Imprezy rodzinne po Pierwszej Komunii kosztują tyle co WESELA! (Podliczamy wydatki)

Pierwsza komunia to naprawdę spory wydatek. Rodzice nie zamierzają jednak oszczędzać!
Imprezy rodzinne po Pierwszej Komunii kosztują tyle co WESELA! (Podliczamy wydatki)
01.05.2011

Już niedługo cała Polska pogrąży się wielkich komunijnych przygotowaniach. Uroczystość ta nadal jest bardzo olbrzymim wydatkiem dla rodziców. Zapłacić trzeba przecież za komunijną suknię, białą świecę, kwiaty oraz uroczyste przyjęcie. Według najnowszych danych, świętowanie pierwszej komunii kosztuje średnio kilka tysięcy złotych, a bardziej wykwintna uroczystość nawet kilkanaście tysięcy.

Rodzice nie zamierzają jednak oszczędzać. Każdy pragnie, aby tak wielka uroczystość była dla ich dziecka niezapomnianym przeżyciem. Przyjęcie takie wyprawia się przecież tylko raz w życiu.

Ile więc kosztuje wyprawienie dziecka na komunię? Za komunijne ubranie zapłacić należy około 800 złotych. Do tego dochodzi jeszcze wianek, buty, torebka i rękawiczki. Dziecku trzeba również kupić różaniec, książeczkę do nabożeństwa oraz zapłacić kościelne składki, przeznaczone chociażby na wystrój kościoła.

Dodatkowo, sporo pieniędzy wydaje się także na różne zabiegi upiększające. Zarówno dziewczynki przystępujące do komunii, jak i ich matki wybierają się tego dnia do fryzjera. Fantazyjne upięcie włosów to dodatkowy koszt.

Wydatki związane z komunią nie mają końca. Nawet po zakończeniu uroczystości i wyprawieniu przyjęcia, rodzice muszą liczyć się z kolejnymi kosztami. Trzeba przecież zakupić płytę z nagraną komunią oraz profesjonalne zdjęcie grupowe.

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

Najdziwniejsze pamiątki związane ze ślubem Kate i Williama: Tipsy, lodówka, sztuczny pierścionek

Jeśli marzy Ci się lalka Mini Kate, koniecznie poproś swoich londyńskich znajomych o zrobienie zakupów na ostatnią chwilę.

Kobiety tak naprawdę uwielbiają prać i prasować! Prace w domu to dla nas niezła rozrywka...

Większość pań nie zamierza dzielić się tymi obowiązkami z partnerem. Dlaczego?

Komentarze (36)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 10.05.2011 11:31
racja.... ale jakl sie wydaje na bachory tyle kasy to same macie potem problem z pieniedzmi
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.05.2011 20:28
Wcześniej to były komunie... 3 rodzaje sałatek, wędliny, pieczywo do tego, pierwsze danie, drugie danie, deser, tort, ciastka różnego rodzaju i owoce, ewentualnie jakieś trunki, a teraz? Wielka biesiada - wielka przesada. Ja rozumiem, że musi być wielka "biba", bo jest tylko raz w życiu ten wielki dzień dla dziecka - I komunia. Ale do cholery, ja za głupią puszką kukurydzy, kilkoma pieczarkami, jedną papryką i dobrym żółtym serem na pizzę zjeździłam pół miasta i nic nie znalazłam, bo wszystko było wykupione. Kobitki zrozumieją, bo tak to jest przed naszym czerwonym, kobiecym tygodniem, że mamy różne kaprysy i zachcianki na jedzenie czy słodycze. Przypomnę jeszcze o prezentach. Wcześniej to były złote pierścioneczki, zwykłe aparaty, rowery górskie - i była frajda, uśmiech gwarantowany. A teraz to jak dziecko dostaje rower to już zaczynają się fochy, dlaczego nie laptop czy coś lepszego... Mam 2 kuzynów, którzy mieli w tamtym roku komunie, właśnie tak potraktowali prezenty ode mnie... Komunia to nie urodziny, tylko wielki dzień. Prezenty muszą być drobne i symboliczne, a nie drogie i wypasione, żeby zadowolić dziecko...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.05.2011 18:24
u mnie na komunii była tylko babcia dziadek i chrzestni dostałam zegarek ,łańcuszek i może z 600zł to rodzice mi dołożyli i kupili mi rower...i obeszło się bez zbędnych ceregieli nie to co teraz cudują z tymi dziećmi :/ te dzieci teraz nie czekają na przyjęcie Jezusa do serca tylko na prezęty:/
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.05.2011 11:49
Tutaj wpisz treść komentarza...Papież kiedy umarł miał 85 lat - 8+5=13 Godzina śmierci: 21:37 - 2+1+3+7=13 Data śmierci: 02.04.2005 - 0+2+0+4+2+0+0+5=13 Postrzelony 13 Maja 9301 dni pontyfikatu - 9+3+0+1=13 Zmarł w 13 tygodniu roku. JAN PAWEŁ DRUGI - 13 liter czy to zbieg okoliczności ? prześlij to dalej niech inni myślą... Sorry, ale musi się spełnić. ... Pomysł sobie życzenie a zobaczysz co sie stanie... Zacznij myśleć o czymś czego naprawdę pragniesz, To funkcjonuje. Osoba, która mi wysłała ta wiadomość powiedziała, ze jej życzenie spełniło sie w 2 dni po odczytaniu tej wiadomości. Wypowiedz życzenie jak skończy sie odliczanie: 10... 09... 08... 07... 06... 05... 04... 03... 02... 01... *Wypowiedz życzenie* Wyślij te wiadomość w ciągu 10 minut do 10 osób Jeśli tego nie zrobisz stanie się przeciwność Twojego życzenia
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.05.2011 22:47
To wszystko to jakiś wymysł tej redaktorki od siedmiu bolesci. Właśnie wróciłam z komunii chrześniaka i żadna dziewczynka nie miała drogiej sukni czy fryzury od fryzjera. Każda była podobnie skromna. Różniły sie wiankami!! Brednie ten adrykuł. Papilot schodzi na psy
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo