Czy polskie place zabaw są bezpieczne?

Latem pamiętamy o stosowaniu kremów z filtrem słonecznym i nakryciach głowy dla dzieci. Co jeszcze należy zrobić, żeby chronić swoje dziecko w czasie wakacji? Zadbajmy o bezpieczeństwo na placach zabaw!
Czy polskie place zabaw są bezpieczne?
15.07.2010

Pomysłowość dzieci nie zna granic. Ich bezpieczeństwo jest dla nas najcenniejsze, ale jak o nie zadbać, kiedy w głowie malucha prześcigają się pomysły na oryginalne wykorzystanie zabawek oraz przedmiotów codziennego użytku.

Zastanówmy się, czy odpowiednio dbamy o to, aby dzieci właściwie korzystały z urządzeń na placach? Powinniśmy wyrobić w sobie nawyk uświadamiania dzieci na temat grożących im na placach zabaw niebezpieczeństw i konsekwencji niewłaściwego używania sprzętów. Troska o nasze pociechy powinna wyrażać się nie tylko doraźną opieką podczas ich zabawy, ale także edukacją. Z pewnością pomogłoby to zapobiec wielu tragicznym sytuacjom.

Z badań przeprowadzonych w tym roku przez UNICEF wynika, że 40% rodziców rzadko rozmawia z dziećmi na temat ich bezpieczeństwa. Maluchy łatwo dają się zwieść kolorowym urządzeniom, ale dorośli powinni być bardziej czujni. Zawsze należy zwracać uwagę na to, czy plac zabaw jest ogrodzony, posiada bezpieczną nawierzchnię i odpowiednio umocowane oraz rozmieszczone urządzenia. Niewiele osób wie o tym, że do obowiązków każdego właściciela placu należy coroczna kontrola jakości tego miejsca.

Główny specjalista do spraw norm z Centrum Kontroli Placów Zabaw - Dominik Berliński wyjaśnia co robić, kiedy znajdziemy się na placu zabaw, którego stan nas niepokoi.  Pierwszym krokiem jest niezwłoczne zawiadomienie o dostrzeżonych przez nas nieprawidłowościach właściciela placu lub zarządcy terenu, na którym plac się znajduje (często jest to spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota mieszkaniowa, dozorca lub administrator budynku). Place zabaw znajdujące sie w miejscach ogólnodostępnych, szkołach i przedszkolach są najczęściej własnością gminy lub osób prywatnych.

Informacji o tym, kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo użytkowników powinniśmy szukać na specjalnych tablicach informacyjnych, które powinny być zamieszczone na każdym placu zabaw i zawierać datę ostatniej i następnej kontroli, informację o spełnianych przez plac normach oraz o certyfikatach, jakie posiadają zainstalowane na nim sprzęty. Jeśli wskazane przez nas wady konstrukcyjne nie zostały poprawione i nadal zagrażają bezpieczeństwu dzieci o pomoc możemy zwrócić się do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Można również skontaktować się z Wojewódzkim Inspektoratem Inspekcji Handlowej.

Adresy do wymienionych instytucji można znaleźć na stronach Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Materiały prasowe

Zobacz także:

Jak wygodnie nosić dzieci?

Specjalna chusta do noszenia niemowląt stała się najmodniejszym gadżetem młodej mamy!

Samotna w ciąży – powód do płaczu?

Czasem wymarzona ciąża oznacza dobijającą samotność. Sprawdź, co zrobić, jeśli przeżywasz ją bez mężczyzny u boku.

Polecane wideo

Komentarze (16)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 21.08.2010 16:07
Proszę pamietac ze psy są malym problemem. Grozne są bakterie przenoszone przez koty. Nawet piaskownice na działkach, i innych posesjach prywatnych powinny mieć klape i być zamykane lub zasłaniane.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.08.2010 16:05
ŻADEN plac zabaw nie jest bezpieczny jesli piaskownica nie jest zamknieta i nie ma mozliwosci odizolowania jej od kotów przede wszystkim ale rowniez psow. !! Wystarczy ze dziecko wpakuje do buzi piasek ze śladowymi ilościami odchodow zwierząt zakazonych np. toksoplazmoząi powaznie zachoruję, a w jego organizmie robaki wytworzą cysty, w ktorych będą sie gnieździć i rozwijac. Tak więc drodzy rodzice, przede wszystkim wybierajcie place zabaw na zamknietych osiedlach- gdzie nie ma kotow, bo płotek przeciwko psom nic na koty nie poradzi. A jak wiadomo koty załawiaja sie do piaszczystych kuwet w tym przypadku piaskownic.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.07.2010 01:50
90 % placów nie jest ogrodzonych czy to oznacza że mamy z nich nie korzystać? kupa w piaskownicy? na trawie tez dziecko może wejść w kupę bo ludzie niestety nie sprzątają za swoimi zwierzaczkami bo ... nie ma odpowiednich pojemników na to .. temat rzeka no chyba wiadome że rodzić musi chociaż oczami pilnować dziecko a nie zostawić na dworze i isc na piwo ludzie..
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.07.2010 18:54
Dopóki w tym kraju istnieje jeszcze prymitywna rasa wlaścicieli psów,ktorzxy wyprowadzają zwierzęta nie tylko blisko placów zabaw ,ale i pod cudze płoty ,dotąd nigdy nie będziemy w "Europie"!chamstwo często wykształcone zmusisz tylko mandatami i większym dozorem,ale straż często udaje,ze nie widzi ,a hołocie trzeba by było mózgi rzucić na pożarcie psom,żeby to potem wys....pod ich własnym domem!
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 15.07.2010 15:23
W piaskownicy można glinę znaleźć
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie