Ile przyszła mama może przytyć w czasie ciąży?

Nadwaga u dziecka zaczyna się już w brzuchu mamy! Przeczytaj wyniki najnowszych badań i przekonaj się, ile kilogramów masz prawo przytyć!
Ile przyszła mama może przytyć w czasie ciąży?
19.09.2010

Ostatnie spekulacje na temat nadwagi u najmłodszych obwiniały geny za zbytni przyrost masy ciała. Jednak najnowsze badania pokazują, że dziedziczność nie jest jedyną przyczyną tycia maluchów. Amerykański ośrodek National Academy of Sciences podał, iż ponad jedna trzecia kobiet z wagą w normie oraz połowa tych, które mają nadwagę tyje w ciąży bardziej niż powinna. Jak zauważyła doktor Sylvia R. Karasu w książce „The Gravity of Weight”Mniej niż 40 procentom kobiet przybywa w czasie ciąży jedynie zalecana liczba kilogramów.

Wyniki badań pokazały, że jeżeli kobieta w czasie pojedyńczej, terminowo donoszonej ciąży przytyła 24 kilogramy to prawdopodobieństwo urodzenia dziecka o wadze czterech lub więcej kilo było dużo większe niż u kobiet, które przytyły do 10 kilo. Każdy kolejny kilogram matki to dodatkowe 7,35 grama dla maluszka! Odkrycia te pozwalają sądzić, że nadmierny przybór wagi w ciąży może zwiększyć długoterminowe ryzyko pojawienia się u potomstwa chorób związanych z otyłością.

Inne badania  pokazują, że kobietom nie udaje  się zrzucić wszystkich dodatkowych kilogramów, które przybyły im podczas ciąży. Przy czym każda kolejna  rozpoczyna się już z większą wagą.

Dalsze analizy wskazują, że dzieci kobiet, które przytyły w czasie ciąży więcej niż zaleca Instytut Medycyny już jako dziewięciolatki ważyły więcej niż ich rówieśnicy. Ponadto miały mniejszą odporność  oraz wykryto u nich zwiększone ryzyko wystąpienia chorób serca.

Niezmiernie ważna jest także waga przyszłej mamy jeszcze przed zajściem w ciążę. Obecnie kobiety pozwalają sobie na większe tycie w czasie tych magicznych 9 miesięcy niż jak to było np. w latach 90- tych.

 

jestem gruba

 

Kiedy ponad 40 lat temu byłam w ciąży, uważało się, że kobieta z przeciętną wagą utyje w ciąży 10-11 kg. Trzeba jednak pamiętać, że około 20 lat temu na świat przychodziło bardzo dużo dzieci ze zbyt niską wagą urodzeniową. Możliwe, że z obawy przed czymś takim lekarze często nie traktowali ciążowego tycia swoich pacjentek zbyt restrykcyjnie – tłumaczy Currie –  Tymczasem nie ma żadnego powodu, by kobieta w ciąży z jednym dzieckiem tyła ponad 18 kilo. 

Najnowsze zalecenia Instytutu Medycyny:

12,5 – 18 kg dla kobiet bardzo szczupłych, których BMI wynosi 18,5 albo mniej.

11 - 16 kg dla kobiet z wagą w normie, których BMI wynosi od 18,6 od 24,9.

7 - 11 kg dla kobiet z nadwagą, których BMI wynosi od 25 do 29,9.

5 – 9 kg dla kobiet otyłych, których BMI wynosi 30 albo więcej.

Kinga Walczak

Zobacz także:

Ciąża bez tajemnic: Ile można przytyć przez 9 miesięcy? (SONDA)

Ile powinna wskazywać waga w miarę upływu ciąży? Czy przybranie 20 kilogramów jest normalne? Jak się odżywiać, by dzidziuś rósł w siłę, a biodra nie obrastały tłuszczem?

Ciąża bez tajemnic: Relaks przyszłej mamy

Przyszła mama nie powinna się denerwować, ponieważ stres może źle wpłynąć na rozwój maluszka i doprowadzić do przedwczesnego porodu.

 

Polecane wideo

Komentarze (47)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 29.06.2011 12:28
A CO TO ZA TUNIKA NA ZDJĘCIU????
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.10.2010 17:31
a ja jestem w 6 miesiacu ciążyi jak narazie 4 kg przytyłam
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.09.2010 21:04
A co ty nie możesz mieć dzieci że tak piszesz czy nie masz z kim... ciąża to jest najlepszy okres w życiu mając świadomość że nowe życie rozwija się tuż po sercem! tylko idiota może tak pisać że kobiety w ciąży są odrażające i wyglądają jak smoczyce!
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 23.09.2010 13:01
Ja w ciąży przytyłam 10 kg. Praktycznie już po 6 tygodniach od porodu wróciłam do wagi sprzed ciąży. Po prostu starałam się jeść zdrowo i regularnie, jak najmniej przetworzonej żywności,żadnych słodyczy ale za to dużo owoców i warzyw. Dobrze,że kobiety zaczynają być coraz bardziej świadome i kontrolują wagę w czasie ciąży
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.09.2010 09:13
ja w ciązy przytyłam jakieś 14kg mój synek ważył troche powyżej 3kg, dziś ma nie całe pół roku a mi tylko kilogram brakuje do wagi sprzed ciąży:) Bez żadnych głodówek czy specjalnego odchudzania, dodam że nie karmiłam piersią wcale
odpowiedz

Polecane dla Ciebie