Jak usunąć trudne plamy?

Plama z czerwonego wina, atramentu czy rdzy to nie koniec świata. Przedstawiamy skuteczne sposoby na pozbycie się najbardziej uciążliwych zabrudzeń.
Jak usunąć trudne plamy?
24.05.2011

Czasem wystarczy chwila nieuwagi, żeby na ulubionej bluzce czy spodniach pojawiła się wielka, ciemna plama. Na pewno na samą myśl o kleksie z jagód, smaru czy krwi na jasnym ubraniu czy dywanie robi ci się słabo. Nam też się robiło – do czasu. Faktycznie, niektóre plamy są bardzo trudne do wywabienia i sama dobra pralka oraz dobry proszek nie wystarczą. Na szczęście, na wszystko są sposoby! Najważniejsze to je poznać i uzbroić się w odrobinę... cierpliwości.

Atrament

Ciemny atrament na jasnej spódnicy... Spokojnie, możesz się go pozbyć. Najpierw podgrzej mleko i namocz w nim tkaninę, a następnie upierz zabrudzone ubranie w ciepłej wodzie z mydłem. Jeśli plama jest naprawdę uciążliwa, możesz dodać do prania odrobinę spirytusu. Warto również przygotować mieszankę gorącej wody z solą – namocz w niej brudne ubranie, a następnie polej plamę spirytusem. Atrament na dywanie? Szybko posyp plamę grubą warstwą soli i pozostaw na kilka godzin. Co jakiś czas wymień sól na czystą. Na koniec zmyj ją z dywanu wodą z mydlinami. Z kolei atrament na wykładzinie usuwa się poprzez wylanie mleka na plamę i wysypanie na to soli kuchennej – po około godzinie należy wszystko wytrzeć mokrą gąbką.

Czerwone wino

W walce z plamą z czerwonego wina, barszczu czy nawet czerwonych owoców twoim orężem będzie sól. Wszystkie zabrudzenia należy posypać grubą warstwą, a następnie wetrzeć sól w plamy, wymieniając ją ciągle na czystą. Gdy plama się zetrze, ubranie trzeba natychmiast uprać w zimnej wodzie, a na końcu – w pralce. Jeśli poplamiłaś aksamit lub jedwab, kleks posyp mąką ziemniaczaną i skrop sokiem z cytryny. Deseniowy obrus wyczyścisz, gdy posypiesz go obficie solą, a następnie upierzesz. Dobre efekty daje też zalanie plamy gorącym mlekiem i wypłukanie w gorącej wodzie. A może masz rzeczy ze starymi plamami? Natrzyj je alkoholem i namocz przez około osiem godzin w maślance.

Lakier do paznokci

Zaschnięty np. na bieliźnie lakier do paznokci najłatwiej usunąć acetonem lub octanem amylu. Acetonu nie należy używać do materiałów ze sztucznego jedwabiu i włókien octanowych. Uwaga: na plamę nie można wylewać natłuszczającego zmywacza do paznokci. Następnie tkaninę trzeba wypłukać benzyną do czyszczenia. Plamę z lakieru do paznokci można spróbować wyczyścić denaturatem albo spirytusem, benzyną i terpentyną. Kilka dodatkowych porad, jak usunąć lakier do paznokci, możesz przeczytać na naszym forum.

Pot

Żółte plamy z potu zejdą, jeśli tkaninę namoczysz w soli albo przetrzesz ją szmatką nawilżoną roztworem spirytusowym w stosunku 1:1 (czyli np. 100 ml spirytusu na 100 ml wody). Na żółte plamy z potu dobry jest także słaby roztwór soli szczawikowej oraz amoniak.

ubrania

Trawa

Plamy z trawy to domena dzieci i osób przepadających za spacerami po lesie... Niestety, zabrudzenie od zielonej trawy jest szczególnie trudne do usunięcia. Jeśli plama jest na rzeczy z bawełny albo lnu, sięgnij po wodę utlenioną – zwilż nią szmatkę i przetrzyj zabrudzenia. Dla wzmocnienia efektu można do wody utlenionej dodać trochę amoniaku. Plamy z trawy poddają się również działaniu alkoholu (powinien mieć około 70 proc.). Zwilż plamę alkoholem, zostaw na chwilę i spłucz zimną wodą. W przypadku kleksa na wełnie, sięgnij po ciepły alkohol. Efekt będzie jeszcze lepszy, jeśli do alkoholu albo amoniaku dodasz wodę z solą. Plamy z trawy łatwo zejdą, jeśli przemyjesz je kwaskiem cytrynowym. Sprawdzi się to nawet w przypadku starych, utrwalonych plam.

Krew

Ubranie zabrudzone krwią należy prać w lodowatej wodzie albo płukać w zimnej wodzie z dodatkiem soli. Starą plamę trzeba długo moczyć, często zmieniając wodę na czystą (i zawsze zimną). Wymoczone ubranie pierze się w zimnej wodzie z dodatkiem mydlin – potem konieczne jest jeszcze pranie w proszku. Inny sposób mówi, że trzeba namoczyć zabrudzone ubranie w bardzo zimnej wodzie, a następnie natrzeć ją papką z proszku do prania i spirytusu. Po godzinie wszystko spłukać letnią wodą. Stare, suche kleksy z krwi można zeszczotkować, a potem sprać je w wodzie z dodatkiem amoniaku lub proszku enzymatycznego. Żółte plamy, które mogą zostać, delikatnie ściera się szmatką nasączoną słabym amoniakiem. Krew na dywanie? W tym wypadku również plamę ściera się zimną wodą.

Rdza

Plamy z rdzy znikną pod wpływem proszku do pieczenia – po prostu natrzyj nim plamę, a potem upierz ubranie. Spróbuj kąpieli w gorącym soku z cytryny. Uważaj jednak, bo bardzo delikatne tkaniny są wrażliwe na taki sok. Plamę możesz również po prostu skropić sokiem z cytryny, zostawić na kilka godzin i spłukać. Kleks z rdzy nie lubi, gdy naciera się go sokiem z cytryny i posypuje solą. W dalszej kolejności tkaninę wywiesza się na kilka godzin na słońce, a potem wypiera. Rdzę wywabiasz z włókien roślinnych? Po usunięciu plamy, spłucz tkaninę i zobojętnij działanie kwasu cytrynowego roztworem amoniaku lub sody. Na zabrudzone, wełniane ubranie możesz również położyć plasterek cytryny i wyprasować przez chusteczkę.

 

ubrania

Piwo

Uciążliwe plamy z piwa zejdą, jeśli natrze się je mieszanką roztworu z wody, paru kropli amoniaku lub denaturatu z paroma kroplami rozcieńczonego octu. Plama z piwa nie lubi, gdy czyści się ją octem i proszkiem enzymatycznym. Następnie tkaninę trzeba uprać w możliwie jak najgorętszej wodzie. Kleks można również zwilżyć gliceryną i przetrzeć wacikiem namoczonym w gorącej wodzie. Reszta żółtawych plam zejdzie od wody utlenionej.

Jagody

Plamy z czarnych jagód są jednymi z najtrudniejszych do usunięcia. Ale w miarę dobrze radzi sobie z nimi ocet – tkaninę moczymy w roztworze octowym przez co najmniej godzinę, można też kleks oczyścić watą nasączoną octem, a następnie sprać. Zabrudziłaś lniany materiał? Namocz go przez około pół godziny w kwaśnym mleku. Z wełny plamy za czarnych jagód wywabia się sokiem z cytryny. Na jedwab leje się spirytus, a potem ubranie płucze się w ciepłej wodzie. Czarne kleksy zejdą od ciepłego mleka – plamę trzeba potem opłukać zimną wodą. Z kolei stare, zaschnięte plamy z czarnej jagody należy wystawić na słońce.

O tym, jak usunąć jeszcze inne plamy (m.in. z flamastrów i czekolady), przeczytasz w osobnym tekście.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Pranie i prasowanie: Jak to robią w innych krajach?

Sprawdź, jak wygląda pranie po japońsku, francusku czy amerykańsku.

Dziewczynka zginęła w pralce!

Pewna czterolatka weszła do pralki, a jej brat uruchomił bęben.

Polecane wideo

Komentarze (39)
Ocena: 5 / 5
Kamila89 (Ocena: 5) 11.03.2018 19:44
Jako mama dwójki urwisów często muszę walczyć z plamami po kredkach, jedzeniu, kosmetykach, trawie i niewiadomo czym jeszcze. Doomwe sposoby są skuteczne- szczególnie soda oczsyzczona działa cuda, ale są też czasochłonne. W przypadku ciężkich zabrudzeń używam dwóch sprawdzonych środków: Isokora https://efektlotosu.pl/isokor-cleaner-500ml-p-6 albo każdemu znanego Vanisha.
odpowiedz
dominika33 (Ocena: 5) 14.04.2017 12:00
Nie ma sie co tak szybko stresować i zniechęcac, bo jak widac są doskonałe sposoby zeby sobie szybko poradzić z takim własnie problemem http://kobietawielepiej.pl/hobby/trudne-plamy
odpowiedz
Marlena (Ocena: 5) 06.12.2016 15:00
Ja tam wolę oddać dywan do firmy piorącej, bo sama nie mam warunków w mieszkaniu żeby uprać i wysuszyć dywan. Ostatnio prałam w Klinice Dywanów i bardzo dobrze się spisali, dywan jest czysty i pachnący
odpowiedz
kamillo (Ocena: 5) 20.07.2016 18:41
pomocy........................ mam jakies dziwne malutkie brązowe plamki na białej całej bluzie co robic i czym jaka na to recepta jest
odpowiedz
mlonia (Ocena: 5) 06.06.2016 08:42
dostałam żółty żakiet i jest na nim kilka różowych plam, nie wiem z czego to plamy, ma ktos pomysł na dobry odplamiacz?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie