Bezpieczne i niebezpieczne sporty w ciąży

Spodziewasz się dziecka i obawiasz się, że aktywność fizyczna może ci zaszkodzić? Nic bardziej błędnego! Jeśli twoja ciąża prawidłowo się rozwija, nie musisz rezygnować ze sportu. Uważaj tylko na niektóre dyscypliny.
Bezpieczne i niebezpieczne sporty w ciąży
15.08.2008

Pływanie i aquaaerobik to sporty wręcz wskazane dla kobiet w ciąży – relaksują i skutecznie rozluźniają mięśnie. Lekarze ostrzegają jednak, aby unikać skoków do wody i pływania wyczynowego. Ażeby nie doszło do zakażenia dróg rodnych, do każdej kąpieli zakładaj tampon. Po wyjściu z basenu powinnaś użyć maści przeciwgrzybicznej (np. Clotrimazol, 20 g, 3,75 zł).

Joga doskonale przygotuje cię do porodu i pomoże odzyskać kontrolę nad ciałem. Jest szczególnie wskazana, jeżeli miewasz bóle pleców, czujesz się spięta i zmęczona. Możesz również poszukać specjalnych zajęć gimnastycznych organizowanych w fitness klubach i szkołach rodzenia. W całym okresie ciąży powinnaś wykonywać lekkie ćwiczenia, które wzmocnią i uelastycznią mięśnie oraz pomogą utrzymać dobrą formę fizyczną. Szczególnie polecamy lekki stretching i pilates.

Aerobik i bieganie to dyscypliny dopuszczalne tylko dla kobiet, które intensywnie trenowały przed zajściem w ciążę. Zrezygnuj z nich w trzecim trymestrze ciąży – nie możesz się wtedy przemęczać. Biegaj tylko w obuwiu stabilizującym stawy skokowe i dobrze amortyzującym wstrząsy.

Jazda na rowerze to sport dozwolony tylko w pierwszym trymestrze ciąży. Później wycieczki rowerowe są niewskazane – ciąża nie lubi wstrząsów. Jeśli chętnie zaglądasz na siłownię, możesz korzystać z rowerka stacjonarnego. Inne zajęcia będą dla ciebie zbyt forsowne. Pamiętaj, że podczas ciąży rozluźniają się stawy i zwiększa się ryzyko rozejścia spojenia łonowego.

Na czas ciąży zapomnij o tenisie i wspinaczkach górskich. Są to dyscypliny związane z intensywnym wysiłkiem fizycznym. Zakazane jest również nurkowanie – narazisz swoje dziecko na niedotlenienie. Unikaj sportów szybkich i dynamicznych, takich jak łyżwiarstwo, jazda na rowerze, jazda konna czy narciarstwo. Wiążą się one z dużym ryzykiem kontuzji i urazów.

Polecane wideo

Komentarze (16)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 15.04.2011 12:04
Witam przyszłe Mamy:) czytałam w wielu miejscach, że pływanie dobrze działa na kobietę w ciąży, relaksuje, pozwala spalić zbędne kalorie, no i w wodzie można poczuć się lekko:) Ostatnio moja dobra znajoma, znalazła na stronie Zakuponik.pl fajną ofertę dotyczącą aqua aerobicu. Chętnie z nią pójdę i podpatrzę jak, taki wodny aerobik się odbywa. Pozdrawiam
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.03.2011 12:14
raczej mozna:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.10.2008 11:16
[quote="Gosc"]mam pytanie - czy w ciąży można ćwiczyć callanetics?[/quote] zapewne mozna ale tylko do pewnego czasu
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.10.2008 14:56
a siatkówka lub sporty uprawiane na w-f???
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.08.2008 19:17
Już spadam z tej stronki bo głupoty takie tu piszecie, że szkoda czasu!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie