Jak dbać o miejsca intymne po nacięciu krocza?

Nawet bez konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia, położna może sięgnąć po skalpel. Dlaczego podczas porodu może dojść do nacięcia krocza? Z czym wiąże się taki zabieg? Jakie mogą być powikłania?
Jak dbać o miejsca intymne po nacięciu krocza?
18.03.2010

Nie ma wątpliwości, że wszystkie z nas nie już jednokrotnie rozważały kwestię  ciąży i urodzenia dziecka. Jednak pytania takie jak: ile mieć  dzieci i czy wolałybyśmy urodzić chłopca, czy dziewczynkę to zaledwie naiwne wątpliwości tych z nas, które póki co, jedynie marzą o stworzeniu własnej rodziny.

W miarę upływu czasu i zmian naszych planów, pytania zaczynają być coraz bardziej konkretne… aż w końcu, wszystko, co nas interesuje, to odpowiedzi i skuteczne rady: kiedy pójść z dzieckiem na szczepionkę, jak sprawić by przestało płakać i dlaczego wysypka na skórze naszego maluszka nie znika?!

Dla młodych cenna rada: warto zadbać o siebie! W innym razie zmęczenie i dolegliwości fizyczne, uprzykrzą piękny czas, jakim jest powrót noworodka do domu… Nie każda kobieta zdaje sobie sprawę z tego, co tak naprawdę może dziać się z jej ciałem podczas porodu i po nim… Warto wiedzieć, że jeśli nie zajdzie potrzeba wykonania cesarskiego ciecia, a poród odbędzie się w sposób naturalny, położna może dokonać nacięcia krocza. Co to oznacza?

Większość kobiet, po takim zabiegu boryka się z objawami, towarzyszącymi gojeniu się rany. Bólowi towarzyszy świąd i pieczenie… Warto uzbroić się w leki neutralizujące podobny dyskomfort, aby uniknąć ryzyka infekcji i poporodowego krwawienia z dróg rodnych. Przede wszystkim nie można dopuścić do zakażenia! To stanowi zagrożenie nie tylko dla mam. Cierpieć mogą również maluchy, którym zabraknie opieki młodej mamy.

Rozwiązaniem są  leki, zawierające chlorowodorek benzydaminy taki jak np. Tantum Rosa. Stosowanie ich, zmniejsza ryzyko nadkażenia rany, działa przeciwzapalnie, antyseptycznie, a przede wszystkim przeciwbólowo! Tu przestroga: o wszystkich ewentualnościach i powikłaniach należy pomyślec już teraz! W przeciwnym razie, okres pierwszych tygodni opieki nad noworodkiem, niezwykle umacniający więzi między matką, a dzieckiem, może zamienić się w istny koszmar!

Alicja Milewska

Zobacz także:

Porada ginekologiczna: Jak żyć po wstydliwej chorobie?

Jeśli ty lub twój partner cierpieliście na chorobę weneryczną, koniecznie przekonajcie się, jak postępować po powrocie do zdrowia.

Ciąża bez tajemnic: Ile można przytyć  przez 9 miesięcy? (SONDA)

Ile powinna wskazywać waga w miarę upływu ciąży? Czy przybranie 20 kilogramów jest normalne? Jak się odżywiać, by dzidziuś rósł w siłę, a biodra nie obrastały tłuszczem?

Polecane wideo

Komentarze (50)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 17.04.2010 09:41
a po zastosowaniu tantum rosa trzeba się podmyć czy tak zostawić?? zastanawiam się poniewaz lekarz mi kazał to stosować po nacięciu, ale w ulotce nic nie ma na ten temat... prosze o pomoc.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.04.2010 15:54
To nie ma na to zadnego znieczulenia? o.O...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.03.2010 20:10
Czyli mamy kolejną reklamę leków, a nie porządny artykuł. Niczego się nie dowiedziałam z tego artykułu.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 19.03.2010 01:04
nie rozumiem kiedyś kobiety rodziły same i było dobrze
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 18.03.2010 22:40
przed porodem smarujcie krocze olejkiem migdałowym, podobno pomaga i nie trzeba wtedy nic nacinać podczas porodu. Ja sobie kupię, termin porodu mam na wrzesień :)
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie