Dlaczego dzieci są grube?

Kto jest odpowiedzialny za nadprogramowe kilogramy maluchów? Jaka jest przyczyna masowej otyłości wśród najmłodszych?
Dlaczego dzieci są grube?
09.07.2010

Do tej pory powszechnie uważano, że dzieci są grube, ponieważ nie chce im się uprawiać sportów, spędzają za dużo czasu przed telewizorem i komputerem oraz uwielbiają niezdrowe przekąski. Zdaniem naukowców prawda wygląda jednak nieco inaczej. Wysunęli oni odważną hipotezę, jakoby lenistwo było efektem nadwagi i otyłości, a nie jej przyczyną. Całą winę za pojawianie się nadmiaru kilogramów u kilkulatków ponoszą, według stworzonego przez badaczy raportu, rodzice, którzy od pierwszych dni życia przekarmiają swoje pociechy.

Zespół Earlybird przez 3 lata monitorował poziom tłuszczu u  ponad 200 dzieci w Plymouth. Badania były wykonywane w regularnych odstępach czasowych. Okazało się, że poziom tłuszczu w organizmie miał wpływ  na ich aktywność fizyczną. dzieci bardziej otyłe były mniej sprawne ruchowo, niż te, które nie mają problemów z nadwagą.

Ponadto dane opublikowane w Archiwum Chorób Dziecięcych sugerują, że takie dzieci mogą myśleć negatywnie o swoim ciele oraz unikają okazji do uprawiania sportu.Badania wyjaśniają, dlaczego próby rozwiązania problemu otyłości u dzieci poprzez promowanie sportu okazały się w dużej mierze nieskuteczne. Doktor David Haslam z National Obesity Forum ostrzega jednak, że ćwiczenia i ruch dają wiele korzyści dla prawidłowego rozwoju dziecka i nie mogą być w żaden sposób pomijane, a katastrofalnym błędem byłoby przyzwolenie na totalne lenistwo.

Natasza Lasky

Zobacz także:

Jak wreszcie schudnąć?

Zrób dietetyczny rachunek sumienia! Odpowiedz na kilka pytań dotyczących swojego jadłospisu i zmień szkodliwe nawyki żywieniowe! Nadprogramowe kilogramy same zaczną znikać!

Ma dwa latka i nigdy nic nie jadła!

Dziewczynka jest żywiona przy pomocy specjalistycznej sondy. Czy kiedykolwiek pozna smak czekolady?

Polecane wideo

Komentarze (30)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 08.06.2013 16:13
Trza karmić i tuczyć dzieciaki na siłę żeby anoreksji nie było!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.07.2012 13:26
Tutaj wpisz treść komentarza do Dlaczego dzieci są grube?...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.10.2010 14:10
To naprawdę okropne. Ludzie, którzy tuczą swoje dzieci wyrządzają im ogromną krzywdę. Kompleksy i odrzucenie przez rówieśników są w takim przypadku nie do uniknięcia. To przykre. A przecież wystarczy tylko zadbać by posiłki były jak najbardziej urozmaicone i zdrowe no i trzeba zapewnić dziecku odpowiednią dawkę ruchu. Dobrym pomysłem jest wysyłanie dzieci na obozy sportowe, teraz dużo firm takie organizuje np ok-tours
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.10.2010 11:01
To prawda dzieci działają instynktownie i przeważnie wiedzą czego chcą wystarczy je tylko mądrze poprowadzić. Czasami jednak bywa, że dziecko jest otyły z natury - za sprawą istnienia specjalnego chromosomu odpowiedzialnego za ten problem. Wtedy ważne jest żeby zadziałać w odpowiedni sposób.Szukając różnych porad dietetycznych znalazłam stronę z różnymi informacjami na temat odchudzania Medlinea, która również porusza temat dzieci z nadwagą. To dobrze , że się coraz więcej o tym mówi i uświadamia społeczeństwo.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.08.2010 23:51
Zgadzam sie z tym ze jak dziecko bedzie głodne to sie samo upomni, mam 1,5 rocznom siostre, jak jest głodna to sama przychodzi i mowi "am" i nikt niemusi za nia latac i wpychac jej jedzenie.Nie rozumiem tych ludzi co na siłe karmia dzieci przeciez one sa jak kazde inne stworzenie i same wiedza kiedy i ile chca zjesc.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie