Polskie piaskownice są pełne chorobotwórczych pasożytów!

Eksperci alarmują: osiedlowe piaskownice mogą być niebezpieczne dla bawiących się w nich dzieci!
Polskie piaskownice są pełne chorobotwórczych pasożytów!
05.10.2010

Specjalny raport Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej pokazuje, że w co 12. piaskownicy na Warmii i Mazurach można znaleźć jaja glisty psiej i kociej. Jak informuje TVN24, pochodzące ze zwierzęcych odchodów pasożyty mogą zagrażać zdrowiu dziecka.

- Mogą one zawierać inwazyjne larwy i powodować groźną chorobą pasożytniczą. Jest to zagrożenie tym większe, że dotyczy małych dzieci, które nie mają jeszcze utrwalonego nawyku mycia rąk – powiedziała w rozmowie z portalem Maria Mindrow z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.

Specjaliści z tej placówki poddali analizie laboratoryjnej próbki piasku ze 120 losowo wybranych piaskownic. W dziesięciu z nich znaleziono jaja pasożytów jelitowych zwierząt.

Odpowiedzialności za taki stan rzeczy nie ponoszą jednak administratorzy osiedli, żłobków i przedszkoli, czyli terenów, na których stoją piaskownice. Jak jasno wynika z raportu, od kilku lat stan polskich piaskownic konsekwentnie się poprawia, m.in. dlatego że zarządcy stawiają tabliczki zakazujące wprowadzania zwierząt oraz regularnie wymieniają piasek.

Winni zanieczyszczeniu piaskownic są więc… właściciele psów i kotów. Jak jednak zapowiada Jarosław Lipiński, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Olsztynie, nierozsądni miłośnicy zwierząt, którzy spacerują ze swoimi pupilami w pobliżu placów zabaw czy piaskownic muszą liczyć się z konsekwencjami. - W takich przypadkach strażnicy wystawiają wysokie 200-złotowe mandaty – ostrzega.

Nina Drzewiecki

Zobacz także:

Kiedy w Polsce można bić dzieci? BO MOŻNA!

Nowa ustawa o ochronie najmłodszych miała wesprzeć walkę z przemocą w rodzinie. Tymczasem dzieci można bić, codziennie po 16-stej oraz w niedziele i święta.

16-letnia anorektyczka zmarła po roku odchudzania!

Noworoczne postanowienie przejścia na dietę przez matkę i córkę zakończyło się tragicznie. Obie chciały szybko schudnąć, by wcisnąć się w stare dżinsy. Niestety córka zapadła na anoreksję i zmarła po kilku miesiącach!

Polecane wideo

Komentarze (16)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 05.10.2010 18:49
mandat za spacerowanie w poblizu placu zabaw? czy ich popieprzylo do konca? rozumiem jak pies pojdzie i zrobi kupke na piaskownicy ale za spacerowanie? hahahahah
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.10.2010 18:18
TU CHODZI O TO ZE PSY CHODZA BEZPANSKIE I MOGA NASIKAC LUB TO DRUGIE I CO ? BAKTERIE ITP. LUDZIE MOGA PLUC GDZIE CHCA, ITP, JAKBY BYLY
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.10.2010 14:57
Ja w dzieciństwie biegałam po błocie, skakałam po dachach i drzewach a teraz rodzice boją się że dziecko włoży palec do piaskownicy i robią sieroty z dzieci
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 05.10.2010 12:45
głupota, a bezdomne psy i koty
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.10.2010 10:40
wiekszosc piaskownic jest ogrodzona, w zlobkach i przedszkolach bardzo pilnuja czystosci. nie przesadzajmy drogie mamy, piaskownica to frajda dla naszych dzieci
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie