Czy osoba po rozwodzie i żyjąca w nieformalnym związku może otrzymać rozgrzeszenie? Ksiądz wyjaśnia

Odpowiedź duchownego podzieliła internautów.
Czy osoba po rozwodzie i żyjąca w nieformalnym związku może otrzymać rozgrzeszenie? Ksiądz wyjaśnia
Fot. Unsplash (Kelly Sikkema), Pexels (Gift Habeshaw)
30.03.2023

Niedawno pisałyśmy o księdzu Sabastianie Picurze, który cieszy się dużą popularnością na TikToku i chętnie odpowiada na pytania wiernych. Jego odpowiedzi budzą jednak kontrowersje wśród internautów. Podobna sytuacja ma teraz miejsce w przypadku innego duchownego, który zdobył rozgłos w Sieci. Ksiądz Piotr Jarosiewicz został zapytany, czy osoba po rozwodzie i żyjąca w nieformalnym związku może dostać rozgrzeszenie. Jego odpowiedź podzieliła użytkowników aplikacji.

Zobacz także: Ksiądz poświęcił samochód warty fortunę. Nagranie z Podlasia hitem Internetu

Wierni pytają, ksiądz wyjaśnia, odpowiedź budzi wątpliwości...

Ksiądz Piotr Jarosiewicz jest aktywny w mediach społecznościowych. Posiada konto na Instagramie i TikToku. Prowadzi także kanał na YouTube. Duchowny chętnie udostępnia materiały z rekolekcji oraz odpowiada na pytania wiernych. Internauci cenią księdza Piotra m.in. za to, że nie boi się trudnych tematów. Właśnie taki poruszył ostatnim razem, odpowiadając na pytanie:

Czy mogę iść do spowiedzi, chociaż wiem, że nie dostanę rozgrzeszenia, bo jestem po rozwodzie, a z obecnym partnerem nie mam ślubu?

Duchowny poradził takim osobom, aby porozmawiały z księdzem, jeśli czują taką potrzebę. Podkreślił jednak, że w powyższej sytuacji ksiądz nie tyle nie chce, co nie może, dać im rozgrzeszenia. Na filmiku Piotr Jarosiewicz zaznaczył:

Jeśli mamy potrzebę stanięcia przed Bogiem, to jak najbardziej stawajmy. W tej sytuacji, w której Pani jest, ksiądz rzeczywiście nie może dać rozgrzeszenia.

Użytkownicy TikToka, którzy widzieli materiał opublikowany przez duchownego, podzielili się swoimi doświadczeniami. Nie brakuje osób, które rozumieją stanowisko Kościoła w tej sprawie:

Dla mnie spowiedź po rozwodzie była trudna, ale i potrzebna. Rozgrzeszenie jest możliwe, gdy nie jesteśmy w kolejnym związku.

Polecam taką rozmowę z księdzem. Miałam podobny etap w życiu. Dobry ksiądz i rozmowa pomagają.

Przeważyły jednak wpisy osób, które nie zgadzają się z tym, co powiedział ksiądz Piotr:

Dlaczego ja mam cierpieć za to, że mój mąż mnie opuścił?
Bez sensu iść do spowiedzi, skoro nie dostaniesz rozgrzeszenia. Rozgrzesza Bóg, a nie ksiądz.
Dla mnie to jest chore. Jestem w drugim związku i co, jestem gorszy, bo nie mam ślubu kościelnego?

Zobacz także: Ksiądz wyjaśnił, co się dzieje z osobą niewierzącą po śmierci. Internauci nie mogą uwierzyć, że to powiedział

@ks.piotrjarosiewicz Odpowiadanie użytkownikowi @user4883703818698 ♬ Beautiful music with beautiful piano phrases - G-axis sound music

Polecane wideo

Aranżujemy jadalnię marzeń. Oto najbardziej zachwycające inspiracje
Aranżujemy jadalnię marzeń. Oto najbardziej zachwycające inspiracje - zdjęcie 1
Komentarze (10)
Ocena: 4.3 / 5
FajnyKsiądz (Ocena: 5) 16.04.2023 14:47
Hej, a po co to rozgrzeszenie? Szukanie księdza, który da. Ten nie da, tamten da. Dwie wioski dalej. Jesteśmy dorośli (skoro małżeństwo), więc po co trzecia osoba do oceny sytuacji? Nie lepiej w sobie poszukać odpuszczenia/zrozumienia? Siebie rozgrzeszyć. Do serca przytulić. Od razu będzie lżej... Śmieszy mnie szukanie "fajnego księdza". Czyli jakiego? Co Kościoła nie słucha i robi po swojemu. Też tak możecie, jesteśmy wolnymi ludźmi.
odpowiedz
Walcie sie (Ocena: 2) 12.04.2023 13:54
Nie, nie może i już .
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 03.04.2023 16:22
Lubię czytac pretensje rozwodników i tych żyjących bez ślubu kościelnego ,ze im się tez należy Komunia 😂😂😂🤣
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 1) 03.04.2023 15:00
Ale z was ladacznice.
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 30.03.2023 22:58
W ostatnią niedzielę jeden z księży powiedział na rekolekcjach, że nigdy nie wiemy kogo spotkamy w niebie. I zgadzam się z tym w zupełności, bo jedynie Bóg nam może przebaczyć, a przede wszystkim my sami sobie.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie