Jaki jest najlepszy wiek na to, żeby zostać ojcem? Naukowcy podali konkretne „okienko”

Później zaczynają się schody...
Jaki jest najlepszy wiek na to, żeby zostać ojcem? Naukowcy podali konkretne „okienko”
Fot. pexels
05.08.2023

Czy istnieje idealny wiek na to, aby po raz pierwszy zostać mamą? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta. Mimo to przeprowadzono już mnóstwo badań na ten temat, a kolejne grupy naukowców próbują rozstrzygnąć tę kwestię raz na zawsze. 

Zobacz również: Naukowcy ustalili idealny wiek na pierwsze dziecko. Rodząc wcześniej, sporo ryzykujesz

A jak to jest z mężczyznami? Czy istnieje idealny wiek na to, aby zostać ojcem? Naukowcy przyjrzeli się temu zagadnieniu. Na podstawie swoich wniosków podali konkretne “okienko” wiekowe. 

Najlepszy wiek dla mężczyzny na zostanie ojcem

Wyniki badań zostały przedstawione w czasopiśmie “Journal of Epidemiology & Community Health”. Jak czytamy, z biologicznego punktu widzenia najlepszy moment na ojcostwo plasuje się między 20. a 30. rokiem życia. 

Zdaniem naukowców zegar biologiczny jest istotny również w przypadku mężczyzn. Eksperci dowiedli, że wraz z upływem lat jakość męskiego nasienia stopniowo spada. Z wiekiem plemniki ulegają mutacjom genetycznym, co zwiększa prawdopodobieństwo, że ich DNA może zostać uszkodzone. To z kolei ma wpływ nie tylko na płodność, a także na zdrowie potencjalnych dzieci. Zaobserwowano m.in., że potomstwo mężczyzn w wieku powyżej 40 lat ma pięciokrotne wyższe ryzyko rozwoju zaburzeń autystycznych w porównaniu z ogólną populacją. 

Eksperci radzą też, aby mężczyźni po 35. roku życia regularnie badali jakość swojego nasienia, ponieważ właśnie wtedy zaczyna ona stopniowo spadać. 

Co sądzicie o wynikach tego badania? 

Zobacz również: Czy on jest gotowy na dziecko? Sprawdzisz to tym prostym testem

Polecane wideo

Horoskop MIŁOSNY na sierpień
Horoskop MIŁOSNY na sierpień - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 29.09.2023 14:29
Skąd te głupoty? Podajcie źródło! U faceta jakość plemników spada dopiero koło 50tki. To kobiety mają problem z płodnością po 35 roku życia, bo wszelkie ryzyka pojawiają sie właśnie w tym wieku i kontrola cyklu jest konieczna. Warto w domu mieć komputer cyklu, np. cyclotest MyWay
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.08.2023 13:41
Ta już widzę kolesia po 20 stce będącego dobrym ojcem, sam jest jeszcze jak dzieciak
odpowiedz

Polecane dla Ciebie