Jan Paweł II, Jerzy Owsiak i Kuba Wojewódzki – oto autorytety młodych Polaków!

Kogo jeszcze podziwia młodzież z naszego kraju?
Jan Paweł II, Jerzy Owsiak i Kuba Wojewódzki – oto autorytety młodych Polaków!
29.03.2011

Z pewnością większość z nas mogłaby wymienić osobę, na której się wzoruje lub którą podziwia. Zazwyczaj jest to postać publiczna, ciesząca się społecznym uznaniem, która ma ogromny wpływ na nasze przekonania, decyzje i działania. Jednocześnie powszechny jest pogląd, że współczesnej młodzieży imponują zachowania związane z buntem, ignorancją i szokowaniem. Czy jednak tak jest w istocie?

Gazeta Wyborcza” sprawdziła, kogo młodzi Polacy w wieku 19-26 lat uważają za autorytety. Ankietowani mogli wskazać dwie osoby, w tym jedną z życia prywatnego, a drugą z publicznego. Kto zwyciężył w tym rankingu?

Zdecydowanym liderem wśród autorytetów okazali się… rodzice. To właśnie ich wskazało 53% badanych. Socjologowie nie są takim wyborem zaskoczeni. - Wysoka pozycja rodziców nie dziwi wcale. Mówi się wprawdzie ciągle o rozluźnieniu więzów rodzinnych, ale olbrzymią rolę rodziców widać w każdym badaniu - komentuje socjolog prof. Hanna Świda-Ziemba. I dodaje: - Młodzi na pytanie, skąd mają takie poglądy polityczne albo dlaczego wybrali takie studia, odpowiadają najczęściej: „Za radą rodziców”. Na drugim miejscu listy znalazł się Jan Paweł II. Blisko 47% młodych Polaków wskazało go jako swój autorytet. - Młodym imponowała jego dobroć, męstwo, z jakim znosił cierpienie, i otwartość na innych – wyjaśnia prof. Świda-Ziemba.

Trzeci w sondażu "Gazety Wyborczej" jest twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Jerzy Owsiak. Młodzi podziwiają go prawdopodobnie za te same cechy, które cenią u zmarłego papieża: otwartość, dobry kontakt z młodzieżą i tolerancję.

Na liście autorytetów znaleźli się także Dalajlama, Kuba Wojewódzki i… szkolny nauczyciel. Wskazało ich po 4% ankietowanych.

Fatalnie wypadli za to politycy - nawet noblista Lech Wałęsa zdobył zaledwie 3% wskazań, śladowe wyniki mieli Jarosław Kaczyński i Grzegorz Napieralski (po 1%), a Donald Tusk nie uzbierał nawet 1%. - Już od połowy lat 90. młodzież bardzo krytycznie podchodzi do polityki i polityków. Polityk to nie mąż stanu, lecz zawód, i to niezbyt ceniony – tłumaczy taki stan rzeczy prof. Świda-Ziemba.

13% ankietowanych stwierdziło, że nie ma autorytetów. A kto dla Was jest wzorem do naśladowania?

Maja Zielińska

Zobacz także:

CIĘŻKI JEST LOS KASJERKI: Złośliwi klienci wciąż poniżają bezbronne pracownice hipermarketów!

Pracownicy kas nie mogą nic z tym zrobić, wciąż muszą się tylko miło uśmiechać.

Indie – fabryka "europejskich" dzieci. Kupowanie niemowląt staje się coraz popularniejsze!

W Indiach rynek surogacji rozwija się w najlepsze! Kobiety wynajmują swoje macice za grosze!

 

Polecane wideo

Komentarze (46)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 03.04.2011 13:24
Kochamy Jurka! :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.03.2011 17:06
owsiak;/ wojewódzki ;/ co to ... ma być??!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.03.2011 10:45
owsiak to biznesmen, żaden autorytet.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.03.2011 21:59
jak ktoś mógł dać zdjęcie wojewódzkiego obok tak swietnego człowieka JANA PAWŁA II, czasem troche trzeba pomyśleć
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.03.2011 20:01
Bob Marley! :)
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie