Wyprawki szkolne rujnują rodzinne budżety!

Z roku na rok drożeją podręczniki, a szkolna wyprawka pożera nawet połowę miesięcznego budżetu przeciętnej polskiej rodziny…
Wyprawki szkolne rujnują rodzinne budżety!
25.08.2010

Maja Kanik (35 l.) spod Kętrzyna (woj. warmińsko - mazurskie) od kilku dni siedzi z kalkulatorem w dłoniach. Dokładnie liczy, ile będzie ją kosztować szkolna wyprawka dla trójki synów. I za każdym razem załamuje ręce. - Podręczniki, przybory, ubrania na wuef...Wychodzi mi 1540 złotych. Skąd mam na to wziąć? - głowi się.

- Ja nie pracuję, jedynie co mąż do domu przyniesie to niewiele ponad 1200 złotych. Nie wyobrażam sobie, jak ja zdołam wyprawić chłopaków do szkoły - żali się - Szukałam używanych podręczników, ale one co rusz się zmieniają i trzeba kupić nowe, a ja nie mam na to pieniędzy - dodaje załamana. Jej najstarszy syn idzie do gimnazjum. Dominik (13 l.) już dowiedział się, że nie może skorzystać z zeszłorocznych podręczników, bo zostały poprawione. I trzeba kupić nowe. - Kiedyś przekazywało się książki w rodzinie, czy wśród znajomych, a tu nawet brat bratu nie może przekazać, bo jakaś nowa zmiana - zastanawia się pani Maja.

- Wydawca pozmienia numerację stron, doda jakieś zdjęcie, czy zmieni okładkę i już trzeba kupić nowe, a stare podręczniki wędrują do kosza - przyznaje  Marzena Bobkowska, sprzedawca podręczników z Olsztyna. 

A oprócz książek trzeba przecież jeszcze kupić przybory, ubrania, zeszyty... - Na Dominika, i to kupując najtańsze rzeczy, wydamy 660 złoty. A na dwójkę młodszych synów 880 złotych - wylicza pani Maja.

Ministerstwo Edukacji na otarcie łez oferuje mniej zamożnym rodzicom program „Wyprawka szkolna”. Po przystąpieniu do tego programu rodzice mogą starać się o częściowy zwrot poniesionych wydatków na książki dla dziecka. Warunek jest jeden - dochód na jednego członka w rodzinie nie może przekroczyć 351 złotych. Suma dofinansowania to 100 złotych na dziecko. Wnioski należy składać po 1 września do dyrektorów szkół, do których uczęszczają dzieci.

Na Fakt.pl przeczytaj również: 14-latka sama wypłynęła w morze!

Zobacz także:

Ile zarobisz w pierwszej pracy (tuż po studiach)?

W Polsce bardziej opłaca się być kelnerką albo nianią niż magistrem filologii polskiej albo geografii. Nad Wisłą studia nie dają gwarancji życia na poziomie!

VIDEO NA DZIŚ: Ojcowie wracają z Iraku (wzruszające)!

Wyciskający łzy film ukazujący powroty młodych mężczyzn z Iraku i momenty ich spotkań z dziećmi.

Polecane wideo

Komentarze (171)
Ocena: 4.98 / 5
pimko (Ocena: 1) 29.08.2019 21:50
Podreczniki do podstawówki byłego juz gimnazjum było ZA DARMO z dotacji!!! I po co wprowadzać ferment?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.07.2011 13:59
to jest ciekawe sami zobaczcie www.youtube.com/watch?v=jfzCurAInjg
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.09.2010 19:53
aa jak zwykle przesada. ubranie na wf , plecak czy piórnik i niektore przyboru już ma się w domu. Zeszyty nie trzeba kupować z pięknymi okładkami po 8 zł tylko zwykłe z tesco tyle co podręczniki są drogie ale można kupic na uzywanych. Reczy typu długopisy , ołówki jeśli nie ma sie w domu przeciez są tanie. a babka sie wypowiada że musi kupić dzieciom ubranie na wf. taaak bo dziecko nie ma w domu żadnych spodenek sportowych tylko co roku trzeba wszystkim kupować nowy strój na wf
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.09.2010 19:50
aa jak zwykle przesada. ubranie na wf , plecak czy piórnik i niektore przyboru już ma się w domu. Zeszyty nie trzeba kupować z pięknymi okładkami po 8 zł tylko zwykłe z tesco tyle co podręczniki są drogie ale można kupic na uzywanych. Reczy typu długopisy , ołówki jeśli nie ma sie w domu przeciez są tanie. a babka sie wypowiada że musi kupić dzieciom ubranie na wf. taaak bo dziecko nie ma w domu żadnych spodenek sportowych tylko co roku trzeba wszystkim kupowac nowy strój na wf
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.08.2010 17:10
komplet nowych podręczników do liceum kosztował mnie 487 zł dodajmy jeszcze ćwiczenia i zeszyty.............
odpowiedz

Polecane dla Ciebie