Jak uchronić dziecko przed rotawirusami?

Niestrawność, infekcja bakteryjna czy alergia pokarmowa to jedne z najczęstszych przyczyn występowania biegunki u niemowląt. Zdecydowanie gorzej, gdy źródłem dolegliwości jest zakażenie wirusem Rota.
Jak uchronić dziecko przed rotawirusami?
24.06.2010

Ryzyko zakażenia rotawirusami jest bardzo wysokie wśród dzieci, pomiędzy 6. a 24. miesiącem życia. Rozprzestrzenianie się wirusa następuje zazwyczaj drogą pokarmową oraz oddechową. Łagodny przebieg choroby nie wymaga hospitalizacji malca. Interwencja lekarza konieczna jest jednak w przypadku odwodnienia, gdy woda oraz utracone elektrolity uzupełniane są za pomocą kroplówki.

Jak rozpoznać  chorobę?

Choroba rozwija się  bardzo gwałtownie, a najczęstsze objawy infekcji rotawirusowej to trwająca od 1 do 3 dni gorączka, gwałtowne wymioty oraz wodnista, kilkudniowa biegunka, która w wielu wypadkach może prowadzić do odwodnienia. Podczas choroby malec może oddawać stolec od kilku do nawet 20 razy na dobę. Skuteczna terapia, polegająca w dużej mierze na podawaniu dziecku dodatkowej porcji płynów, pozwala na ograniczenie objawów choroby. W wyniku utraty wody dziecko staje się słabe i senne, skóra staje się sucha, a oczy i ciemiączko zapadają się.  Jeżeli należyta kontrola nad gospodarką wodno – elektrolitową nie zostanie zachowana, biegunka w rzadkich przypadkach może doprowadzić do wstrząsu.  

Domowe sposoby opanowania biegunki

Odpowiednie postępowanie już od początku wystąpienia pierwszych objawów zakażenia pomaga złagodzić przebieg choroby. Najistotniejszym czynnikiem, o którym bezwzględnie należy pamiętać, jest podawanie dziecku dodatkowych porcji płynów, które pozwolą na zbilansowanie utraconych podczas biegunki elektrolitów. Maluszek powinien dostawać ok. 150 ml płynów na każdy kilogram masy ciała. Najlepiej podawać mu przegotowaną i wystudzoną wodę specjalnie dla niemowląt, jak na przykład rekomendowaną przez Centrum Zdrowia Dziecka wodę  Mama i ja. Ze względu na zbilansowany skład bardzo dobrze nawadnia organizm Dziecka, chroniąc przed konsekwencjami niedoboru płynów. Ciepła woda z kranu może nasilić wymioty, zaś dosładzane cukrem soki i herbatki mogą potęgować odczucie pragnienia. Niewskazane są również wody średniozmineralizowane, które ze względu na znaczną zawartość minerałów, mogą dodatkowo obciążyć już osłabiony układ pokarmowy Dziecka. Ważne, by napoje podawać łyżeczką, kilka razy w ciągu dnia, uważając by nie dopuścić do zachłyśnięcia. Jeżeli maluch nie chce pić wody, dodatkowe płyny można podawać mu pomiędzy kolejnymi porcjami posiłku. 

Dieta Dziecka powinna być lekkostrawna obfitująca w białko oraz sole mineralne. Warto podawać kleik ryżowy oraz lekki krupnik z odrobiną mięsa i marchewką. Gdy gorączka nie spada, pediatra może zalecić podawanie dziecku środków przeciwgorączkowych. Nie należy jednak stosować leków przeciwbiegunkowych – spowalniają one proces wydalania toksyn i wirusa z organizmu, co tylko maskuje objawy choroby.     

Co powinno Cię zaniepokoić?

Rotawirusy są niezwykle niebezpieczne dla niemowląt, u których woda stanowi aż 80% masy ciała. Choroba powoduje znaczą utratę tego składnika, co w bardzo poważnym stopniu może zaburzyć gospodarkę elektrolitową Dziecka. Istnieją przypadki, gdy niezbędna okazuje się interwencja lekarza. Hospitalizacja jest konieczna, gdy biegunka wystąpi u Dziecka poniżej 6 miesiąca życia i towarzyszy jej bardzo wysoka gorączka przekraczająca 39°C. Warto skonsultować się z pediatrą, gdy w czasie choroby wystąpią częste wymioty, a dziecko nie chce przyjmować dodatkowych płynów oraz gdy biegunce towarzyszy krwawienie.

Jak uniknąć zakażenia? 

W profilaktyce istotną  rolę odgrywa higiena przygotowywanych posiłków oraz właściwa pielęgnacja Dziecka. Maluszek nie powinien wkładać do buzi brudnych przedmiotów, a owoce i warzywa podawane dziecku powinny być starannie umyte, najlepiej przegotowane. Dobrze jest również, gdy maluch karmiony jest piersią również po ukończeniu 6.miesiąca życia. Pokarm mamy dostarcza do organizmu Dziecka niezbędnych przeciwciał, co pozwala wzmocnić rozwijający się dopiero organizm.     

Szczepienie 

Szczepienia są w stanie w znacznym stopniu zmniejszyć objawy choroby. Pierwszą dawkę maluszek może otrzymać, gdy ukończy 6 tygodni. By terapia była skuteczna, cały cykl trzeba zakończyć zanim dziecko osiągnie wiek 24 tygodni. Szczepionka podawana jest doustnie w dwóch lub trzech dawkach z odstępem około 4 tygodni. Warunkiem szczepienia  jest bardzo dobry ogólny stan Zdrowia Dziecka. 

Materiały prasowe 

Zobacz także:

Porzucone maleństwo nigdy nie pozna swojej mamy! 

Malutki chłopczyk został oddany do „okna życia” w Gliwicach. 

„Żona od lat sypia z naszym synem!” 

Ta patologiczna to realia w jednego z miejscowości na Opolszczyźnie, gdzie mężczyzna odkrył romans pomiędzy własną żoną a ich synem.

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 28.03.2013 23:26
właśnie jak napisane odpowiednia gospodarka wodno-jelitowa przed wszystkim musi byc zachowana, dlatego podaję swojemu maluszkowi przy biegunce orsalit żeby się nie odwodnił, jak do tej pory z tego powodu nie wylądowaliśmy jeszcze w szpitalu na szczęscie, najlepiej podawać dziecku przez rureczkę małymi łyczkami
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.06.2010 13:50
Bo szczepionka nie zapobiega, lecz pomaga złagodzić przebieg choroby. Niestety....
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.06.2010 23:22
na szczepionki Adasia wydaliśmy ponad 700zł, wszystko zgodnie z zasadami... mały już trzeci raz odkąd skończył 4 miesiące złapał to paskudztwo, się człowiek nabiegał nadenerwował i pieniędzy wyrzucił i wszystko na nic...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie