Ile kosztuje dziecko? 15 EKONOMICZNYCH PRAWD

Od najmłodszych lat powinnaś uczyć swoje dziecko, jak gospodarować mądrze pieniędzmi. 15 ekonomicznych prawd boleśnie zrzuca klapki z mamusinych oczu…
Ile kosztuje dziecko? 15 EKONOMICZNYCH PRAWD
01.04.2010

Dziennikarze magazynu Puls Biznesu przedstawili na łamach pisma 15 ekonomicznych prawd dotyczących dzieci. Bardzo ciekawe i pouczające, niezależnie od tego, czy już masz swoje dzieci czy sama wciąż jesteś dzieckiem. Zachęcamy do przeczytania!

1. Wydawanie pieniędzy ma miejsce tylko wtedy, gdy wcześniej się je zarobi.

2. Jeśli dzieci namawiają rodziców na wycieczkę do sklepu z zabawkami, to znak, że najwyraźniej pora rozważyć wprowadzenie kieszonkowego.

3. Stawka kieszonkowego nie może być zbyt niska, żeby dziecko nie mogło sobie na nic pozwolić, ale nie może też być tak wysoka, bo wtedy dziecko stać na wszystko. Trzeba wyważyć to w taki sposób, by dziecko miało okazję uczyć się planowania finansowego.

4. Dobre oceny powinny być oczekiwane przez rodziców. Podobnie ze sprzątaniem domu, bo to cena rodzinnego życia.

5. Ukończone 16 lat to wiek legalnego podejmowania pracy, ale warto już w wieku 13 lat zachęcać dzieci do myślenia o możliwościach zarobku.

6. Doradzaj swoim dzieciom w kwestiach finansowych i bądź dla nich przewodnikiem w świecie gospodarki, ale nigdy nie dyktuj co i jak mają robić z pieniędzmi.

7. Naucz dziecko ostrożnie obchodzić się z kartą kredytową i uczulaj je, że spóźnianie się z regulowaniem minimalnych spłat może grozić wysokimi karami.

8. Tylko 50% pieniędzy przetrzymywanych w skarbonce można wyciągnąć by coś sobie kupić. Reszta musi tam pozostać.

9. dzieci mają prawo narobić finansowego bałaganu, bo dzięki temu uczą się na błędach.

10. Warto oswajać maluchy z działaniem giełdy i prowadzeniem przedsiębiorstw, nawet na tak podstawowym poziomie, jak malowanie kredką modelu biznesowego.

11. Nie musisz być bogaty, żeby uczyć dziecko, na czym polega działalność giełdy.

12. Jeśli dziecko nie wykazuje zainteresowania pomocą charytatywną, ty musisz takie posiadać.

12. Rodzice nie muszą oszczędzać każdego grosza na przyszłą edukację dzieci. Muszą jedynie odłożyć tyle pieniędzy, by mieć zdolność opłacenia studiów.

14. Jednym z najwspanialszych prezentów, jakie może dać rodzic swoim dzieciom, jest jego własna finansowa samowystarczalność w dorosłym życiu.

15. W pewnym momencie trzeba powiedzieć dzieciom, że „Bank mama i tata” został oficjalnie zamknięty.

Zasady pochodzą z Pb.pl

Zobacz także:

W jakim wieku najlepiej zajść w ciążę zdaniem Polek?

Co dziesiąta kobieta chce mieć tylko jedno dziecko albo wcale. Jedna trzecia pań wolałaby gromadkę trojga potomków, a połowa duecik.

Ile można przytyć w czasie ciąży?

Najlepiej ważyć się regularnie (lekarze sugerują raz w tygodniu) oraz wyniki zapisywać w notesie, a później konsultować je z ginekologiem lub położną.

Polecane wideo

Komentarze (108)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 13.04.2010 00:05
akurat dziecko to nie tylko wydatek rzędu tzw. kieszonkowego. co do punktu 12, to owszem, może i tak jest, ale nie w Polsce, a USA gdzie prestiżowa uczelnia, to uczelnia prywatna. w Polsce takimi są uczelnie państwowe, gdzie mimo wszystko, koszta samej nauki są minimalne.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.04.2010 18:27
no i prawda
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.04.2010 19:07
Tutaj wpisz treść komentarza...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.04.2010 15:41
max prima aprilis chyba... jaksi kosmos ten artykul.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.04.2010 21:59
nie wiem kto tu pisze te plytkie reportaze ;|
odpowiedz

Polecane dla Ciebie