CIĄŻA BEZ TAJEMNIC: Ciąża po ciąży. Jak o siebie zadbać?

Niedawno urodziłaś dziecko i znowu zobaczyłaś dwie kreski szczęścia na teście? Dowiedz się, jak zaplanować jedną ciążę po drugiej!
CIĄŻA BEZ TAJEMNIC: Ciąża po ciąży. Jak o siebie zadbać?
07.04.2010

Niedawno urodziłaś dziecko i znowu zobaczyłaś dwie kreski szczęścia na teście? A może jesteś świeżo upieczoną mamą i zastanawiasz się, czy nie sprawić ukochanemu szkrabowi rodzeństwa? Niezależnie od tego - czy kolejny maluch był niespodziewanym prezentem, czy wręcz przeciwnie, od początku planowaliście z mężem, aby między dziećmi była mała różnica wieku – dowiedz się, kiedy jesteś gotowa na kolejną ciążę oraz jak o siebie zadbać w tym szczególnym okresie!

Mama na dwóch etatach

Przede wszystkim należy pamiętać, że różnica wieku między rodzeństwem mniejsza niż dwa lata to duże wyzwanie dla mamy, która ma podwójną liczbę obowiązków i zmuszona jest zrezygnować z pracy. Każde z dzieci potrzebuje bardzo intensywnej opieki, skupia na sobie ogrom uwagi. To wszystko bardzo męczy, szczególnie niedoświadczonych rodziców, i może generować małżeńskie konflikty. Na domiar złego, starsze dziecko prawdopodobnie będzie okazywało zazdrość o młodsze, które zabiera mu mamę. Z drugiej jednak strony, przez trzy intensywne lata można odchować dwójkę dzieci i spokojnie wrócić do pracy. Poza tym, dzieci w podobnym wieku przechodzą te same choroby, a wam, jako rodzicom, łatwiej będzie podołać obowiązkom związanym z okresem niemowlęcym młodszego dziecka, ponieważ jeszcze nie zdążyliście się od nich odzwyczaić. Problemu nie powinno wam również sprawiać zaplanowanie wspólnego czasu dla rodziny, bo dzieci (które z racji małej różnicy wieku świetnie się dogadują) posiadają podobne zainteresowania.

Z medycznego punktu widzenia...

Lekarze uważają, że najbezpieczniej zajść w kolejną ciążę po upływie minimum ośmiu miesięcy od poprzedniego porodu. W tym czasie organizm kobiety zdąży się zregenerować, a młoda Mama przyzwyczai się do nowych obowiązków i łatwiej będzie jej pogodzić opiekę nad dwójką maluchów. Jeśli jednak długo karmisz piersią, przerwa powinna być dłuższa. W tym wypadku zaleca się, aby kolejną ciążę zaplanować dopiero na kilka miesięcy po zakończeniu karmienia.  

Specjaliści podkreślają również,  że z narodzinami następnego dziecka powinny poczekać kobiety, które miały wcześniej cesarkę. W tym wypadku świeżo upieczona Mama potrzebuje od roku do nawet dwóch lat na stuprocentowe odzyskanie sił. Najistotniejsze jednak, aby w tym okresie zrosła się blizna na macicy. Jeśli zajdziesz w ciążę, a blizna nie będzie wystarczająco mocna, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo kolejnego cesarskiego cięcia i narodzin wcześniaka. W czasie kontrolnego USG może się bowiem okazać, że blizna jest zbyt cienka albo zaczyna krwawić, a wtedy konieczne jest przeprowadzenie cesarskiego cięcia bez względu na to, w którym tygodniu ciąży jesteś.

Podwójna rewolucja

Czasem jednak bywa tak, że ciąża pojawia się niespodziewanie, a rodzice nie mają czasu na planowanie, czy rozważanie za i przeciw. Najczęściej dotyczy to kobiet, które nie stosują po porodzie żadnych zabezpieczeń, wierząc w antykoncepcyjne działanie laktacji. Ginekolodzy alarmują, że karmienie naturalnym mlekiem zapobiega ciąży tylko, jeśli dziecko jest regularnie, kilka razy dziennie, przystawiane do piersi matki.

Nieważne jednak, czy ciąża jest zaskoczeniem, czy nie. Teraz musisz zadbać nie tylko o nowonarodzonego maluszka, ale również o siebie i nowe życie rozwijające się w twoim brzuszku. Do 16. tygodnia powinnaś zażywać kwas foliowy, który chroni płód przed wadami cewy nerwowej. Znajdziesz go w aptece albo… w pożywnych pokarmach. Jedz dużo zielonych warzyw, fasolę, pieczywo pełnoziarniste. Staraj się również utrzymać zrównoważoną dietę, bogatą w witaminy i składniki mineralne, aby uniknąć ich niedoborów. Oprócz tego, bądź pod ciągłą opieką lekarza, najlepiej tego, który prowadził cię podczas poprzedniej ciąży. Wykonaj wszystkie zalecone przez niego badania i nie bagatelizuj niepokojących sygnałów, jakie wysyła twoje ciało.  

Warto również, aby w ciągu dnia, gdy twój mąż jest w pracy, ktoś był przy tobie i pomagał ci w opiece  nad starszym dzieckiem (albo dzieciach). Mogą się bowiem zdarzyć dni, kiedy będziesz się źle czuła, a nudności nie pozwolą ci na czuwanie przy łóżeczku maluszka. W drugim i trzecim trymestrze ciąży powinnaś również unikać noszenia dziecka na ręku.

Troska o sylwetkę 

Dwie ciąże w krótkim odstępie czasu mogą grozić nadmiernym przyrostem wagi. Dzieje się  tak dlatego, że młoda Mama nie zdążyła jeszcze schudnąć po pierwszym dziecku, a już ma apetyt, aby znowu "jeść za dwoje”. Należy jednak pamiętać, że jeśli waga kobiety ciężarnej przekroczy bezpieczną średnią (idealny przyrost wagi w tym okresie to 11-13 kg), pojawia się ryzyko powikłań: cukrzycy ciążowej, nadciśnienia indukowanego ciążą, przedwczesnego porodu czy cesarskiego cięcia. Duży przyrost wagi wiąże się też z większą niewygodą (bóle pleców, obrzęki) oraz trudnym powrotem do sylwetki sprzed ciąży.  

Aby temu zapobiec, starannie zaplanuj swoją dietę (najlepiej pod czujnym okiem dietetyka) i staraj się zażywać ruchu – zapisz się na jogę dla ciężarnych albo regularnie gimnastykuj się w domowym zaciszu. Najprzyjemniejszą i najbardziej efektywną formą sportu okażą się teraz spacery z dzieckiem.  

Karmienie piersią - tak czy nie?  

Wiele mam nie chce rezygnować z karmienia maluszka naturalnym mlekiem, nawet jeśli spodziewa się kolejnego dziecka. Należy wtedy szczególnie zadbać o prawidłową dietę, bogatą w świeże warzywa, przyprawy ziołowe, ziarna słonecznika, pestki dyni, migdały, świeże ryby (najlepiej przyrządzić je na parze), szynkę dobrej jakości, pieczone mięsa, świeże pieczywo, płatki owsiane i jęczmienne, świeże soki jednodniowe, woda mineralna, naturalne twarożki, świeże i suszone owoce oraz gorzką czekoladę.  

Jeśli mimo przestrzegania tego jadłospisu, będziesz czuła się osłabiona, ogranicz karmienie piersią do jednego posiłku, np. tuż przed snem. Dokarmiaj wtedy dziecko modyfikowanym mlekiem w proszku oraz domowymi zupkami i kaszkami.  

Pamiętaj! Jeśli twoja ciąża jest zagrożona, zrezygnuj z laktacji. Kiedy dziecko ssie pierś, w organizmie matki uwalnia się oksytocyna – hormon, który pobudza macicę do skurczy.    

Gabriela Mostowicz - Zamenhof

Kolejnego poradnika z cyklu ciąża bez tajemnic szukajcie na Papilocie już  w kolejną środę! 

Zobacz także:

Ciąża bez tajemnic: Ile można przytyć przez 9 miesięcy? (SONDA) 

Sprawdź, co jeść i w jakich ilościach, żeby w ciąży i po rozwiązaniu nie wyglądać jak balon. 

Jak dbać o miejsca intymne po nacięciu krocza? 

Po urodzeniu dziecka trzeba bezwzględnie zadbać o naruszone miejsca intymne.

Polecane wideo

Komentarze (33)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 16.01.2013 19:42
6 miesięcy po urodzeniu córeczki zaszłam w kolejną ciążę. To nie było jakieś wielkie zaskoczenie bo nie dbaliśmy z mężem specjalnie o zabezpieczenie, ale kiedy ta myśl do mnie dotarła to trochę się przeraziłam. Na razie nie mogę sobie wyobrazić jak ja to wszystko ogarnę - to nocne wstawanie do dwójki...? karmienie, kiedy jedno będzie przy piersi a drugie trzeba będzie nakarmić zupą...? wyjście na dwór (nawet nie mam pojęcia jaki wózek kupić bo starsze jeszcze nie będzie pewnie chodzić) jak to logistycznie rozwiązać...? Nie znam nikogo, kto miałby dwójkę dzieci tak szybko i nawet nie mam się kogo poradzić, pogadać. Może ktoś pomoże????
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.11.2012 11:36
3 m-ce po urodzeniu dziecka zaszłam w kolejną ciążę. Niezregenerowana, niedospana z powodu wstawania w nocy, niedojedzenia- o dieta eliminacyjna antykolokwa (niedziałająca zresztą) moje włosy były wszędzie- na głowie najmniej.... Zbalansowana zdrowa dieta? Bardzo chętnie- gdybym przez pierwszy trymestr wszystkiego nie zwracała.... potem bóle kręgosłupa, hemoroidy, nietrzymanie moczu. Teraz jestem w 30 tc. Czuję się, jakbym była w 70 tc, bo przerwy między ciążami nie zdążyłam odczuć. Artykuł piękny, patetetyczny nieco- tak jak niektóre komentarze, ale nie wmawiajmy kobietom, że jak źle się czują, narzekają, ze im ciężko, to są złymi matkami... po prostu chcą się wygadać, podzielić doświadczeniem, przestrzec....
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.04.2010 17:55
Drogie Papilotki ! Nie wiedziałam gdzie to mam napisać, więc wybrałam pierwszy lepszy artykuł. Ostatnio zaszłam w ciąże.. Mam 18 lat i zaczął mi się 5 miesiąc.. Niestety bardzo się martwię gdyż moje wyniki z morfologii po raz drugi nie są zbyt dobre.. Hemoglobina wynosiła u mnie za pierwszym razem 10.2 a teraz 11,3.. gdzie norma to od 12.0-16.0..Czy to może mieć zły wpływ na przebieg ciąży? Byłam zaskoczona, tymi wynikami gdyż przez prawie 2 miesiące brałam żelazo w tabletkach na podwyższenie poziomu hemoglobiny.. Proszę Was o radę... z górydziękuje
zobacz odpowiedzi (5)
Anonim (Ocena: 5) 07.04.2010 18:09
Polska wersja Lockerz! Chcesz wygrać nagrody? www.takeagift.pl/polecam:49870
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.04.2010 17:35
A ja tam mam już 17 lat, urodzę za miesiąc, odchowam malucha, chcę miec tylko jedno dziecko ;) Później stanę się atrakcyjną kobietą, która wie co to macierzyństwo, a w dodatku nie będe musiała większości życia spędzać w pieluchach ;) Dzidzia dorośnie a ja nadal będę młoda. Mam super narzaeczonego, ogólnie jest git ;) Życzę wszystkim młodym mamom takiego optymistycznego nastawienia jak moje i uszy do góry, świat się nie zawalił ;) A te które mnie skrytykują, że jestem zbyt młoda - ja też tak uważałam, że ciąża w tak młodym wieku jest głupia póki gumka mi nie pękła. W waszym przypadku będzie tak samo ;);)
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie