Jak rozpoznać, że to ciąża?

Spóźnia ci się okres? Sądzisz, że możesz być w ciąży? Poznaj jej pierwsze objawy i porównaj z tym, co dzieje się z twoim organizmem.
Jak rozpoznać, że to ciąża?
04.06.2008

Od chwili zapłodnienia w organizmie kobiety zachodzi cała masa przemian. Pierwszym, najpowszechniej znanym objawem jest brak miesiączki. Kolejne nie są już tak oczywiste, więc wiele z nas błędnie je interpretuje, szukając ich źródła daleko od faktycznego, czyli ciąży. Można przesadzić także w drugą stronę - zamartwiać się z powodu domniemanej ciąży, a w rzeczywistości cierpieć na zwykłe zatrucie pokarmowe.

Ciałem ciężarnej kobiety rządzą hormony i odbija się to na funkcjonowaniu wszystkich układów. Dlatego objawy dotyczą każdego z nich:

1. częste oddawanie moczu,

2. wahania nastroju,

3. zawroty głowy,

4. omdlenia,

5. przyrost masy ciała,

6. powiększenie brzucha,

7. zwiększona wrażliwość na zapachy,

8. dolegliwości ze strony układu pokarmowego,

9. bolesne piersi.

Zanim jednak wstępnie zdiagnozujesz u siebie ciążę i zaczniesz się cieszyć bądź rozpaczać, pamiętaj, że brak okresu może być spowodowany długą podróżą, stresem, odchudzaniem czy zaburzeniami hormonalnymi. Podobnie z problemami z układem moczowym. Być może masz infekcję albo zażywasz środki moczopędne. Nudności i wymioty mogą być następstwem zatrucia pokarmowego, a zmiany samopoczucia mogą być efektem zaburzeń hormonalnych.

Jeżeli chcesz być w stu procentach pewna, po prostu skocz do apteki, kup test ciążowy, wykonaj go zgodnie z instrukcją (to naprawdę proste) i rozwiej swoje wątpliwości. A najlepiej wybierz się do ginekologa. Nawet jeśli to nie ciąża, wizyta u lekarza na pewno ci nie zaszkodzi.

Polecane wideo

Komentarze (243)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 21.08.2018 03:02
Dostałam okres...tydzieni po nim złapały mnie nudności w pierwszy dzień Letkiewicz wymioty i bul podbrzusza.mija 3 tydzieni i mam mdłości mniejsze ,większe i nie mam okresu...ale za bardzo nie było możliwości bym zaszła w ciążę...co myslicie
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.02.2016 06:48
jak jestem po okresie nie cały dzień i z chłopakiem się kochalam i SOE zlal we mnie ..to może być ciaża?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.01.2016 08:47
nie kazdy brak okresu swiadczy o ciazy xD ...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.10.2015 10:40
Tutaj wpisz treść komentarza...od pewnego czasu rosnie mi brzych co to moze byc
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.07.2015 19:51
dziewczyny proszę was uświadomcie się trochę w tej tematyce a potem uprawiajcie seks a najlepiej poczekajcie do 18 bo widze tu ciężkie przypadki niewiedzy podstawowej
odpowiedz

Polecane dla Ciebie