Ochroń swoje dziecko przed internetowym pedofilem!

Małego internautę trzeba odpowiednio przygotować do korzystania z dobrodziejstw sieci.
Ochroń swoje dziecko przed internetowym pedofilem!
09.08.2010

- Wakacje to czas, kiedy wiele dzieci niewyjeżdżających na letni wypoczynek po prostu się nudzi. Internet staje się wówczas atrakcyjnym miejscem rozrywki. Niestety, w tym czasie dochodzi do wielu niebezpiecznych sytuacji – donosi Fundacja Kidprotect.pl, która na co dzień zajmuje się bezpieczeństwem dzieci w wirtualnej rzeczywistości.

Internet to wspaniałe narzędzie, za pomocą którego dzieci mogą czerpać wiedzę, zdobywać informacje i utrzymywać kontakt ze znajomymi. Trzeba jednak odpowiednio przygotować młodego internautę do korzystania z dobrodziejstw sieci. Skutecznym narzędziem wspomagającym rodzicielską czujność są filtry rodzinne, które każdy może samodzielnie zainstalować na swoim komputerze. Nie zastąpią one jednak rozmowy z dzieckiem.

Każdy rodzic powinien mieć świadomość zagrożeń, jakie stwarzają nowe media. - Straty finansowe, szkody psychiczne, problemy z prawem – to poważne konsekwencje, które mogą dotknąć rodziców, którzy nie przygotowali dzieci do bezpiecznego korzystania z sieci – podaje Fundacja Kidprotect.pl.

Dlatego dorośli powinni przestrzegać rad specjalistów na co dzień zajmujących się bezpieczeństwem dzieci w Internecie. Są one szczególnie cenne w czasie wakacji, kiedy nasze pociechy chętniej korzystają z sieci. Oto najważniejsze z nich:

1.ROZMAWIAJ. Rozmawiaj jak najwięcej z dzieckiem. Nie karz go za błędy, o których ci mówi. Rozmawiaj z innymi rodzicami, wymieniajcie spostrzeżenia na temat działań waszych dzieci w Internecie.

2. ZDOBYWAJ WIEDZĘ. Surfuj po sieci, aby samemu odkryć tajemnice Internetu. Pokaż wartościowe strony dziecku, zachęcaj je do szukania wiedzy w sieci. Bądź przykładem!

3. UCZ. Ucz dziecko i ostrzegaj przed niebezpieczeństwami w Internecie. Naucz zasad bezpiecznego kontaktu z innymi w sieci.

4. USTAL ZASADY. Wspólnie z dzieckiem określcie, ile czasu będzie spędzało dziennie przy komputerze. Zabroń dziecku podawania swoich danych osobowych, takich jak nazwisko, numer telefonu czy adres zamieszkania. Powiedz o odpowiedzialności karnej za nękanie innych w sieci, podszywanie się pod innych użytkowników na internetowych aukcjach, itp.

5. REAGUJ. Zawiadamiaj policję o przestępstwach, a administratorów portali o niewłaściwych zachowaniach internautów. Jeśli zauważysz, że twoje dziecko jest nękane w sieci lub stało się ofiarą przestępcy seksualnego, natychmiast zapewnij mu wsparcie psychologa.

6. ZABEZPIECZ SPRZĘT. Wspomagaj swoją czujność programami filtrującymi treści i programami antywirusowymi. Regularnie aktualizuj oprogramowanie

7. GROMADŹ DANE. Zaznaczaj opcję archiwizowania rozmów na wirtualnych czatach i komunikatorach. Będą podstawą dochodzenia policyjnego w razie niebezpiecznej sytuacji.

Materiały prasowe

Zobacz także:

Spowiedź przez Internet – czy nadchodzi era Kościoła on line?

Osoby, które nie mają czasu na spowiedź w konfesjonale, z pewnością ucieszyłaby możliwość spowiedzi przez Internet. Kościół póki co pozostaje głuchy na takie żądania wiernych.

Polski Internet to SIEDLISKO CHAMSTWA! Obelgi i wulgaryzmy są na porządku dziennym!

Wrocławski sąd postanowił, że wulgaryzmy w sieci nie mogą być traktowane, jako obraźliwe! To zielone światło dla wszystkich tych forumowiczów, którzy do swoich wypowiedzi lubią dodać nieco „pikanterii”.

Polecane wideo

Komentarze (8)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 15.08.2010 00:42
Trzeba uważać !
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.08.2010 13:21
trzeba uważać na idiotów w necie wiadomo jakiś idiota skrzywdzi małe dziecko i co trzeba uważać
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.08.2010 13:20
jeśli rodzice mieliby czytać rozmowy na czatach, gg itd. to chyba bym przestała używać komputera ; /
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.08.2010 13:19
właśnie że dobrze trzeba uważać na idiotów necie wiadomo jakiś idiota skrzywdzi małe dziecko i co trzeba uważać
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.08.2010 11:53
ale beznadziejne porady.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie