Kiedy powiedzieć szefowi o ciąży?

I jak przygotować się do urlopu macierzyńskiego? Połączenie ciąży i kariery zawodowej nie jest łatwe, ale możliwe!
Kiedy powiedzieć szefowi o ciąży?
22.09.2010

Dziewięć miesięcy błogosławionego stanu to szmat czasu. Jednak jeśli kobieta dobrze znosi ciążę i nie ma żadnych przeciwwskazań do prowadzenia takiego trybu życia jak wcześniej, nie musi rezygnować z pracy. Większość ciężarnych najbardziej obawia się powrotu do firmy z urlopu macierzyńskiego. Warto wiedzieć, że może z niego skorzystać każda mama bez względu na to, jaka umową ją obowiązuje. Po porodzie przysługuje 20 tygodni urlopu w przypadku urodzenia jednego dziecka, 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci, 33 – przy trojaczkach, 35 – przy czworaczkach i 37, gdy kobieta urodziła co najmniej pięcioro dzieci (podany wymiar urlopu obowiązuje przy jednym porodzie).

Aby w pełni cieszyć się narodzinami maluszka oraz uniknąć niepotrzebnego stresu po upływie urlopu macierzyńskiego, warto odpowiednio wcześnie powiadomić szefa o ciąży i uprzedzić kolegów z pracy o swojej nieobecności. Jak i kiedy przeprowadzić z przełożonym i współpracownikami taką rozmowę? 

I trymestr

To idealny czas na poinformowanie szefa o odmiennym stanie. Wiele kobiet obawia się, że pracodawca może wręczyć im wypowiedzenie. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości: szef nie ma prawa wydalić cię z pracy jeśli masz umowę o pracę. Pamiętaj, że już od pierwszych dni ciąży prawo chroni przyszłą mamę nie tyko przed zwolnieniem, ale również przed pracą na nocnej zmianie czy w godzinach nadliczbowych. 

urlop macierzyński

II trymestr

Teraz powinnaś zaplanować dokładny termin rozpoczęcia swojego urlopu macierzyńskiego. Do podstawowych 20 tygodni możesz doliczyć jeszcze 2 tygodnie fakultatywnego wolnego. Jeśli charakter twojej pracy umożliwia  zdalne wykonywanie obowiązków zawodowych, zaproponuj przełożonemu, że po upływie urlopu macierzyńskiego będziesz pracowała w domu, np. przy pomocy komputera i służbowego telefonu. Przy okazji powinnaś zaplanować dwa tygodnie urlopu wypoczynkowego tuż przed porodem.     W ten sposób będziesz mogła odprężyć się przed rozwiązaniem i skupić na tym, co teraz dla ciebie najważniejsze: maluszek.

Około 6. miesiąca zacznij przekazywać najbliższym współpracownikom swoje dotychczasowe obowiązki. Postaraj się również zakończyć wszystkie prowadzone przez ciebie projekty i nie denerwuj się, jeżeli nie zostaniesz zaangażowana do realizacji kolejnego.

III trymestr

Postaraj się ułatwić pracę swojemu następcy i kolegom zza biurka. W tym celu stwórz folder z listą swoich obowiązków, ważnych numerów oraz terminów. Jednocześnie poinformuj  współpracowników, gdzie trzymasz dokumenty, przekaż klucze do szafek i hasło do komputerów. W ostatnim dniu pracy wyślij do wszystkich kolegów z pracy maila z ostatecznymi wskazówkami i wskaż orientacyjną datę swojego powrotu z urlopu macierzyńskiego.

Nie zapomnij również o odwiedzeniu działu kadr. Poproś o podbicie pieczątki w legitymacji ubezpieczeniowej i odbierz zaświadczenie o ubezpieczeniu zdrowotnym.

Gabriela Mostowicz-Zamenhoff

Zobacz także:

Ile przyszła mama może przytyć w trakcie ciąży?

Nadwaga u dziecka zaczyna się już w brzuchu mamy! Przeczytaj wyniki najnowszych badań i przekonaj się, ile kilogramów masz prawo przytyć!

Jak żyją nastoletnie matki?

Kim są i jak ułożyły sobie życie dziewczyny, które zostały matkami jako nastolatki?

Polecane wideo

Komentarze (16)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 22.09.2010 18:56
III trymestr - oczywiście ... najlepiej od razu napisz sobie też wypowiedzenie
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.09.2010 16:59
A mnie zastanawia czy laska z tamtego bloga przypadkiem sama nie wysłała listu i nie skomentowała na papilocie dodając swój link aby mieć więcej wejść, stać się tą rozpoznawaną, itp., itd.
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 22.09.2010 15:08
O lol. Dzięx za link. :P
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.09.2010 13:21
ja też nie miałam do czego wracać po urlopie, żałuję, że na niego poszłam, mogłam męża posłać..
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 22.09.2010 13:19
Ja powiedziałam od razu, gdy wróciłam z urlopu moje stanowisko było zajęte przez kuzynkę szefa, teraz szukam pracy. Jeszcze jakąś poradę macie?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie