Jakie niebezpieczeństwa czyhają w domu na malucha?

Trzeba wykazać się nie lada wyobraźnią, aby przewidzieć wszystkie zagrożenia czyhające na małego odkrywcę i urządzić dom w sposób gwarantujący mu bezpieczeństwo.
Jakie niebezpieczeństwa czyhają w domu na malucha?
18.11.2010

Pierwsze lata życia to dla maluszka czas intensywnego poznawania świata. Dziecko z zasady jest ruchliwe, wszędobylskie i chętnie podejmuje nieobliczalne w skutkach eksperymenty. Chce biegać, wdrapywać się na stół, wsadzić rączkę do akwarium z rybkami, wyglądnąć przez okno. Rodzice powinni wspierać jego aktywność, bo właśnie ona stymuluje rozwój inteligencji, kreatywności i wiary we własne siły. Przestrzeń, w której maluch zdobywa swoje pierwsze doświadczenia powinna być jednak w 100% bezpieczna

Bezpieczeństwo na okrągło

Stoły o zaokrąglonych krawędziach są znacznie bardziej przyjazne dla beztrosko szalejącego malucha niż te o ostrych kantach. Jeżeli jednak mamy w domu takie potencjalnie niebezpieczne meble, nie musimy ich od razu wyrzucać. Wystarczy zastosować silikonowe narożniki, które zamortyzują ewentualne uderzenia.

Szkło dla malucha?

Szyba w drzwiach – groźna na pierwszy rzut oka – wcale nie musi taka być.  Warunek: jest wykonana ze szkła hartowanego, którego rozbicie jest praktycznie niemożliwe. – Nawet gdyby dziecku udało się w jakiś sposób rozbić taką szybę, to rozpadnie się ona na tysiące maleńkich kawałeczków o nieostrych kształtach i na pewno nie wyrządzi maluchowi krzywdy – przekonuje Joanna Dec-Galuk z firmy INVADO, producenta drzwi. Przeszklenia mogą być nawet pomocne, zwłaszcza, gdy dziecko boi się samo spać. Szyba, za którą widać znajome kształty, ułatwi mu oswojenie się z nową sytuacją i pozwoli czuć bliskość kochanych opiekunów.

Bezpieczny widok z okna

Okna bezwzględnie powinny być zabezpieczone blokadami uniemożliwiającymi dziecku samodzielne ich otwarcie. Zrezygnujmy też z ustawiania w ich okolicach foteli, szafek i innych sprzętów, które zachęcą ciekawskiego szkraba do wspinania się na parapet.

Kąpiel bez poślizgu

Mokre, bose stópki plus śliska wanna to niestety nie jest bezpieczne połączenie. Dlatego, aby kąpiel przebiegała w beztroskiej atmosferze, na dnie wanny powinno się ułożyć maty antypoślizgowe. Warto również zaopatrzyć się w baterie termostatyczne ograniczające temperaturę wody i zapobiegające oparzeniom.

wychowanie dzieci

Ziejące ogniem smoki i dzikie drobnoustroje

Tak, to kuchnia. Rozgrzany do czerwoności piekarnik, buchające gorącą parą garnki, ostre narzędzia i jeszcze przyczajone na podłodze zarazki. Przed ściągnięciem garnka uchronią szkraba specjalne płotki ochronne montowane na płycie kuchennej lub przytwierdzane czasowo za pomocą przyssawek. Coraz więcej producentów oferuje również piekarniki z podwójną lub potrójną szybą, redukujące znacznie temperaturę niebezpiecznej dla dziecka, szklanej powierzchni. Jeżeli zamierzamy kupić nową kuchenkę, warto przy wyborze uwzględnić czy posiada specjalne kurki, zabezpieczające przed prostym, niekontrolowanym przekręceniem. Jeśli kosz na śmieci umieścimy w zamykanej szafce, uprzedzając próby zgłębienia jego zawartości przez naszą pociechę i od czasu do czasu dokładniej umyjemy podłogę, nie ma obaw, że narazimy malca na nadmierny kontakt z bakteriami. Oczywiście kontakty elektryczne, nie tylko w kuchni, powinny być wyposażone w plastikowe zaślepki.

Domowa dżungla, czyli uwaga na doniczki

W domu, w którym przebywa małe dziecko, rośliny muszą znajdować się w niedostępnych dla niego miejscach. Niebezpieczeństwo stwarzają zarówno zbyt nisko ustawione doniczki, jak i same kwiaty, które często lądują w dziecięcych buźkach. Wśród trujących gatunków są popularne fikusy, begonie, dieffenbachie czy asparagusy. Lepiej wystrzegać się ich całkowicie lub trzymać z dala od rączek i ząbków malucha.

UWAGA na paluszki!

Delikatne, małe rączki często bywają ofiarą zatrzaskujących się drzwi. Szczęśliwe dzieciństwo, bez niepotrzebnego bólu, podarujesz swojemu dziecku wyposażając drzwi wewnętrzne w specjalne blokady, które nie dopuszczą do ich zatrzaśnięcia. – Każdy model z oferty INVADO pozwala na zamontowanie takiego zabezpieczenia na górnej krawędzi lub przy zawiasach – mówi Joanna Dec-Galuk.

Oczywiście żadne, nawet najlepsze blokady i systemy ochronne nie zastąpią świadomości i wyobraźni opiekunów, ale na pewno pomagają je kształtować. Podobnie pomocne w rozbudzaniu naszej czujności może się okazać przypomnienie  sobie własnego dzieciństwa i ryzykownych eksperymentów, które z taką pasją podejmowaliśmy.

Zobacz także:

Już 5-latki chodzą na korepetycje! PRZESADA?

Dzisiaj z korepetycji nie korzystają tylko najsłabsi uczniowie, maturzyści czy studenci. Obecnie nawet pięciolatki są wysyłane na prywatne lekcje.

Odzwyczajanie dziecka od smoczka

Maluch przychodzi na świat z silnym odruchem ssania. Kiedy jest najlepszy moment, by zacząć odzwyczajać go od ssania smoczka?

Polecane wideo

Komentarze (10)

Ocena: 5 / 5
Marcin (Ocena: 5) 25.10.2013 12:31
Ja zabezpieczylem Malucha tworzac mu taki kojec wykorzytując barierke ochronną. Jako że potrzebny byl mi dosyć duży rozmiar zakupiłem w internecie na bramkaochronna.pl .Mieli tam dodatkowe moduły rozszerzające funkcjonalnośc bramki. Planuje jeszcze zapezpieczyc narożniki, ale pewnie dopiero gdy młody zacznie raczkować.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.11.2010 18:18
ehh...jakby tak kazdy mówił, że lepiej nie miec dzieci to ciekawe ilu ludzi zostałoby na ziemi? zresztą bardzo dobrze ujął to pewien nauczyciel, mowiąc do ucznia, który pytał po co mu sie uczyć - jakby Twój ojciec cały czas pytał "po co" to jeszcze czekałbyś w kolejce na urodzenie ;]
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.11.2010 11:27
mam juz wprawę, jestem opiekunką do dzieci:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.11.2010 11:26
przeic wiemy, ze trzeba uważac i tak dalej..
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.11.2010 11:24
az nie chce mi się mieć dzieci
odpowiedz

Polecane dla Ciebie