Trucizny w naszym otoczeniu: Zlokalizuj w swoim domu chemiczne strefy zagrożenia!

Paragony, antyperspiranty czy tusze do rzęs – to tylko niektóre z codzienne używanych produktów, niosących poważne zagrożenie dla zdrowia.
Trucizny w naszym otoczeniu: Zlokalizuj w swoim domu chemiczne strefy zagrożenia!
19.05.2011

Nikt z nas nie dąży świadomie do kontaktu z toksycznymi chemikaliami. Mimo wszystko jednak, takich trujących substancji jest w naszym otoczeniu bardzo dużo. Źródłem niebezpiecznych związków są bowiem używane przez nas kosmetyki, substancje czyszczące, a nawet ściany i ubrania.

Oto lista najbardziej niebezpiecznych produktów:

Trujące paragony

Wydruki ze sklepowych drukarek fiskalnych, zwane paragonami to źródło bardzo szkodliwego związku chemicznego. Biosfenol A, bo to właśnie o nim mowa, to wysoce toksyczny związek chemiczny, który przenika przez skórę. Stosowany do produkcji tworzyw sztucznych, jest również jednym ze składników butelek dla niemowląt, kas fiskalnych i właśnie paragonów. Substancja ta wpływa bardzo niekorzystnie na nasze zdrowie. Prowadzi do zmian hormonalnych w naszym organizmie. Szczególną ostrożność powinny więc zachować kobiety w ciąży.

Środki na mole

Stosowane w wielu gospodarstwach domowych środki na mole okazują się bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Posiadają one bowiem w swoim składzie naftalen, kamforę oraz niekiedy 1,4-dichlorobenzen. Substancje te chociaż występują w postaci kapsułek i tabletek w rzeczywistości są bardzo lotne, a ich opary stanowią poważne niebezpieczeństwo dla naszego organizmu. Jeżeli do organizmu człowieka dostanie się duża dawka naftaliny, może doprowadzić to do rozpadu czerwonych krwinek, uszkodzenia wątroby i nerek. Krótkotrwały kontakt z tymi trującymi substancjami może z kolei wywołać napad padaczkowy.

Szkodliwe antyperspiranty

Negatywny wpływ antyperspirantów na nasze zdrowie nie został jeszcze potwierdzony naukowo. Mimo wszystko jednak dyskusja na temat ich szkodliwego działania nadal jest bardzo zagorzała. Pewne grono badaczy uważa bowiem, że wieloletnie stosowanie antyperspirantów może doprowadzić nawet do rozwoju nowotworu. Naukowcy odkryli, że w komórkach guzów piersi gromadzą się konserwanty używane powszechnie między innymi w dezodorantach. Chodzi tutaj o związki z grupy parabenów, substancje bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Poza tym, antyperspiranty posiadają w swoim składzie tzw. sole glinu, substancje te mają za zadanie blokowanie ujścia gruczołów potowych, zabezpieczając tym samym przed wydzielaniem brzydkiego zapachu. Niestety, te same związki w wysokich dawkach są silną neurotoksyną, która pokonuje barierę krew-mózg i tym samym uszkadza układ nerwowy.

 

trucizny

Trujący tusz do rzęs

Kupując swoje ulubione kosmetyki, warto czasem sięgnąć po ulotkę i dokładnie przeczytać skład danego produktu. Jeszcze kilka lat temu w wielu krajach Europy można było bowiem kupić tusz do rzęs, który miał bardzo silne działanie alergiczne. Tusz do rzęs Lash Lure, zawierający szkodliwą substancję o nazwie para-fenylenodiamina. Produkt wywoływał negatywne zmiany w obrębie gałki ocznej i powiek. Kobiety skarżyły się na liczne pęcherze i ropnie. Niektóre z nich całkowicie straciły wzrok. Na szczęście, obecnie w wielu krajach nad bezpieczeństwem kosmetyków czuwają specjalne instytucje, miejmy więc nadzieję, że takie sytuacje już nigdy się nie wydarzą.

Farby do malowania ścian

Chociaż obecnie najcześciej produkowane są farby zawierające bardzo małe stężenie substancji toksycznych, to jednak wciąż w wielu krajach można kupić tzw. farby ołowiowe, które są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Można je nabyć bez ograniczeń chociażby w Chinach, Singapurze i RPA.  Największe niebezpieczeństwo wiąże się z farbą, która zaczyna schodzić z powierzchni – wówczas uwalniają się atomy ołowiu, które mogą dotrzeć do organizmu człowieka. Warto również pamiętać, że z malowania ścian powinny zrezygnować wszystkie kobiety w ciąży. Przede wszystkim powinny one unikać z farb olejnych, zawierają one bowiem w sobie szkodliwe dla zdrowia pigmenty.

Termometry rtęciowe

Rtęć wciąż obecna jest w wielu gospodarstwach domowych. Mimo że sprzedaż termometrów z rtęcią od niedawna została w Polsce zakazana, to jednak wciąż można je znaleźć w wielu mieszkaniach. Jednak termometry to nie jedyne zagrożenie. Rtęć stosuje się bowiem do produkcji wielu środków farmakologicznych takich, jak krople do oczu czy też leki moczopędne. Warto zwracać na to uwagę, zwłaszcza że zatrucie rtęcią powoduje trwałe uszkodzenie układu nerwowego  i hormonalnego. Zniekształceniu mogą ulec wargi, zęby, dziąsła, a także kończyny.

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

Triki niezbędne na egzaminie na prawo jazdy (5 ZASAD)

Zdaj go i to za pierwszym razem! Bez kombinowania i dziesiątek dodatkowych godzin spędzonych za kierownicą.

Gdyby mieli nam zapłacić za prace domowe, byłybyśmy bogaczkami! TO WYLICZONO!

Ile jest warta opieka nad dzieckiem? Przygotowywanie posiłków, sprzątanie czy podwożenie do szkoły? Warto to wreszcie wycenić!

Polecane wideo

Komentarze (14)
Ocena: 5 / 5
kitka (Ocena: 5) 24.07.2014 17:24
To nie jest smieszne. Obejrzyjcie sobie Plastic Paradise, to przestaniecie zartowac. Swiat bylby o wiele lepszy bez tego cholernego plastyku. Od niedawna nosze koszyczek na zakupy i pije wody ze szklanych butelek, albo przefitrowana kranowe. filtr na kran i jakis filtrujacy czajnik. warto tyle dla siebie i innych zrobic :).
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.09.2012 00:00
ten mit o szkodliwości dezodorantów jest tez badany teraz przez Pogromcow Mitów Medycznych, zajrzyjcie na ich strone
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.05.2011 17:46
Dzięki, wiem jak się zatruć teraz.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.05.2011 12:53
pozostaje mi lewitować nago w komorze ze sterylnym powietrzem i odżywiać się energią z kosmosu.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 19.05.2011 12:53
uwaga, kobiety w ciazy! nie jedzcie paragonow!!!
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie