Wstydliwe dolegliwości w ciąży, część 2

Ciąża rządzi się swoimi prawami i niestety często wiąże się z krępującymi dolegliwościami, takimi jak chrapanie, nietrzymanie moczu czy nadmierne pocenie. Jak im zaradzić?
Wstydliwe dolegliwości w ciąży, część 2
01.09.2010

Mówi się, że ciąża to jeden z najpiękniejszych i najbardziej wyjątkowych momentów w życiu kobiety. Niestety, nawet rozkwitająca przyszła mama może borykać się z przykrymi dolegliwościami, nad którymi trudno zapanować. Wyciekające z piersi mleko czy chrapanie zawstydzają, szczególnie w obecności męża albo znajomych. My podpowiadamy, jak zwalczyć najbardziej krępujące ciążowe przypadłości! Tu przeczytasz 1 część poradnika!

Nietrzymanie moczu

Najczęściej zdarza, się gdy kichasz, kaszlesz albo podejmujesz nadmierny wysiłek. Jest spowodowane działaniem hormonów ciążowych, które rozluźniają mięśnie miednicy, a w konsekwencji utrudniają powstrzymanie ucisku macicy na pęcherz moczowy. Najlepszym sposobem na walkę z tym problemem jest wzmocnienie mięśni Kegla - zaciskanie ich w taki sposób, jakbyś chciała zatrzymać strumień moczu. Lekarze zalecają, aby zaciskać mięśnie, a  po kilku sekundach je rozluźniać. Na co dzień, aby zniwelować przykry zapach moczu, używaj specjalnych wkładek higienicznych dostępnych w aptece.

Wiatry

Szalejący w twoim organizmie progesteron rozluźnia mięśnie odbytu i spowalnia pracę jelit. W efekcie cierpisz na wzdęcia, co może powodować gromadzenie się gazów w układzie pokarmowym. Aby tego uniknąć, wyeliminuj ze swojego menu groch, kapustę czy fasolę, które zawierają rafinozę sprzyjającą gromadzeniu się powietrza w jelitach. Unikaj również ciężkostrawnych, smażonych potraw czy napojów gazowanych i zastąp je jogurtami, pełnoziarnistym pieczywem oraz gotowaną rybą. W ciągu dnia popijaj ziołowe napary – koniecznie wypróbuj herbatkę z dodatkiem koperku!

Wyciekające mleko

Ta dolegliwość może pojawić się już w 5. miesiącu ciąży! Wszystkiemu winne są hormony, które już w połowie ciąży stymulują proces produkcji siary, czyli żółtawej wydzieliny, która po porodzie zamienia się w mleko. Aby zapobiec mokrej wpadce na przyjęciu czy zawodowym spotkaniu, noś wkładki laktacyjne, które wchłoną nadmiar płynu i nie dopuszczą do jego wycieku na ubranie. Jednocześnie unikaj ciepłych kąpieli – zbyt wysoka temperatura może nasilać produkcję wydzieliny.

Nadmierne pocenie

Kiedyś nie miałaś problemu z poceniem, a teraz mokre plamy pod pachami, kropelki potu na czole i wilgotne dłonie stały się uciążliwą codziennością? Podwyższona temperatura twojego ciała jest efektem wzmożonej aktywności progesteronu, rozszerzającego naczynia krwionośne. Pamiętaj, że nadmierna utrata wilgoci z organizmu często powoduje odwodnienie i niedobór elektrolitów, które są odpowiedzialne za prawidłową pracę nerwów oraz mięśni. Jeśli więc bardzo się pocisz, pij dużo płynów, szczególnie wody mineralnej. Staraj się również regularnie wietrzyć pomieszczenia, w których przebywasz oraz często bierz prysznic (w razie potrzeby nawet 4 razy dziennie).

Gabriela Mostowicz-Zamenhoff

Zobacz także:

Przeciętna para stara się o dziecko aż 6 miesięcy!

Zakładając, że kocha się kilka razy w tygodniu i nie wychodzi z łóżka, gdy kobieta owuluje...

Jakich kosmetyków nie używać w ciąży?

Czy farbowanie włosów, używanie perfum i przedłużanie paznokci metodą akrylową są bezpiecznymi zabiegami dla przyszłych mam?

Polecane wideo

Komentarze (26)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 05.02.2015 21:19
A ja w ciąży jestem po raz trzeci i nigdy tak źle tego nie znosilam mimo że poprzednia ciąża była bliźniacze pracowałam do 8 miesiąca włącznie co prawda byli zmęczenie i mdłości ale to nic w porównaniu z tym co jest teraz! To dopiero 8 tydzień a ja juz mam dość od 4 tyg niesamowite zmęczenie wymioty mdłości nie mam siły na nic tak ze dziewczyny każda ciąża jest inna
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.11.2010 17:27
zatkaj mu nos na chwilę tylko tak aby się nie obudził
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.09.2010 10:26
Aprop’s chrapania… Zdaje się, że mam z tym poważny problem. Wprawdzie pośrednio, a jednak. Mój mąż chrapie tak bardzo, że zakłóca to mój zdrowy, spokojny sen. A wszystkie wiemy jak jest nam teraz potrzebny. Chcę go wysłać na leczenie, bo żaden z domowych sposobów nie skutkuje. Znacie jakieś metody leczenia?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.09.2010 20:20
a cierpiąc w ciąży na chroniczne zaparcia- czy ciągłe 'ciśnięcie' bez żadnego efektu może mieć wpływ na maleństwo? czasami mam wrażenie że pięknego pięknego dnia urodzę na kiblu, albo że mały po prostu wypadnie... może to śmieszne ale na prawdę mam schizę na tym punkcie
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.09.2010 13:50
Tak naprawdę każda ciąża jest inna ... ja będąc w ciąży bardzo dobrze się czułam nie dokuczały mi ani wymioty ani nudności związane z początkami tego stanu. do końca 9 miesiąca przytyłam niecałe 9 kilo z czego po porodzie zostało mi tylko 2 a w ciągu 2 tygodni ważyłam tyle co przed ciążą. Rozstępów nie mam bo o siebie dbałam w czasie ciąży stosując kremy dla ciężarnych oraz zaraz po porodzie. Pierwszy miesiąc dla niedoświadczonej mamy jest najtrudniejszy dlatego dobrze mieć przy sobie rodzinę na którą zawsze można liczyć :)) Pozdrawiam wszystkie młode mamy :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie