompleks lolity i udają się do love hoteli na bara-bara. Dzięki temu za zarobione pieniądze kupują sobie markowe torebki, ciuchy i różne pierdoły, bo u nich moda i wygląd jest na pierwszym miejscu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.06.2012 16:10
to wcale nie jet t tak jak napisali w tytule "Chcą ukryć wszystko, co typowo japońskie w ich urodzie" hahahah tak ogólnie rozwaliło mnie to. Piszą takie komentarze ludzie którzy nie mają o tym bladego pojęcia i nie wystarczy "często bywać w Japonii" czy nawet mieszkać tam żeby to zrozumieć. Jeśli chodzi o subkulturę ganguro to wygląda to tak : Po pierwsze: jego 'ob nosicielki' nie mają na celu upodobnienia się do kobiet z ameryki czy europy tylko najzwyklejszy w świecie BUNT. W Azji ideałem piękna od wielu tysięcy lat była jak najjaśniejsza cera(wręcz biała), małe czerwone usta, wąziutki drobniutki nos, i twarz w kształcie litery V(trójkątna, nie pożądane były 'kanty') jeśli chodzi o strój to minimalistyczny, schludny, odpowiadający normą społecznym. Ze strojem nie było w większości problemów a jeśli chodzi o urodę to każdy odbieg od ideału był uważany za brzydotę dlatego ganguro wyrażają bunt w takiej formie - bunt przeciw tradycjom, normom wyznaczanym przez starszych, pokazują że wcale nie muszą wyglądać tak jak 'etalon piękna' żeby być szczęśliwym. i to z tond bierze się ich wygląd a nie z jakichś a nie z jakiegoś tam "dążenia do ideału europejskiego".
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 16.05.2012 19:44
1 i 2 zdjęcia są nawet ładne , ale reszta to masakra -,-
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.02.2012 18:26
co one ze sobą robią!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.10.2011 22:48
One sie tak niszcza, a ja to bym zrobila wszystko zeby wygladac jak azjatka, bo one sa ladne :L
odpowiedz

Polecane dla Ciebie