Ciąża bez tajemnic: Wielkomiejska moda na „cesarki”

Coraz więcej kobiet decyduje się na cesarkę tylko dlatego, że nie chce rodzić siłami natury. Oficjalnie tego typu praktyki są zakazane, ale zawsze znajdzie się lekarz, który zgodzi się przeprowadzić zabieg…
Ciąża bez tajemnic: Wielkomiejska moda na „cesarki”
17.03.2010

Cesarka na życzenie, czyli  tzw. elektywne cięcie cesarskie, to jeden z bardziej kontrowersyjnych tematów związanych z ciążą i porodem. Decyduje się na nie coraz więcej kobiet, szczególnie  robiących karierę mieszkanek wielkich miast, które odczuwają silną potrzebę uporządkowania życia, a co za tym idzie - wpisania porodu w terminarz, tak jak np. ważnego spotkania z klientem.

Wielu lekarzy uważa, że przeprowadzanie tego rodzaju operacji bez specjalnych wskazań, jest nieetyczne i powinno być zabronione. W praktyce jednak dostęp do cesarki na życzenie nie jest specjalnie skomplikowany – ma ją w swojej ofercie większość prywatnych klinik położniczych (niektóre w ogóle nie przyjmują naturalnych porodów), a cena zabiegu także nie jest wygórowana – od około 1600 do 2000 złotych.

Jak czytamy w „M jak mama” (nr 3/2010), zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy cesarek na życzenie dysponują wynikami badań potwierdzających słuszność reprezentowanych przez nich poglądów. Krytycy elektywnych cięć zarzucają wykonującym je lekarzom odhumanizowanie porodu, sojusznicy natomiast podkreślają względy bezpieczeństwa. Poniżej przedstawiamy kilka wybranych zalet i wad cesarki na życzenie. Więcej informacji znajdziecie w marcowym numerze magazyny „M jak mama”.

Pozytywne strony cesarki na życzenie:

Poród będzie szybki i bezbolesny – cięcie elektywne jest dobrym rozwiązaniem w przypadku kobiet obawiających się bólu porodowego, skurczy macicy oraz wycieńczenia organizmu. Przeprowadza się go w znieczuleniu zewnątrzoponowym, które znosi czucie z dolnych partii ciała, przy jednoczesnym zachowaniu świadomości.

Miejsca intymne nie zostaną uszkodzone – drogą rodnym podczas cesarskiego cięcia nie grozi żadne niebezpieczeństwo, ponieważ nie będą  brały w nim udziały, co zmniejsza ryzyko pojawienia się nietrzymania moczu czy trudności z osiągnięciem seksualnej satysfakcji. Dość szybko po operacji można wrócić do współżycia.

Dzień porodu zostanie wyznaczony, więc nic cię nie zaskoczy – cesarskie cięcie elektywne wyklucza element zaskoczenia. Można więc się do niego dobrze przygotować, wykluczając przygody w jadącej do szpitala na oślep taksówce…

Negatywne skutki cesarki na życzenie:

Cięcie niesie za sobą ryzyko śmierci -  Statystki podają że ryzyko śmierci podczas cięcia cesarskiego jest wyższe niż w przypadku porodów naturalnych, ale może mieć to związek z ogólnie gorszym stanem zdrowia kobiet kierowanych na operację. Nie istnieją żadne dane biorące pod uwagę wyłącznie cięcie elektywne.

Dziecko może mieć problemy z układem oddechowym – Dziecko urodzone przez cięcie pozbawione jest możliwości naturalnego przystosowania się do nowych warunków.

Możesz dłużej dochodzić do siebie – Po operacji wstanie z łóżka jest możliwe dopiero po upływie przynajmniej 8 godzin, a czasem niestety nawet kilku dni. Rana jest bolesna, później zostaje niewielka blizna. Kobieta jest osłabiona, więc w opiece nad dzieckiem potrzebuje pomocy.

Gabriela Mostowicz - Zamenhof

Zobacz także:

Ciąża bez tajemnic: Ile można przytyć w ciąży?

Ciąża bez tajemnic: Czy w ciąży można uprawiać sporty?

Polecane wideo

Komentarze (128)

Ocena: 4.98 / 5
2 (Ocena: 2) 02.08.2015 07:10
Mialam cesaeskie ciecie a po zabiegu wspalam juz po 3 godzinach a kilka godzin poznoej juz sama. Chodzilam.po szpitalnym korytarzu. Najgorzy jest moment pierwszego wstania na wlasne nogi tak jak po kazdej operacj. Pozatym zapomniano napisac ze cesarskie ciecie uratowalo rowniez.zycie wielu dzieci jak i matek.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.04.2011 11:24
Cesarka na życzenie, ale tylko jak się zakombinuje. Niestety znieczulenie też jest tylko dobrą wolą lekarza. Za to szpital możemy wybrać już same. Czytałam na iwoman.pl, że wg rozporządzenia lekarz ma być dla pacjentki miły i uśmiechnięty, ale jeśli nie będzie i tak nigdzie tego nie będziemy mogły zgłosić. Po co więc taki zapis? parodia.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.02.2011 14:47
ja za parę dni bede miala cesarke i panicznie sie boje ... wolalbym urodzic naturlanie .... cesarka mnie naprawde przeraza swiadomosc ze bede przytomna i bede wszystko slyszec doprowadza mnie do placzu no i tak bardzo chcialam zeby narzeczony byl przy mnie ... :( :( :( .... ja naprawde nie rozumiem jak mozna CHCIEC cesarki dla mnie to chore !!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.05.2010 22:14
urodziłam 5 dni temu siłami natury bez znieczulenia(mam 22 lata), powiem tak: ból jest wszechogarniający, niemal niemozliwy do zniesienia,nacięcie krocza też jest nieprzyjemne(z szycem w bonusie) ale moment gdy czujesz, jak wypierasz SAMA dziecko na świat, jak przeciska sie główka, potem ramionka i nagle słyszysz krzyk zdrowego dziecka, a do tego satysfakcja, że sama pokonałaś tak trudna drogę jest nie do opisania i nie do zapomnienia w przeciwieństwie do bólu, o którym po kilku dniach prawie nie myślisz. Jest to coś cudownego i odmienia życie kobiety. Jak macie szanse rodzic naturalnie to róbcie to, naprawdę warto, żaden orgazm nie da takiego spełnienia jak wydanie dziecka na świat własnymi siłami!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.05.2010 21:46
chciałabym cesarke...mam 20 lat, ale rodzenie siłami natury to chyba nie dla mnie, naoglądałam sie porodów na youtube gdzie krocze kobiet pękało, lub je nacinali, krew sie lała, na samą myśl jest mi słabo, chyba bym tego nie wytrzymała, myśle ,ze gdybym była w ccciąży i miała ciągle w głowie, że za jakiś czas będe rodziła w mękach to ciąża nie była by dla mnie czymś przyjemnym...nie wiem, może podczas ciąży inaczej się myśli, ale na chwilę obeną jestem przerażona.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie