Skręcenia kostek, rany głowy i połamane nadgarstki – oto efekty noszenia butów na wysokim obcasie!

Czy piękno rzeczywiście musi boleć?
Skręcenia kostek, rany głowy i połamane nadgarstki – oto efekty noszenia butów na wysokim obcasie!
25.04.2011

Marzysz o kolejnych szpilkach, butach na koturnach czy kozakach na wysokim obcasie? Kobiety kochają kupować wysokie, seksowne buty. Są w stanie wydać na nie naprawdę sporo pieniędzy. Tymczasem ortopedzi nie pozostawiają złudzeń.

Kobiety chodząc w szpilkach, narażają własne zdrowie, grożą im liczne urazy i złamania. Według specjalistów, noszenie butów na wysokich obcasach wiąże się z większym ryzykiem odniesienia kontuzji niż podczas uprawiania sportu.

Ratownicy pogotowia mówię o dramatycznym wzroście liczby interwencji przy urazach wywołanych niebezpiecznym obuwiem. Skręcenia kostek, kolan oraz rany głowy i połamane nadgarstki to najczęstsze urazy spowodowane noszeniem niebotycznie wysokich obcasów. Jak sami mówią: "Mieliśmy nawet przypadek 20-latki, której nogi złożyły się do środka. Miała otwarte złamania obu kończyn – zwykle takich urazów doznają piłkarze".

Najwięcej poszkodowanych kobiet trafia do szpitala w weekendy. Sytuacja ta spowodowana jest faktem, że to właśnie wtedy większość pań wybierając się na imprezę, zakłada szpilki. Chcąc wyglądać pięknie i uwodzicielsko, zupełnie zapominają o czyhającym na nie niebezpieczeństwie. Nie bez znaczenia jest też alkohol, bo w wielu wypadkach to właśnie pijane kobiety doznają poważnych urazów.

Naukowcy ostrzegają, noszenie butów na wysokim obcasie powoduje nie tylko ból nóg i drobne urazy, lecz prowadzi również do bardzo poważnych, przewlekłych schorzeń. Jeśli panie noszą szpilki często, doprowadzają do trwałych zmian w obrębie ścięgien, mięśni łydek i kręgosłupa.

Kobiety często jednak zupełnie nie zwracają uwagi na te ostrzeżenia. Co więcej, kierując się panującą modą, zakładają coraz wyższe szpilki. Teraz średnia wysokość butów na obcasach sięga 11 cm. To dwa razy więcej niż 40 lat temu. Zdarzają się jednak i panie, które chodzą na 17-cm obcasach!

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

Pomysłowe ogłoszenia reklamowe - ZABAWNA FOTOGALERIA

Okazuje się, że kluczem do sukcesu reklamy jest jej nietypowy wygląd!

KOMUNIA JAK WESELE: Rodzice biorą kredyty, wynajmują luksusowe sale, kupują w prezencie laptopy!

Próbne upinanie fryzury, sztuczne paznokcie, szycie strojów na miarę, wynajmowanie limuzyn, a nawet operacje plastyczne - tak w wielu polskich domach wyglądają dziś przygotowania do Pierwszej Komunii.

Komentarze (82)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 20.02.2012 13:37
W harcerskiej wędrówce przez życie odnajduję wzory do naśladowania. Kierując się Prawem Harcerskim buduję swój własny system wartości. Sama wyznaczam swoje cele.Dążę do mistrzostwa w wybranych dziedzinach. Podejmuję wyzwania i doskonale umiejetnosci . Urban training to nowe wyzwanie. Szpilki plecak 15kg , nocne trenowanie. W drodze do celu przeszkodzic nie jest wstanie. Nieoczekiwanie wzrok dupy z Hondy jakby z politowaniem. Pewnie juz wisze u niej na scianie,
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.07.2011 03:10
chcialbym je lizac ,ssac
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.07.2011 03:09
Tutaj chcialbym je lizac
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.04.2011 19:35
ja mam 17 lat i 145 wzrostu i musze nosić szpilki gdyż bez nich wygladam jak dziecko;/
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 26.04.2011 23:03
jak nie umiesz chodzić w szpilkach to w nich nie chodź proste:)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo