Wstydliwe dolegliwości w ciąży, część 1

Ciąża rządzi się swoimi prawami i niestety często wiąże się z krępującymi dolegliwościami, takimi jak chrapanie, nietrzymanie moczu czy nadmierne pocenie. Jak im zaradzić?
Wstydliwe dolegliwości w ciąży, część 1
25.08.2010

Mówi się, że ciąża to jeden z najpiękniejszych i najbardziej wyjątkowych momentów w życiu kobiety. Niestety, nawet rozkwitająca przyszła mama może borykać się z przykrymi dolegliwościami, nad którymi trudno zapanować. Wyciekające z piersi mleko czy chrapanie zawstydzają, szczególnie w obecności męża albo znajomych. My podpowiadamy, jak zwalczyć najbardziej krępujące ciążowe przypadłości!

Dzisiaj część 1. poradnika, a już za tydzień część 2.!

Ślinotok

Nadmierna produkcja śliny jest zazwyczaj następstwem ciążowych mdłości i zgagi oraz zmian hormonalnych. Nasila się w połowie pierwszego trymestru i mija zazwyczaj około 12. tygodnia, choć czasami zdarza się, że towarzyszy przyszłej mamie aż do porodu. Aby zwalczyć ślinotok warto pić miętowe herbatki i kilka razy dziennie płukać zęby płynem do higieny jamy ustnej. Produkcję śliny ogranicza również żucie gumy oraz ssanie plasterka cytryny. Zadbaj również o swoją dietę - zdecydowanie unikaj ciężkostrawnych potraw oraz wysokokalorycznych, tłustych, smażonych i pikantnych dań. Zamiast tego, warto jak najczęściej sięgać po migdały i suszone owoce – rewelacyjnie minimalizują nudności!

Chrapanie

Jest ono wynikiem gwałtownego przyrostu masy ciała. Tłuszcz, który odłożył się w okolicach górnych dróg oddechowych nie pozwala na swobodny przepływ powietrza przez tchawicę. Oprócz tego, w ciąży zwiększa się przepływ krwi w całym ciele i rozszerzają się naczynia krwionośne, również w nosie i gardle. W efekcie, masz trudności z oddychaniem, a w nocy pochrapujesz. Aby rozwiązać ten problem zrezygnuj z wysokich poduszek, które uniemożliwiają swobodne wydobywanie powietrza z płuc w czasie snu, a w efekcie powodują chrapanie.

ciaza i dziecko

Pieczenie w okolicy odbytu

Jeśli pieczeniu towarzyszy nieprzyjemny ból, możesz mieć żylaki odbytu, czyli tzw. hemoroidy. Na tego rodzaju przypadłość szczególnie narażone są ciężarne skarżące się na zaparcia. Aby im zapobiec staraj się jeść pełnoziarniste pieczywo i produkty bogate w błonnik oraz pić dużo płynów (około 10 szklanek wody dziennie). Ból w okolicach odbytu ukoją zimne kompresy i kąpiele oraz specjalne maści i czopki.

Powiększone wargi sromowe

Twój organizm przygotowuje się do porodu, próbując stworzyć jak najlepsze warunki do rozwiązania. Zewnętrzne narządy płciowe, a szczególnie wargi sromowe mniejsze mogą wyglądać na opuchnięte, ponieważ są bardziej ukrwione. Z kolei przepływająca krew zabarwia skórę w tej okolicy na siny kolor. Pamiętaj – to całkiem normalny objaw! Jeśli jednak na wargach sromowych pojawią się dziwne zgrubienia, koniecznie skonsultuj się ze swoim ginekologiem. Być może są to żylaki sromu będące wynikiem ucisku macicy na żyłę główną. Mogą one doprowadzić do nieprzyjemnego swędzenia i pieczenia w rejonie pochwy. Aby złagodzić tego typu dolegliwości, warto nosić bieliznę lekko uciskającą krocze i często zmieniać odświeżające wkładki higieniczne. Żylaki sromu nie stanowią bezpośredniego niebezpieczeństwa dla zdrowia ciężarnej i powinny samoistnie ustąpić po porodzie, ale należy je regularnie kontrolować.

Za tydzień przeczytasz między innymi o nadmiernej potliwości, nietrzymaniu moczu oraz wyciekającym mleku.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Przeciętna para stara się o dziecko aż 6 miesięcy!

Zakładając, że kocha się kilka razy w tygodniu i nie wychodzi z łóżka, gdy kobieta owuluje...

Jakich kosmetyków nie używać w ciąży? 

Czy farbowanie włosów, używanie perfum i przedłużanie paznokci metodą akrylową są bezpiecznymi zabiegami dla przyszłych mam?

Polecane wideo

Komentarze (67)
Ocena: 5 / 5
Ciężarna po raz drugi (Ocena: 5) 14.11.2017 20:05
Też bym chciała przeżywać ten stan jak niektóre Was. A widzę że II ciaza mimo że każda ciąża niby jest inna zapowiada się tak samo jak I. Uciążliwy slinotok i wieczna flagma w gardle która powoduje że non stop pluje w papier A jak jest jest jej dużo to wymioty zgaga i itd. Jest okropnie. A to dopiero 9 tydzień. Mam wyrzuty bo nie mam jak się bawić z córeczką ciągle pluje i pluje. Albospedzam czas nad deską klozetowa. Masakra istna. Ciekawe czy będzie jak z moją pierwszą ciąża? Przeszło dopiero po porodzie. Już się boję!!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.09.2010 13:29
Istnieje kilka takich metod . Polecam najpierw poczytac o nich sobie na stronie centrum medycznego mml a potem isc na konsultacje do lekarza specjalisty. Pozdrawiam
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.09.2010 13:28
Istnieje kilka takich metod . Polecam najpierw poczytac o nich sobie na stronie www.mml.com.pl/index.php/rodzaje-zabiegow-likwidujacych-chrapanie-i-bezdech.html a potem isc na konsultacje do lekarza specjalisty. Pozdrawiam
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.09.2010 09:59
Aprop’s chrapania… Zdaje się, że mam z tym poważny problem. Wprawdzie pośrednio, a jednak. Mój mąż chrapie tak bardzo, że zakłóca to mój zdrowy, spokojny sen. A wszystkie wiemy jak jest nam teraz potrzebny. Chcę go wysłać na leczenie, bo żaden z domowych sposobów nie skutkuje. Znacie jakieś metody leczenia?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.09.2010 12:28
a cierpiąc w ciąży na chroniczne zaparcia- czy ciągłe 'ciśnięcie' bez żadnego efektu może mieć wpływ na maleństwo? czasami mam wrażenie że pięknego pięknego dnia urodzę na kiblu, albo że mały po prostu wypadnie... może to śmieszne ale na prawdę mam schizę na tym punkcie
odpowiedz

Polecane dla Ciebie